Recenzje

Recenzja słuchawek OPPO Enco X

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy z producentów smartfonów prędzej czy później stara się tworzyć własne słuchawki TWS. Co prawda nie testowałem jeszcze żadnego telefonu tego producenta, ale udało mi się dostać na testy słuchawki tej firmy. Mowa tutaj o słuchawkach TWS OPPO Enco X.

Specyfikacja techniczna OPPO Enco X

OPPO Enco X, to słuchawki TWS dokanałowe z redukcją szumów oraz, jak chwali się producent, na jednym ładowaniu można słuchać muzyki do 25 godzin (z wyłączoną redukcją szumów).

Kolory Biały/Czarny
Sterowniki Dynamiczny przetwornik φ11 mm + Zbalansowany przetwornik membranowy φ6 mm
Czułość głośników 104dB @1 kHz
Zakres częstotliwości 20 Hz-20 kHz
Kodek audio Kodek audio LHDC / AAC / SBC
Redukcja szumów 4 tryby: Max Noise Cancellation/Noise Cancellation/Transparency/Noise Cancellation Off
Bluetooth 5.2 (zasięg ~10 m)
Bateria 44 mAh (słuchawki) oraz 535 mAh (etui) + obsługa ładowania bezprzewodowego Qi
Czas ładowania 80 min (słuchawki) / 110 min (etui)
Bateria 44 mAh (słuchawki) oraz 535 mAh (etui)
Waga słuchawka: 4.8g (±0.2g)
etui ładujące: 42.5 (±0.5g)

Pierwsze wrażenia

Nie będę oryginalny gdy napiszę, że wyglądają bardzo podobnie do słuchawek Apple AirPods Pro. Co więcej, bardzo dobrze leżą w uchu. Niemal zawsze mam problem z dopasowaniem słuchawek dokanałowych do moich uszu. W przypadku Oppo Enco X nie miałem. Wyjąłem z pudełka, włożyłem do uszu i bardzo dobrze tam siedziały. Nie wypadły mi ani razu.

Design i pudełko

Design słuchawek jak i samego etui jest bardzo minimalistyczny. Na etui znajduje się przycisk umożliwiający parowanie z urządzeniami oraz port USB-C.

Oppo Enco X - słuchawki oraz etui
Oppo Enco X – słuchawki oraz etui

Warto jeszcze odnotować fenomenalnie zaprojektowane pudełko. Niby mało istotna rzecz, ale to z pudełkiem jest pierwszy kontakt z urządzeniem. Kolor czarny, dodający ekskluzywności. W środku znajdziemy etui ze słuchawkami, kabelek oraz dodatkowe silikonowe nakładki w różnych rozmiarach.

Łączenie i sterowanie

Słuchawki bardzo szybko łączą się z urządzeniem. To samo dzieje się wyjmiemy słuchawkę z ucha – utwór się zatrzymuje.

Bardzo spodobały mi się wielofunkcyjne pałąki słuchawek. Możemy nimi bardzo wygodnie sterować poprzez dotyk, naciskanie a nawet przesuwanie. Dodatkowo sterowanie możemy skonfigurować pod własne preferencje. I tutaj dochodzimy do pierwszej wady.

Musisz mieć telefon z Androidem aby móc konfigurować Oppo Enco X

Jeżeli masz iPhone’a (tak jak ja), to nie ma możliwości by skonfigurować słuchawek. Oczywiście słuchawki dalej będą działać poprawnie itp. Tylko nie będzie można nimi zarządzać z poziomu aplikacji HeyMelody, która jest dostępna tylko i wyłącznie na system Android. A jeszcze lepiej będzie gdy będziesz posiadaczem telefonu marki Oppo. Wtedy będzie możliwość podglądu stanu naładowania baterii z poziomu ekranu głównego. Kolejna informacja jest taka, że urządzenia obsługujące LHDC obejmują tylko telefony Find X2, Find X2 Pro.

Zarządzanie Oppo Enco X w aplikacji HeyMelody
Zarządzanie Oppo Enco X w aplikacji HeyMelody

Jeszcze jedna rzecz. Słuchawki czasami zrywały sygnał. Bez względu czy byłem połączony z telefonem (iPhone 8) czy z laptopem (MacBook). Podczas dłuższego słuchania pojawiał mały lag (przerwa) w dźwięku.

