Jaki hosting wybrać i kupić to częste pytanie każdej osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę w Internecie. Nie ma tutaj znaczenia czy ten hosting ma być pod sklep internetowy, bloga na WordPressie czy do innych celów. Dzisiaj odpowiadam na to pytanie – jaki hosting wybrać – a nawet więcej. Rekomenduję firmę której jestem klientem prawie 18 lat (zakupiłem w 2005 roku)!
Jaki hosting? Krótki wstęp na temat moich spostrzeżeń w wybieraniu hostingu
W swojej karierze miałem kilka hostingów. Niektóre byłe lepsze, inne gorsze. Przez ten czas wiele się na uczyłem. Szczególnie jak wybierać te dobre i sprawdzone. Wybór dobrego hostingu jest pozornie łatwy. Wpisując w Google hasła typu „hosting”, ”dobry hosting” czy „tani hosting” znajdziemy ogrom ofert. Każda pewnie w mniejszym lub większym stopniu spełni Wasze oczekiwania.
Dzisiaj hostingi niczym szczególnym się nie różnią od siebie. Większość z nich ma już dysku SSD, część z nich ma zaimplementowane HTTP2, najnowsza wersja PHP (7) to też nie problem. Limity wygenerowanego transferu czy pojemności konta też są wysokie. Duża część z nich też jest przyjazna WordPressowi.
Dobry hosting może być tani, pamiętaj jednak o tym, że dobry hosting poznaje się po tym w jaki sposób rozwiązuje problemy i jak szybko odpowiada na pytania.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach, a właściwie w komunikacji i rozwiązywaniu problemów. Wszystko jest dobrze gdy działa. A co jeśli coś nie działa lub nagle przestaje działać? Wtedy następują ciężkie czasy i hosting nie jest już fajny.
W tytule wpisu i wcześniejszych akapitach wspomniałem o hostingu pod WordPressa. A co powinien mieć taki hosting?
Jakie wymagania powinien mieć hosting pod WordPressa?
Mówimy oczywiście o najnowszej wersji WordPressa.
- PHP w wersji 7.3 lub wyższa (lepsza wydajność, szybkość, żużywa mniej zasobów w porównaniu do wersji 5.x).
- MySQL w wersji 5.6 lub wyższa lub MariaDB w wersji 10.0 lub wyższa.
- Wsparcie HTTPS (np. darmowy Let’s Encrypt).
Jaki hosting wybrać – LH.pl!
Z czystym sumieniem mogę polecić LH.pl, gdzie jestem klientem już prawie 18 lat!

Zalety LH.pl
- Wszystko działa jak należy – hosting (pakiet kiwi – 150 zł rocznie), poczta, domeny.
- Wszystkie serwery są na dyskach SSD.
- Serwerownia znajduje się w Polsce.
- Brak limitu transferu.
- PHP 7
- Support LH.pl szybko odpowiadają na zapytania, zaś problemy są bardzo sprawnie rozwiązywane.
- W moim przypadku mają bardzo dużego plusa za bardzo indywidualną ofertę na przeniesienie i odnawianie polskich domen (a trochę im mam).
- Automatyczne powiadomienia o wirusach. Gdy przeniosłem jeden z blogów na WordPressie zaraz dostałem informację o wirusie (czy podejrzanym kodzie).
- Bez problemu hosting poradził sobie gdy na bloga jednego dnia weszło prawie 50 tys użytkowników! Niektóre hostingi mają problem z udźwignięcie takiego ruchu (a miałem niejeden hosting).
Wady LH.pl
- Brak bardziej zaawansowanego panelu (np. cPanel) do zarządzania swoim kontem. Mają swój autorski panel klienta. Jeżeli czegoś w nim nie ma, to musisz pisać maila do supportu (np. crontab).
Kilka lat temu zdecydowałem się na migrację do LH.pl z innych hostingów. Zamiast mieć wszystko rozproszone – mam teraz wszystko w jednym miejscu.
Mam jeszcze kod promocyjny do LH.pl – LH-20-11580
dający 20% rabatu na pierwsze zakupy.
1 komentarz
Mam trochę odmienne zdanie o tym hostingu. Dużo możliwości, niskie ceny hostingu i domen w standardzie mam w hostido.pl – do tego rozbudowany panel, o nic nie trzeba prosić.