Recenzje Routery

Recenzja Mercusys MR70X. Czyli budżetowy router Wi-Fi 6

Pinterest LinkedIn Tumblr

Mercusys MR70X, to jeden z tych routerów które dają dostęp do wielu nowych rozwiązań w niższej cenie. Dzisiaj mam dla Was recenzję tego właśnie sprzętu. Router z WiFi 6 w niskiej? Proszę bardzo. Taki właśnie jest Mercusys MR70X.

Na początku warto dodać, że Mercusys to firma-córka TP-Linka. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że odbiorcami tej pierwszej są klienci mniej wymagający. Dzięki temu można zaoferować nową technologię w dużo niższej cenie.

Pierwsze wrażenia

Po wyjęciu routera z pudełka miałem wrażenie, że mam sprzęt z górnej półki. Nowoczesny design (te błyszczące elementy na wierzchniej części obudowy) i aż cztery anteny w pudełku sprawiają wrażenie, że to profesjonalny sprzęt. W zestawie jeszcze znajdziemy zasilacz i krótki kabel RJ-45. Czar trochę pryska gdy odwrócimy urządzenie. Tam się okaże, że podstawki pod router to zwykły plastik (router nie będzie stał stabilnie). Dla innych wadą może okazać się brak otworu do montażu na ścianie.

Cały proces konfiguracji i ustawienia dostępu do internetu był prosty i bezproblemowy. Od razu skonfigurowałem sobie sieć WiFi oraz poświęciłem trochę czasu by zapoznać się panelem. Na szczęście, wygląd panelu Mercusys jest bardzo podobny graficznie do tego z TP-Linka. Dzięki temu dużo szybciej się w nim odnalazłem.

Czytaj także: Recenzja routera TP-Link Archer MR600

Najważniejsze dane techniczne

Mercusys MR70X
Mercusys MR70X
 • Standardy bezprzewodowe: 802.11ax/ac/a/b/g/n
 • Prędkość transmisji: 1201 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz)
 • Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej: WPA-PSK / WPA2-PSK/ WPA3
 • Funkcje transmisji bezprzewodowej: Włączanie/wyłączanie sieci bezprzewodowej, WMM
 • Zarządzanie: Kontrola dostępu, Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
 • DHCP: Serwer, lista klientów DHCP
 • Zapora sieciowa: SPI Firewall, wiązanie adresów IP i MAC
 • Sieć dla gości: Sieć dla gości 2,4 GHz, sieć dla gości 5 GHz
 • VPN Passthrough: Obsługa OpenVPN i PPTP
 • Wymiary (S × G × W): 208,8 × 171,6 × 41,7 mm
 • Porty: 1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN
 • Przyciski: Reset/WPS
 • Anteny: 4 zintegrowane z urządzeniem anteny dookólne o zysku 5 dBi

Funkcje Mercusys MR70X

Jak na swoją cenę, to router Mercusys MR70X oferuje całkiem sporo. Przedstawiona poniżej lista opcji to tylko część z nich.

Panel Mercusys MR70X - konfiguracja WiFi
Panel Mercusys MR70X – konfiguracja WiFi
 • Możemy skonfigurować sieć WiFi na paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.
 • Jest możliwość stworzenia sieci WiFi dla gości (również w obu pasmach).
 • Harmonogram działania sieci możemy skonfigurować wg własnych preferencji. Oznacza to, że możemy ustalić w jakich godzinach dni tygodnia nasza sieć nie będzie aktywna.
 • Kontrola rodzicielka. Czyli co może i w jakich godzinach dane urządzenie podłączone do sieci.
 • QoS, czyli możemy ustawić które urządzenie w sieci będzie „ważniejsze”. W wielkim skrócie pozwana przypisać przepustowość łącza wybranym urządzeniom. Tego typu ustawienia mogą być włączone np. w biurach.
 • Potrzebujesz łączyć się za pomocą VPN? Dla Mercusys to też nie jest problem.
 • Oczywiście bez problemu będziemy mogli sklonować sobie adres MAC na routerze.
Panel Mercusys MR70X - ustawianie kontroli rodzicielskiej
Panel Mercusys MR70X – ustawianie kontroli rodzicielskiej
Panel Mercusys MR70X - mapa sieci, czyli garść statystyk i danych użytkowania routera
Panel Mercusys MR70X – mapa sieci, czyli garść statystyk i danych użytkowania routera

Jedyną rzeczą jakiej mi zabrakło w panelu, to dokładniejsze opisy ustawień. Ich brak wymusza zgłębianie wiedzy we własnym zakresie.

Czytaj także: Jaki router do domu?

Pomiary siły sygnału

Odpaliłem prosty skrypt do sprawdzania mocy sygnału, który aktualizował dane co sekundę. Chodziłem więc po mieszkaniu z laptopem i notowałem dane.

Na paśmie 5 GHz moc sygnału była podobna w każdym z pomieszczeń:

 • W pomieszczeniu z routerem sygnał pokazywał wartość: -46 dBm.
 • W pokoju za ścianą: -52 dBm

Na paśmie 2,4 GHz moc sygnału była bardzo zbliżona do poprzednich pomiarów:

 • W pomieszczeniu z routerem sygnał pokazywał wartość: -42 dBm
 • W pokoju za ścianą: -41 dBm

Można więc powiedzieć, że pomiary są na tym samym poziomie.

Pomiary prędkości

Pomiary były robione na speedtest.pl. Do Mercusysa w tym czasie był podłączony telewizor, na którym odpalony był film z Netflixa.

# Ping Download Upload
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 2,4 GHz
1. 5 ms 93,29 Mb/s 20,30 Mb/s
2. 5 ms 98,73 Mb/s 20,21 Mb/s
3. 5 ms 101,74 Mb/s 20,50 Mb/s
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz
1. 5 ms 187,19 Mb/s 20,48 Mb/s
2. 5 ms 193,43 Mb/s 19,94 Mb/s
3. 5 ms 197,38 Mb/s 20,35 Mb/s

Gołym okiem widać różnicę w pasmach. Jeżeli dodam do tego jakie transfery były wykręcane na moim prawie 7-letnim routerze, to jest to potężny skok. Przełączenie się na to pasmo pozwoliło wykręcić górne limity jakie oferuje mój dostawca internetu.

Stabilność i jakość łącza

Tak się składa, że odkąd moja żona uczy w szkole zdalnie, to obciążenie routera zostało dobrze sprawdzone.

Pierwszy test przeprowadziłem w trybie Smart Connect

Smart Connect to nic innego jak połączenie pasm 2,4 GHz i 5 GHz w jedno pasmo. Router może równoważyć zapotrzebowanie na dostęp do sieci i przypisywać urządzeniom optymalne pasma.

Do urządzenia miałem podłączone dwa laptopy, które były wykorzystywane do pracy zdalnej. W „godzinach szczytu”, gdy ja i żona mieliśmy wideokonferencje, to muszę przyznać, że spadek jakości transmisji danych był bardzo mocno odczuwalny. Wiecie, lagi (w obie strony) oraz pikseloza podczas oglądania „mordeczek” czy udostępnianego ekranu. Dla porównania, mój stary Cisco Linksys E900 dawał radę bez problemu przy dodatkowym, trzecim laptopie.

Kolejny test był na paśmie 2,4 GHz

Paradoksalnie było znacząca poprawa w odczuwalnej stabilności. Dobra wiadomość jest taka, że problemów było znacznie mniej. Zdarzały się pojedyncze „incydenty” (podczas nakładających się wideokonferencji) w których jakość transmisji danych spadała czy nawet chwilowo laptop tracił połączenie z siecią.

Ostatni test na paśmie 5 GHz

Tak się złożyło, że moment w którym przełączyłem wszystkie urządzenia na pasmo 5 GHz złożyło z hybrydową nauką córki w szkole. Oznaczało to, że do routera było podpięte nowe urządzenie, które od godziny 9 do 12 miało włączone wideokonferencję na Teamsach. W godzinach szczytu więc miałem 3 urządzenia, które miały rozmowy wideo. I wiecie co? Nie miałem żadnych problemów. Nic nie lagowało i wszystko działało jak należy. Podczas jednej takiej intensywnej sesji odpaliłem speedtest.

# Ping Download Upload
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz podczas gdy wszystkie trzy urządzenia miały wideokonferencje.
1. 5 ms 203,66 Mb/s 19,43 Mb/s

Jak widać na powyższej tabelce, a właściwie nie widać, że sieć jest jakoś szczególnie obciążona. Wyniki są takie identyczne jak w poprzedniej tabeli gdy robiłem pomiary w bardziej „laboratoryjnych” warunkach.

Z tą siecią 5 GHz trzeba pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą je widzieć. Tak miałem z moją drukarką laserową. Widziała tylko sieć w paśmie 2,4 GHz. Podobnie może z innymi, starszymi urządzeniami łączącymi się bezprzewodowo.

Mercusys MR70X - widok na porty
Mercusys MR70X – widok na porty

Cena

Z szybkiego rozeznania jakie zrobiłem, to średnia cena jaką trzeba będzie zapłacić za Mercusysa MR70X, to niecałe 200 zł.

Zobacz ceny
Mercusys MR70X

Podsumowanie

Jeżeli chcecie mieć u siebie w domu najnowsze rozwiązania WiFi 6 w bardzo korzystnej cenie, to Mercusys MR70X będzie dobrym wyborem. Pamiętajcie, że mówimy tutaj o zastosowaniu domowym. Czyli takim w którym będzie podłączonych kilka urządzeń. Pamiętajcie, że w moich testach pojawiły się problemy z przepustowością łącza podczas wideokonferencji na kilku urządzeniach.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj