Ładowarka samochodowa do telefonu jest jednym z tych akcesoriów, które mogą sprawić, że podróż stanie się znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Jednak wybór odpowiedniej ładowarki może być skomplikowany, zwłaszcza gdy zaczynasz od zera. W tym artykule przedstawimy najważniejsze kryteria wyboru oraz najlepsze ładowarki samochodowe do telefonu, które spełnią Twoje oczekiwania.
Poniżej prezentuje polecane przeze mnie modele ładowarek samochodowych do telefonu. Każda z ładowarek charakteryzuje się tym, że jest wpinana do gniazda zapalniczki samochodowej. W dalszej części artykułu znajdzie szczegółowe parametry techniczne każdego z modelu oraz porady na temat wyboru ładowarki samochodowej do telefonu.
Ładowarka samochodowa USB. Oto polecane modele
- realme 33W – dobra ładowarka samochodowa z kablem do 100 zł
- HAMA 2xUSB 24W – tania ładowarka samochodowa do 50 zł
- Baseus Contractor Pro 40W – tania ładowarka samochodowa do telefonu do 50 zł
- Green Cell Power Ride Car Charger – ładowarka samochodowa z 3 portami USB do 100 zł
Garść podstawowych informacji na temat ładowarek samochodowych do telefonu
Rodzaje ładowarek samochodowych do telefonu
W zasadzie są dwa rodzaje:
- Z odłączanym przewodem. To jeden z najpopularnieszych rodzajów ładowarki samochodowej. Charakteryzuje się kilkoma, zazwyczaj różnymi, portami USB. Możemy ładować kilka urządzeń jednocześnie.
- Z ładowaniem bezprzewodowym. Taka ładowarka samochodowa do telefony pozwala ładować telefon bezprzewodowo. W zależności od producenta, w zestawie mamy specjalny uchwyt do zamontowania urządzenia na wywietrznikach.
Moc ładowania (W) – najważniejszy parametr ładowarki samochodowej do telefonu
Najważniejszą cechą ładowarek samochodowych do telefonu jest ich moc ładowania. Im wyższa moc, tym szybsze ładowanie urządzenia.
Optymalna moc ładowania zależy od specyfikacji telefonu i zwykle wynosi od 10 do 20 watów. Przykładowo iPhone wspiera Power Delivery, a to oznaczała, że optymalna moc ładowania to 18W.
W przypadku ładowania większej ilości urządzeń naraz, ważne jest, aby moc ładowania była równomiernie rozłożona na każdym z portów USB. Jeśli ładowarka ma kilka portów, to łączna moc powinna być wyższa. Z kolei jeśli każdy port będzie miał zbyt niską moc, to może to spowodować wolne ładowanie lub brak ładowania jednego z urządzeń.
Jaka ładowarka samochodowa?
realme 33W – dobra ładowarka samochodowa z kablem do 100 zł

Ładowarka samochodowa od chińskiego producenta telefonów realme. Obsługuje trzy protokoły ładowania: QC3.0, Dart oraz SUPERVOOC (technologia szybkiego ładowania tego producenta). Dobra wiadomość jest taka, że w zestawie jest kabel, zła – brak portu USB-C. Moc ładowania to 33W.
HAMA 2xUSB 24W – tania ładowarka samochodowa do 50 zł

Jeśli szukamy taniej ładowarki samochodowej do smartfona, to będzie nią Hama. Posiada ona dwa porty USB-A, każdy 2,4 A. Moc ładowania wynosi 24 W. W zestawie nie znajdziemy dodatkowego kabla. Producent chwali się zoptymalizowanym procesem ładowania. Koszt tego urządzenia to około 40 zł.
Baseus Contractor Pro 40W – tania ładowarka samochodowa do telefonu do 50 zł

Ładowarka samochodowa do telefonu od firmy Baseus. Ta firma już pojawiła się u mnie w zestawieniu powerbanków. To znany producent. Ładowarka wspiera takie technologie ładowania jak: Power Delivery 3.0, PPS, Samsung Adaptive Fast Charge, Huawei SCP, QuickCharge 4.0. Minusem jest brak kabli w zestawie, ale to nie problem, bo producenci telefonów dostarczają takowe. Dostępne są dwa porty USB-A oraz USB-C. Moc 40W pozwoli ładować dwa urządzenia jednocześnie.
Green Cell Power Ride Car Charger 54W – ładowarka samochodowa z trzema portami USB

Trzy porty USB-A, to punkt charakterystyczny tej ładowarki. Oznacza to ładowanie lub zasilanie aż trzech urządzeń. Moc tej ładowarki to 54W, zaś specyfikacja portów prezentuje się następująco: 3.6-6V/3A, 6-9V/2A, 9-12V/1.5A (każdy z portów ma moc 18W). W zestawie nie ma kabla. Koszt tej ładowarki to około 75 zł.