ANC – czyli redukcja szumów w Oppo Enco X

Czytaj także: Redukcja szumów w słuchawkach (ANC) – czym jest, jak działa

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że słuchawki oferują cztery poziomy redukcji hałasu. Co więcej, jak producent opisuje na swojej stronie: Wyposażone w algorytm redukcji szumów z trzema mikrofonami, filtr adaptacyjny i wykrywanie wiatru, słuchawki Enco X zapewniają prawidłową transmisję głosu podczas połączeń.

Z tym wykrywaniem wiatru to chyba tylko hasło reklamowe. Słuchając muzyki przy lekkim wietrze wyraźnie słyszałem wlatujący wiatr do uszu.

Jeśli chodzi już o tłumienie szumów to nie mam się do czego za bardzo przyczepić. ANC testowałem w różnych warunkach. W pomieszczeniu z innymi osobami, które ze sobą rozmawiały a ja siedziałem w odległości około 8 metrów od nich. Nie słyszałem ich kompletnie.

W metrze

W warszawskim metrze też testowałem. Ten charakterystyczny szum pędzących wagonów nie był słyszalny i mogłem skupić się na muzyce. Sygnały dźwiękowe o otwieraniu się drzwi czy następnej stacji były słyszalne (a to dobrze). Sądziłem, że technologia tłumienia szumów otoczenia wypadnie trochę gorzej. Miło się zaskoczyłem.

Muzyka i dźwięk

Testując słuchawki odniosłem wrażenie, że dźwięk jest jakby trochę przytłumiony i płaski. Oczywiście porównywałem to z moimi AirPodsami pierwszej generacji. Mam kilka swoich kawałków na których sprawdzam dźwięk testowanych słuchawek i tutaj Oppo Enco wypadły minimalnie gorzej. Dobra wiadomość jest taka, że basy bardzo dobrze słychać. Każde z pasm dobrze słychać.

W przypadku słuchania podcastów czy telekonferencji głosy prowadzących i czestników były barwne i przyjemne.

Rozmowy telefoniczne

Jakość rozmów telefonicznych zostawiłem sobie na sam koniec. Tutaj niestety nie jest już tak dobrze jak w przypadku słuchania muzyki. Mój głos był mocno stłumiony, zaś mikrofony zbierały dźwięki z otoczenia. W efekcie musiałem mówić trochę głośniej by zapewnić mojemu rozmówcy dobrą jakość dźwięku. Porównując słuchawki OPPO z AirPodsami pierwszej generacji, to te od Apple znacznie lepiej wypadają (pomimo swoich lat).

Recenzja tych słuchawek zbiegła się z zaproszeniem mojej osoby osoby do podcastu. Nagranie jest dostępne m.in. na Youtubie. Jakość mojego dźwięku nie jest najlepsza.

Pokusiłem się również o krótki porównanie dźwięku Oppo Enco X z AirPods pierwszej generacji. Przeczytałem krótki tekst (z książki mojej córki :)). Pierwsza część została nagrana słuchawkami Apple, a druga Oppo. Różnica jest słyszalna. Co więcej, słychać też mały lag na łączach o których wspominałem na początku recenzji.

Obie ścieżki dźwiękowe nagrałem w tym samym pomieszczeniu. Mówiłem normalnym głosem. W tle (w odległości około metra) stało akwarium, które robiło lekki szum (filtr powietrza z deszczownicą).

Oppo Enco X Białe Zobacz ceny

Podsumowanie

Jeśli miałbym określić główne przeznaczenie słuchawek Oppo Enco X, to powiedziałbym, że nadają się one głównie do słuchania muzyki. Do rozmów już mniej. Co nie znaczy, że nie da się przez nie rozmawiać. Nasz rozmówca będzie musiał się dobrze skupić by nas dobrze zrozumieć. Z kolei dźwięk generowany przez te maleństwa jest naprawdę dobrej jakość.

Słuchawki obecnie są wycenione na 799 zł.

Oppo Enco X Białe Zobacz ceny

Czy warto je kupić? Jeśli jesteś posiadaczem telefonu tej marki lub innego z Androidem, to pewnie. „Ajfoniarz” raczej wybierze AirPods Pro.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj