Najlepsza myszka ergonomiczna to taka, którą możesz używać przez wiele godzin i nie czujesz zmęczenia dłoni. Profesjonalni gracze cenią sobie różne cechy myszek – od czułości czujnika po mnogość konfigurowalnych przycisków, natomiast ergonomiczny kształt to podstawa. Długotrwałe używanie myszki o niewyprofilowanym kształcie to nie tylko przyczyna dyskomfortu, ale także w długofalowej perspektywie skutkiem mogą być różnego rodzaju uszkodzenia ręki – od zespołu cieśni nadgarstka zaczynając.

Jaką myszkę ergonomiczną warto kupić, jeśli nie jesteś profesjonalnym graczem, ale zależy Ci na wygodzie i dobrej cenie? Pomagam wybrać najlepszą myszkę pionową – wyniki analizy dostępnych myszek na rynku znajdziesz w rankingu poniżej.

  1. Ranking myszek pionowych (ergonomicznych)
  2. Opisy myszek
  3. Myszka pionowa – dlaczego warto kupić?
  4. Myszka pionowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ranking myszek pionowych (ergonomicznych)

Nazewnictwo tego typu myszek jest mocno zróżnicowane. Naprzemiennie używa się terminu mysz pionowa oraz myszka ergonomiczna. Mniej spotykaną nazwą jest mysz wertykalna czy nawet mysz ortopedyczna.

Ten ranking, jak i każdy inny, będzie systematycznie aktualizowany o nowe i ciekawe produkty. Tradycyjne już zapraszam do rekomendowania swoich wyborów. Jeżeli okażą się ciekawe, to dorzucę je do listy.

# Nazwa myszki pionowej / ergonomicznej
1. Logitech MX Vertical Wybieram tę mysz
(pokaż ceny)
2. Trust Verro Ergonomic
Najczęściej kupowana mysz wśród czytelników highlab.pl
Wybieram tę mysz
(pokaż ceny)
3. V7 MW 500 Wybieram tę mysz
(pokaż ceny)
4. Natec Crake Nano
Najczęściej kupowana mysz wśród czytelników highlab.pl
Wybieram tę mysz
(pokaż ceny)

Krótki opis wybranych myszek pionowych

1. Logitech MX Vertical – mysz wertykalna – najlepszy wybór

Kształt ma znaczenie – dzięki tej myszce zapomnisz o bólach dłoni i nadgarstka. Wyprofilowana obudowa to efekt pracy inżynierów, którzy ergonomię traktują priorytetowo – możesz używać tego sprzętu przez kilka godzin bez obaw o wzmożone napięcie mięśni, sztywność czy mrowienie. Przełącznik rozdzielczości laserowego czujnika pozwala szybko dostosować prędkość i precyzję wskaźnika do Twoich oczekiwań – maksymalna czułość to aż 4000 DPI! O czym jeszcze warto wspomnieć? O baterii – raz naładowana działa przez 4 miesiące. Nie masz czasu na ładowanie myszki w trakcie pracy? Po minucie ma energii na kolejne 3 godziny.

Tą mysz ergonomiczną wybrał mój brat, który nabawił się zapalenia stawu w nadgarstku.

Wybieram myszkę ergonomiczną Logitech

2. Trust Verro Ergonomic (23507)

Mysz ergonomiczna Trust Verro Ergonomic jest najczęściej kupowana wśród czytelników tego bloga!

Pewny chwyt i naturalna pozycja nadgarstka w jednym. Antypoślizgowa powłoka gwarantuje, że cały czas masz pełną kontrolę nad wskaźnikiem, a zaokrąglone krawędzie nie drażnią dłoni nawet po całym dniu użytkowania. Maksymalna rozdzielczość to 1600 DPI – wystarczająco dużo, abyś nie musiał używać ogromnej podkładki, nawet drobne ruchy przełożą się na precyzyjne korzystanie z myszki. Nie używasz? Oszczędzaj energię jednym ruchem – Verro ma wygodny wyłącznik, abyś nie marnował baterii. Zasięg tego modelu to 10 metrów – możesz komfortowo grać lub pracować, dbająć jednocześnie o wzrok – nie musisz siedzieć blisko ekranu.

Wybieram mysz wertykalną Trust Verro Ergonomic

3. V7 MW 500 – pionowa mysz do 100 zł

Dobra myszka w dobrej cenie – kupisz ją za mniej niż 100 zł. Jeśli jesteś przyzwyczajony do standardowego kształtu myszki, przestawienie się na pionową wcale nie zajmie Ci dużo czasu. Po kilku godzinach z V7 zapomnisz o nienaturalnym chwycie i wiecznie napiętych mięśniach dłoni. Przełączaj się łatwo pomiędzy trzema rozdzielczościami – 800, 1200 i 1600 DPI – aby znaleźć swoje optymalne ustawienie. Dłoń, nadgarstek i przedramię będą cały czas ustawione w naturalnym, fizjologicznym położeniu, dlatego nawet po kilku godzinach nie będziesz czuł, że spędziłeś ten czas przed komputerem. V7 dobrze leży w dłoni i ma antypoślizgową, gumowaną powłokę. To dobry wybór za bardzo rozsądną cenę.

Wybieram myszkę ergonomiczną V7 MW 500

4. Natec Crake Nano Szara (NMY1071)

Mysz ergonomiczna Natec Crake Nano jest najczęściej kupowana wśród czytelników tego bloga!

Niezły egzemplarz, dzięki któremu dłoń odpocznie podczas pracy. Wartym wspomnienia faktem jest jej budowa – nieco odmienna od większości myszek pionowych. Natec Crano posiada podporę pod krawędź dłoni, co zwiększa komfort użytkowania – nie będziesz szorował nadgarstkiem po podkładce. Ten model świetnie się sprawdza w pracy biurowej oraz surfowaniu w Internecie. Jeśli jesteś zapalonym graczem, przygotuj się na częste ładowanie myszki – niewymienny akumulator starcza na około miesiąc działania, niestety myszka nie jest wyposażona w sygnalizację rozładowania akumulatora. W pewnym momencie po prostu niespodziewanie przestaje działać. I uważaj na odbiornik – nie ma dedykowanego schowka na ten element, jedynie magnetyczny uchwyt, przez co możesz go łatwo zgubić (jeśli nie pozostaje cały czas w gnieździe USB).

Wybieram myszkę pionową Natec Crake Nano

Czytaj także: Jaka klawiatura ergonomiczna? Ranking

Mysz pionowa – dlaczego warto kupić?

Zasada działania myszki pionowej jest identyczna, jak standardowej – płaskiej. Przez lata zmieniła się technologia – gumowe kulki, które notorycznie zbierały kurz i inne zabrudzenia, zastąpiono czujnikami optycznymi lub laserowymi. Rozwój elektroniki otworzył też drzwi do innych funkcji – teraz za pomocą jednego przycisku można zmieniać rozdzielczość sensora, personalizować funkcje guzików, nie martwić się o plączące się kable. Z biegiem czasu okazało się, że długotrwałe korzystanie z płaskich myszek może być przyczyną bólu lub konkretnych jednostek chorobowych – zespołu cieśni nadgarstka, zespołu de Quervaina (zapalenie pochewki ścięgien), różnego rodzaju przykurczy mięśni, mrowienia i innych dolegliwości, które nie tylko obniżają komfort korzystania z myszki, ale także dokuczają cały czas i wymagają specjalistycznego leczenia. Pojawiły się myszki wertykalne – urządzenia eliminujące nienaturalne ustawienie dłoni, nadgarstka i przedramienia. Znacząco redukują dolegliwości u osób cierpiących oraz eliminują ich powstawanie o osób zdrowych.

Mysz wertykalna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Po pierwsze – zastanów się, do czego będzie ona służyć. Jesteś fanem gier? Myszki używasz głównie do pracy lub okazjonalnego przeglądania Internetu? To determinuje wybór – oto cechy myszek, o których musisz pamiętać.

  • Bateria / czas pracy – jeśli dużo grasz lub pracujesz (zwłaszcza zdalnie), to zwróć uwagę na zasilanie myszki. Czy są to baterie, czy akumulator? Jeśli akumulator – to jaką ma pojemność? Dobry akumulator starcza na kilka miesięcy pracy myszki i szybko się ładuje (jak w zwycięskiej myszce z w tym rankingu). Baterie też wystarczają na długo, ale musisz mieć zapasowe – na wszelki wypadek.
  • Rozdzielczość – ten parametr wpływa na zakres i precyzję ruchów w trakcie używania myszki. Im większa rozdzielczość, tym mniej męczysz dłoń – wystarczy delikatny, minimalny ruch aby przenieść kursor na ekranie w pożądane miejsce.
  • Przyciski – od dawna myszki mają więcej niż dwa przyciski. Sprawdź, czy można konfigurować ich funkcje i przemyśl, czy wszystkie są Ci potrzebne – może się okazać, że jeden przycisk będzie wciąż przerywał Ci pracę lub zabawę, bo niechcący go naciskasz.
  • Sygnalizacja poziomu naładowania – mała rzecz, a ważna. Lepiej wiedzieć, czy czas zmienić baterie lub naładować akumulator, zwłaszcza, gdy często grasz.
Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

Skomentuj