Jaki hosting wybrać i kupić to częste pytanie każdej osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę w Internecie. Nie ma tutaj znaczenia czy ten hosting ma być pod sklep internetowy, bloga na WordPressie czy do innych celów. Dzisiaj odpowiadam na to pytanie – jaki hosting wybrać – a nawet więcej. Rekomenduję firmę której jestem klientem od ponad 10 lat!

Jaki hosting? Krótki wstęp na temat moich spostrzeżeń w wybieraniu hostingu

W swojej karierze miałem kilka hostingów. Niektóre byłe lepsze, inne gorsze. Przez ten czas wiele się na uczyłem. Szczególnie jak wybierać te dobre i sprawdzone. Wybór dobrego  hostingu jest pozornie łatwy. Wpisując w Google hasła typu „hosting”, ”dobry hosting” czy „tani hosting” znajdziemy ogrom ofert. Każda pewnie w mniejszym lub większym stopniu spełni Wasze oczekiwania.

Dzisiaj hostingi niczym szczególnym się nie różnią od siebie. Większość z nich ma już dysku SSD, część z nich ma zaimplementowane HTTP2, najnowsza wersja PHP (7) to też nie problem. Limity wygenerowanego transferu czy pojemności konta też są wysokie. Duża część z nich też jest przyjazna WordPressowi.

Dobry hosting może być tani, pamiętaj jednak o tym, że dobry hosting poznaje się po tym w jaki sposób rozwiązuje problemy i jak szybko odpowiada na pytania.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach, a właściwie w komunikacji i rozwiązywaniu problemów. Wszystko jest dobrze gdy działa. A co jeśli coś nie działa lub nagle przestaje działać? Wtedy następują ciężkie czasy i hosting nie jest już fajny.

W tytule wpisu i wcześniejszych akapitach wspomniałem o hostingu pod WordPressa. A co powinien mieć taki hosting?

Jakie wymagania powinien mieć hosting pod WordPressa?

Mówimy oczywiście o najnowszej wersji WordPressa.

 1. PHP w wersji 7.3 lub wyższa (lepsza wydajność, szybkość, żużywa mniej zasobów w porównaniu do wersji 5.x).
 2. MySQL w wersji 5.6 lub wyższa lub MariaDB w wersji 10.0 lub wyższa.
 3. Wsparcie HTTPS.

Jaki hosting wybrać? Z czystym sumieniem mogę polecić LH.pl, gdzie jestem klientem od ponad 10 lat!

Moja opinia o LH.pl
 • Plusy:
  • Wszystko działa jak należy – hosting (pakiet kiwi – 150 zł rocznie), poczta, domeny.
  • Wszystkie serwery są na dyskach SSD.
  • Serwerownia znajduje się w Polsce.
  • Brak limitu transferu.
  • PHP 7
  • Support LH.pl szybko odpowiadają na zapytania, zaś problemy są bardzo sprawnie rozwiązywane.
  • W moim przypadku mają bardzo dużego plusa za bardzo indywidualną ofertę na przeniesienie i odnawianie polskich domen (a trochę im mam).
  • Automatyczne powiadomienia o wirusach. Gdy przeniosłem jeden z blogów na WordPressie zaraz dostałem informację o wirusie (czy podejrzanym kodzie).
 • Minusy
  • Brak bardziej zaawansowanego panelu (np. cPanel) do zarządzania swoim kontem. Mają swój autorski panel klienta. Jeżeli czegoś w nim nie ma, to musisz pisać maila do supportu (np. crontab).
  • Nie ma jeszcze wdrożonego protokołu HTTP/2 (jest w planach, ale nie wiadomo kiedy to będzie).

Kilka lat temu zdecydowałem się na migrację do LH.pl z innych hostingów. Zamiast mieć wszystko rozproszone – mam teraz wszystko w jednym miejscu.

Kod promocyjny do LH.pl – LH-20-11580 (20% rabatu). Przejdź do LH.pl.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj