Poradniki Telefony

Rootowanie telefonu – czy warto?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu posiadaczy telefonów z systemem Android może zwiększyć sobie możliwości swojego systemu. Chodzi głównie o większe uprawienia i możliwości. W tym wpisie przedstawię ideę rootowania telefonu i odpowiem na pytanie czy warto to robić.

Czym jest root w telefonie?

Root jest to konto użytkownika, nazwa poziomu uprawnień, który umożliwia zakres działań podobnych do sfery działań na poziomie administratora. Dzięki rootowaniu można mieć o wiele większą kontrolę nad swoim smartfonem. Bez wykonania rootu telefonu, nie jesteśmy do końca jego właścicielami, a jedynie użytkownikami i nie mamy dostępu do wielu ukrytych możliwości oraz nie wykorzystujemy pełnego potencjału swojego urządzenia. Chociaż tradycyjny poziom uprawnień satysfakcjonuje większość posiadaczy telefonów, warto dowiedzieć się czegoś więcej o poziomie root i rootowaniu, komu poleca się wykonanie rootowania oraz czy warto je zrobić i co dokładnie ono daje.

Czytaj także: Android One – odchudzone znaczy lepsze? Informacje o systemie i telefony

Czy rootowanie telefonu jest dla każdego?

Sporo zależy od kraju, który się zamieszkuje. Mieszkaniec kraju Unii Europejskiej może legalnie rootować swoje urządzenie. Mieszkając poza Unią Europejską należy się tego osobiście dowiedzieć, ponieważ rootowanie w niektórych państwach może być nielegalne.

Rootwanie telefonu może oznaczać utratę gwaracji

W chwili, gdy użytkownik smartfona posiada jeszcze na niego gwarancję, rootowanie może okazać się ryzykowne. W przypadku usterki telefonu, wykrycie wcześniejszego zrootowania urządzenia, może okazać się przyczyną nieudzielenia gwarancji, nawet jeśli sam root jej nie spowodował. Cofnięcie telefonu do tradycyjnego poziomu uprawnień przed reklamacją, da niewiele, ponieważ producenci z góry zakładają, że root przyczynił się do usterki i w związku z tym, urządzenia nie obowiązuje już gwarancja.

Rzeczywiście istnieje możliwość uszkodzenia telefonu w trakcie rootowania, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy poprowadzimy ten proces niewłaściwie i niezgodnie z zaleceniami. Jeśli zdecydujemy się na zrootowanie swojego urządzenia, warto dowiedzieć się, jak zrobić to odpowiednio, by nie dopuścić do uszkodzenia sprzętu. Na szczęście to praktycznie niemożliwe, by uszkodzić urządzenie, gdy trzymamy się konkretnych i fachowych instrukcji.

Czy warto rootować smartfon i co to daje?

Są co najmniej dwa przypadki, w których rootowanie smartfona byłoby pozbawione sensu i wręcz nierozsądne. Dotyczy to sytuacji, gdy telefon jest objęty gwarancją oraz gdy użytkownik smartfona jest laikiem i nie odczuwa potrzeby korzystania z dodatkowych, ukrytych opcji urządzenia. W pozostałych przypadkach warto się zastanowić nad zrootowaniem swojego urządzenia.

Poziom uprawnień root umożliwia usuwanie aplikacji, które zainstalował producent lub też dystrybutor. Większość z nich tylko zapycha pamięć telefonu i spowalnia jego pracę. Root urządzenia pozwala także na wgrywanie oprogramowania oraz podkręcenie procesora, aczkolwiek najlepiej, żeby takie działania podejmowali tylko zaawansowani użytkownicy. Wśród mnóstwa dodatkowych opcji roota, istnieje możliwość uruchomienia generalnego AdBlocka, który hamuje pojawianie się reklam.

Czy warto rootować telefon – podsumowanie

Warto więc rootować telefon, gdy chcemy, by nasze urządzenie stało się wydajniejsze, gdy widzimy potrzebę korzystania z bardziej zaawansowanych funkcji smartfona lub chcemy używać go w pełniejszej mierze.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj