Gadżety Poradniki

Jaka lornetka turystyczna?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie tak dawno pisałem na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze lornetki. Dzisiaj podpowiem jakie modele lornetek kupić. Wiosna i lato to okres wycieczek rodzinnych czy wakacyjnych. Ogólnie turystyka. To właśnie pod kątem turystyki będę podpowiadał lornetki.

Gdy moje córki „dobiły” do odpowiedniego wieku, to zaczęliśmy podróżować na większe odległości. Poznawanie okolic i naszego kraju bardzo im się podoba. Naszym nowym gadżetem, który wożę zawsze w aucie, jest lornetka. I to nie jedna. Córki są dwie, więc każda musi mieć swoją lornetkę. Jestem i ja, więc też muszę mieć swoją – a co :).

Czytaj więcej: Jak wybrać lornetkę? Jakie parametry są najważniejsze?

Polecane dobre lornetki turystyczne

  1. Blackfire 8×21 – dobra mała lornetka turystyczna do 100 zł
  2. Delta Optical Voyager 10×25 – polska lornetka turystyczna do 150 zł
  3. Bushnell 16×32 – Lornetka turystyczna z bardzo dużym zoomem do 300 zł

Na szczęście, lornetki do celów turystycznych nie są drogie. W zależności od potrzeb i wymagań można kupić małą (i do tego dobrą) lornetkę za mniej niż 100 zł!

W tym wpisie polecam konkretne trzy modele lornetek typowo turystycznych.

Lornetki turystyczne, czyli jakie i do czego?

Lornetka turystyczna może być bardzo przydatnym narzędziem do obserwacji pięknych krajobrazów, dzikiej przyrody i dzikich zwierząt. Innymi słowy, lornetka turystyczna to taka trochę uniwersalna lornetka.

  1. Lornetka turystyczna nie powinna być ani duża ani ciężka. Lornetka ta ma być wygodna do noszenia podczas pieszych wycieczek, pływania kajakiem czy jazdy na rowerze. Warto wybrać lekką i kompaktową lornetkę, aby niepotrzebnie obciążać bagażu czy plecaka.
  2. Powiększenie lornetki turystycznej powinno wynosić 8x. Jest to wystarczające powiększenie do obserwacji krajobrazów, ptaków czy zwierząt, a także zapewnia stabilność obrazu.
  3. Ważnym parametrem jest wielkość obiektywu. Im większy obiektyw, tym więcej światła wpada do lornetki, co zapewnia jaśniejszy i bardziej szczegółowy obraz. W tym przypadku lepiej wybrać lornetkę turystyczną z obiektywem o wielkości 25-30 mm, która będzie kompromisem pomiędzy jakością obrazu a poręcznością lornetki.

Polecane lornetki turystyczne

1. Dobra mała lornetka turystyczna Lornetka Blackfire 8×21

Lornetka Blackfire 8x21
Lornetka turystyczna Blackfire 8×21

Super lekki model ważący tylko 143 g! Długość tej lornetki to 95 mm zaś jej szerokość to 60 mm (złożona) lub 105 mm (rozłożona maksymalnie). Dzięki tym małym rozmiarom znajdzie miejsce w każdym bagażu czy plecaku. Powiększenie i jakość obrazu bardzo dobre jak na swoją cenę. Powiększenie ośmiokrotne.

Jak na taką małą lornetkę, to zdziwicie się jak dobra jakość obrazu. Pamiętam, że pierwszy raz jak jej użyłem to aż byłem w szoku. Jedyny minus tej lornetki, to słabe łączenie sznurka. Córce kilka razy zdarzyło się zerwać sznurek i lornetka zaliczyła kilka uderzeń o ziemię.

Lornetka Blackfire 8×21 Zobacz na Ceneo

2. Polska lornetka turystyczna Delta Optical Voyager 10×25

Lornetka DeltaOptics Voyager S 10x25
Lornetka DeltaOptics Voyager S 10×25

Lornetka od polskiego producenta. Dziesięciokrotne powiększenie. Jest lekka, bo waży tylko 196 gram. Po za dziesięciokrotnym zoomem latarka charakteryzuje się nieślizgającą gumą, która umożliwia pewny chwyt we wszystkich warunkach atmosferycznych. Ostrzyć można już od 2 metrów.

Minusem tej lornetki jest aberracja chromatyczna czy ostrym słońcu. Po za tym jednym mankamentem obraz jest ostry i wyraźny.

Lornetka Delta Optical Voyager 10×25 Sprawdź na Ceneo

3. Lornetka turystyczna Bushnell 16×32 (bardzo duży zoom)

Lornetka turystyczna Bushnell 16x32
Lornetka turystyczna Bushnell 16×32

Tutaj mamy odczynienia z naprawdę dużym powiększeniem. Mowa o aż szesnastokrotnym zoomie. Tutaj już trzeba mieć pewną rękę, bo łatwo o poruszenia obrazu. Oznacza to, że jest to lornetka dla trochę bardziej wymagających użytkowników.

Takie powiększenie to też potencjalne problemy ze znalezieniem interesującego nas obiektu. Lornetka waży tylko 353 gram. Podczas użytkowania jej nie czuć tego.

Jakość obrazu jest bardzo dobra i wszystko widać wyraźnie. Jedyny minus tej lornetki (przynajmniej dla mnie), to lekki ból oczu. Jest to spowodowane drganiem obrazu.

Lornetka Bushnell 16×32 Zobacz na Ceneo

Podsumowanie

Od ponad roku nie wyobrażam sobie wyjazdu w nowe miejsce bez lornetki. Z racji tego, że mam trzy lornetki, to dwie zawsze wożę w aucie a trzecią mam w domu, bo mieszkam blisko lotniska i czasami lubię poobserwować sobie samoloty i szybowce. Jeżeli masz dzieci, to polecam tego typu sprzęt. Sprawdzi się idealnie podczas różnego rodzaju wycieczek (tych dłuższych i krótszych).

Dobrą wiadomością jest to, że najprostsze, małe i bardzo lekkie lornetki turystyczne można kupić za mniej niż 100 zł.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

komentarze 3

  1. Niestety, wszystkie wymienione tu lornetki są bardzo niskiej jakości optycznej i mechanicznej.
    Nie polecałbym ich do turystyki. Wszystkie charakteryzują się wąskim polem pozornym i niewielką źrenicą wyjściową, co sprawia że spoglądanie przez nie przypomina zerkanie przez dziurkę od klucza a w słabszym oświetleniu obraz robi się szaro-bury.

    Rozsądne parametry lornetek turystycznych (czyli na wyjścia w góry/nad wodę) to 8×30/32mm
    Minimalna cena za lornetkę tej klasy to ok 500-600zł. Za mniejsze pieniądze nie da się wykonać instrumentu optycznego który jest wykonany z ponad 12 soczewek obrobionych i pokrytych warstwami , wypełnionego azotem (aby chronić przed zaparowaniem)., o rozsądnej jakości mechanicznej.
    Warto dla porównania sprawdzić ile kosztuje zrobienie samych szkieł okularów ( nie mówię o oprawkach) do czytania gdzie są tylko dwie soczewki …

    Lornetki o średnicy 20/22/25mm (ale lepszej klasy niż te przytoczone w artykule) nadają się do sporadycznego zerkania, dłuższe obserwacje ( np podziwianie panoram górskich, czy obserwacje zwierząt 🙂 ) są niewygodne.
    Jedyne miejsce gdzie się w miarę sprawdzają takie maluchy to wnętrza budynków teatrów, muzeów, kościołów itd
    Dzięki nim można z bliska przyjrzeć się np szczegółom fresków na suficie, detalom obrazów czy ubiorom tancerzy/muzyków 😉

    polecam odwiedzić portal optyczne_pl gdzie można znaleźć sporo poradników i testów dotyczących właśnie lornetek, zarówno popularnych jak i topowych

    • Piotr Cichosz Odpowiedz

      Dzięki Grzegorz za obszerny komentarz. Na pewno następnym razem zwrócę uwagę na parametry, które podałeś. Zaczynałem przygodę z lornetkami. Celem było zobaczenie czegoś bliżej. Jeżeli będę miał możliwość przetestowania czegoś lepszego – to powyższe zestawienie zaktualizuję.
      Nie dla każdego wydanie 500-600 zł będzie łatwe do przełknięcia :). Założyłem budżetowy limit.

      • No spoko, na artykuł trafiłem przypadkiem, szukając innych informacji.
        Dla mnie lornetka jest już niezastąpiona na wycieczkach, pozwala sięgnąć wzrokiem dalej i dostrzec szczegóły niedostrzegalne gołym okiem 🙂

        Niewiele jest sklepów stacjonarnych, które mają taki sprzęt na stanie. To co leży w Media Markcie / Decathlonie / Lidlach to kiepskiej jakości plastikowe wyroby z chin.
        Ze sklepów stacjonarnych polecam BeaFoto w Łomiankach pod Warszawą. Mają dużo lornetek na stanie, można przymierzyć do oka, wyjść na zewnątrz. Wtedy można się dopiero przekonać co można zobaczyć przez porządny sprzęt.

        Co do kosztów: te 500-600zł to takie minimum.
        Najlepszy stosunek możliwości do ceny osiąga się płacąc 800-2500zł
        Za te pieniądze można kupić wodoszczelny porządnie wykonany instrument który w zasadzie może nam służyć do końca życia 🙂
        Lornetki generalnie się nie starzeją. Wystarczy ogólnie dbać o nie a posłużą długo.
        Jak się nimi nie rzuca po betonie, nie trze zapiaszczonymi szmatkami po szkłach i nie zostawia na cały dzień na słońcu na plaży to taki sprzęt może nam służyć wiele lat.

        Chociaż są i takie po których wg producneta można jeździć samochodem i taplać w błocie 😉 np:
        https://www.youtube.com/watch?v=5qri4RuT7Bk

        Całkiem niedawno niektórzy producenci dawali 30 lat gwarancji na swoje lornetki, ale ta epoka już się skończyła, nastała dyktatura księgowych 🙁

        Ja zawsze porównuję ceny lornetki do ceny smartfona.
        Skoro można wydać 2-3 tysiące złotych na nowego smartfona ( a są i tacy co dają i 6-7tys za nowe topowe wyroby) który po ok 3 (no max 5) latach będzie się nadawał do wyrzucenia to czemu nie można wydać 2000zł na sprzęt który będzie można zapisać wnukom w testamencie? 🙂

Skomentuj