Audio Poradniki

ANC (redukcja szumów/hałasu w słuchawkach) – czym jest, jak działa i czy jest szkodliwe dla uszu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielokrotnie osoby słuchające muzyki za pomocą słuchawek nie mogą skupić się na treści bądź muzyce, której w taki sposób słuchają ze względu szum, który dzieje się wokół nas. Producenci słuchawek wychodzą jednak naprzeciw tym utrudnieniom oraz od kilku lat proponują klientom słuchawki z technologią ANC. Czym jest to ANC i jak działa?

Czym jest ANC?

ANC (Active Noise Control – redukcja szumów), to zyskująca coraz większą popularność technologia, której zastosowanie znaleźli producenci słuchawek zarówno nausznych jak i dousznych.

Geneza technologii tłumienia hałasu sięga XX wieku, gdzie wykorzystywana była na początku jedynie przez pilotów samolotów. Z myślą o ogromnym hałasie, jaki generują samoloty i śmigłowce, armie wielu krajów zaczęły wykorzystywać to rozwiązanie, by poprawić komfort pracy kadry lotniczej. Technologia z sukcesem przebiła się również do innych gałęzi gospodarki i obecnie jest oferowana klientom w modelach słuchawek.

Celem zastosowania technologii ANC jest wyciszenie dźwięków otoczenia oraz umożliwienie użytkownikowi na maksymalizacji skupienia na tym, co obecnie przekazywane jest przez słuchawki. ANC z powodzeniem wykorzystywane jest również w droższych modelach samochodów, z wewnątrz których nie słychać pracy silnika oraz jakichkolwiek innych odgłosów otoczenia.

W jaki sposób działa ANC?

Słuchawki wyposażone w Active Noise Control (redukcję szumów) mogą różnić się metodologią zastosowania technologii.

Wiele modeli słuchawek może wykorzystywać ANC w formie mechanicznej. Oznacza to, iż same słuchawki są zbudowane z wysokiej jakości materiałów izolowanych, które wytłumiają jakiekolwiek dźwięki. Jest to jednak rozwiązanie, które w głównej mierze wykorzystywane jest w dużych słuchawkach nausznych.

Innym sposobem zastosowania tej technologii w słuchawkach jest metoda elektroniczna. Na słuchawkach dołączany jest małych rozmiarów mikrofon, którego zadaniem jest zbieranie jakichkolwiek dźwięków otoczenia. Oprogramowanie, które jest produkcyjnie wbudowane w nasz sprzęt, odwraca lub generuje przeciwne dźwięki, i te właśnie przetransformowane dźwięki, które słyszymy w słuchawkach, konfrontują się z realnymi dźwiękami niwelując się nawzajem. Tego typu technologia jest możliwa do zastosowania w przeróżnych modelach słuchawek – nausznych, jak i dousznych. Im lepszy system łapania dźwięku jest zaimplementowany w urządzenie, tym lepszej jakości muzykę usłyszymy z naszych słuchawek.

Jakie są zalety technologii ANC (redukcji szumów)?

Zastosowanie technologii Active Noise Control w słuchawkach na dobre zmieniło jakość korzystania ze słuchawek. Obecnie praktycznie wszędzie możemy spotkać ludzi ze słuchawkami. Są integralną częścią naszego życia. Podróż pociągiem, autobusem, samolotem nie odbyłaby się w tak komfortowych warunkach, gdyby nie wykorzystanie słuchawek do celów rozrywkowych czy nauki. To dzięki technologii redukcji szumów jadąc nawet najgłośniejszym autobusem, nic nie będzie w stanie zburzyć naszej uwagi. Korzystając z długiego rejsu samolotowego, nie raz mamy problem ze snem. Dzięki słuchawkom z technologią kontroli hałasu w naszych słuchawkach może płynąć relaksacyjna muzyka, a my bez względu na odgłosy zewnętrzne możemy cieszyć się spokojnym snem.

Wiele osób pracujących w biurach potrzebuje czasu maksymalnego skupienia się. Dźwięki drukarek, telefonów, rozmawiających współpracowników może niepotrzebnie wytrącać nas z naszych obowiązków, na czym cierpi jakość naszej pracy.

Dzięki zastosowaniu słuchawek z technologią ANC możemy w 100% oddać się naszej pracy bez obaw, że jakikolwiek dźwięk zwróci naszą uwagę. System ANC jest wykorzystywany przez wielu producentów słuchawek, w związku z tym obecnie istnieje bardzo duży wybór słuchawek, które spełniają techniczne wymagania ANC. Tylko od nas zależy, jaki design i budowę sprzętu wybierzemy. Bez względu na to, czy chcemy być posiadaczami skromnych małych, nierzucających się w oczy słuchawek, czy wolimy duże nauszne słuchawki, technologia ANC jest zastosowana we wszystkim modelach.

Czy ANC ma negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Badania wykazały, iż zdrowe natężenie hałasu ogranicza się do 85 decybeli. Hałasy powyżej tej granicy mogą wpłynąć na pogorszenie naszego słuchu. Szczególną uwagę na to zwrócić powinny osoby, które korzystają ze słuchawek regularnie. Wtedy to, słysząc odgłosy otoczenia staramy się podgłośnić muzykę niwelując je. Takie działania sprawiają, iż nieświadomie przyczyniamy się do pogorszenia stanu naszego słuchu. W tym przypadku, słuchawki z technologią redukcji szumów w bardzo skuteczny sposób wygłuszają wszystkie odgłosy bez potrzeby zwiększania natężenia dźwięku do poziomu niezdrowego dla nas. Słuchawki ANC więc mają pozytywny wpływ na stan naszego zmysłu słuchu.

Warto jednak nadmienić, iż słuchawki wyposażone w tą technologię, są słuchawkami z wyższej półki. W związku z tym ich cena może odstraszyć potencjalnych klientów. Warto jednak zainwestować w tego typu słuchawki, by móc cieszyć się doskonałą jakością dźwięku jednocześnie dbając o zdrowie i nie psując słuchu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. Po 12-godzinnej podróży pociągiem pierwszy raz w słuchawkach z ANC i nie za głośną muzyką relaksacyjną, następnego dnia miałem lekkie dzwonienie w uszach. Samo ANC (bez żadnej muzyki) jest dość męczące. Wyłapuję coś z pogranicza infradźwięków, bardziej wibracje niż dźwięk. Może to kwestia przyzwyczajenia. Słuch mam bardzo dobry, badania lotniczo-lekarskie przeszedłem na kategorię 1 bez problemu. W samolotowych nie odczuwam tego. Nie wiem czy mają ANC. Pewnie tak, bo w lotniczym sprzęcie stosowano je już podczas II wś. Długo musiał rynek cywilny na to poczekać. Ciekawe, co teraz w laboratoriach wojskowych mają i za ile dziesiąt lat będziemy się tym „jarać” jako cywile.

Skomentuj