Poradniki Routery

Jaki router LTE (na kartę SIM) wybrać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu. Można powiedzieć, że jesteśmy od niego  uzależnieni (bardziej lub mniej). Operatorzy GMS prześcigają się ofertach i dzięki temu mamy jeden z najtańszych internetów mobilnych na świecie. Dlatego dobrze mieć router LTE, do którego włożymy naszą kartę SIM. Ale jaki model wybrać?

Jaki router LTE/4G na kartę SIM?

 1. Router LTE TP-Link Archer MR600 – najlepszy router 4G na kartę
 2. Router na kartę SIM TP-Link Archer MR600 V2 – mobilny router na kartę SIM
 3. Router LTE Huawei B535-232 – dobry router LTE/4G na kartę SIM
 4. TP-Link TL-MR100 – budżetowy router od TP-Link
 5. Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300 – tani router 4G mobilny na kartę SIM
 6. Router D-Link DWR-921 – tani router na kartę SIM

Na łamach bloga recenzowałem kilka takich routerów z możliwością włożenia karty SIM. Jestem w posiadaniu jednego, takiego routera. Z racji tego, że mamy sytuację jaką mamy, to zapotrzebowanie na routery na kartę SIM rośnie. Każdy, kto pracuje zdalnie, będzie chciał mieć gwarancję dobrego i stabilnego połączenia podczas pracy zdalnej.

Spis treści:
 1. Polecane modele routerów 4G/LTE na kartę SIM
 2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu routerta LTE?
 3. Jaki router LTE — stacjonarny czy mobilny?
 4. Czym się kierować przy wyborze mobilnego routera 4G LTE na kartę SIM?
 5. Czy karta SIM z telefonu działa w routerze?

Polecane modele routerów 4G/LTE na kartę SIM

Jak tworzyłem zestawienie routerów LTE?

W moim rankingu nie poruszam tematu mobilnych routerów na kartę. Powód jest prosty. Niemal każdy telefon posiada funkcję tetheringu – czyli udostępniania internet z telefonu. Sam często z tej funkcji korzystam podczas podróży samochodem czy pociągiem. Dlatego kupowanie dodatkowego sprzętu, który trzeba wozić ze sobą nie jest opłacalne.

Ponadto router LTE powinien:

 • być banalnie prosty w konfiguracji,
 • łatwy w zarządzaniu (super, jeśli posiada dedykowaną aplikację),
 • dobra jakość sygnału przez przeszkody,
 • mieć możliwość podpięcia anten.

1. Router TP-LINK Archer MR600 – najlepszy router na kartę SIM

TP-Link MR600 - router na kartę SIM
TP-Link MR600 – router na kartę SIM

Ten konkretny model miałem okazję testować przez prawie miesiąc na wsi. Skupiłem wówczas na jego mobilnych możliwościach. W zestawie znajdziemy dwie dokręcane anteny 4G LTE, które pozwolą złapać silniejszy sygnał. Dużym plusem tego routera jest bardzo rozbudowany panel zarządzania routerem i siecią. Agreguje wiele pasm (np. B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40). Archera MR600 można też podłączyć kablem (ethernetowy) z internetem (np. od dostawcy usługi) – czyli to takie urządzenie 2 w 1. Koszt – około 600 zł. Wejście na kartę SIM znajduje się z tyłu routera.

Możliwość zarządzania routerem z poziomu aplikacji mobilnej Tethener. TP-Link posiada jeden z najładniejszych interfejsów graficznych do administrowania urządzeniem.

Router LTE TP-LINK Archer MR600Zobacz na Ceneo

2. Router TP-LINK Archer MR600 V2 – odświeżona wersja routera na kartę SIM

Router TP-Link MR600 V2
Router TP-Link MR600 V2

Jest to druga wersja, lub jak kto woli – generacja, znanego już routera MR600. Dosłownie odświeżona wersja. Pod względem technicznym nie różni się niczym niż swojego poprzednia. Jest tylko wizualna różnica. Tutaj producent postanowił pozbyć się „noska” z konstrukcji. W zestawie znajdziemy dwie dokręcane anteny 4G LTE, które pozwolą złapać silniejszy sygnał. Router jest wyposażony w agregację pasm. Podobnie jak w pierwszej wersji, wejście na kartę SIM znajduje się z tyłu.

„Dwójkę” testowałem niecały miesiąc temu. Działa i funkcjonuje tak samo dobrze jak wcześniejsza wersja.

Cenowo też nie odbiera od poprzedniej wersji, bo kosztuje około 600 zł. Tą konkretną wersję MR600 można kupić w sieci Play w ramach abonamentu internetu mobilnego.

Router LTE TP-LINK Archer MR600 V2 Zobacz na Ceneo

3. Router Huawei B535-232 – dobry router na kartę SIM

Router LTE Huawei B535-232
Router LTE Huawei B535-232

To jest mój „domowy” router. Używam go na codzień gdy pracuję poza miastem. Intuicyjny panel zarządzania modemem i siecią. Stabilne połączenie z siecią mobilną (pomimo odległości masztów BTS). Sygnał Wi-Fi również stabilny, a używam go w domu z parterem i pierwszym piętrem. Huawei B535-232 również posiada opcję agregacji pasm.

Dodam tylko, że w zestawie nie posiada on anten zewnętrznych ale producent przewidział możliwość podłączenia ich.

Jako ciekawostkę dodam, że ten router można często spotkać w ofercie operatorów GSM. Obsługiwane pasma – LTE oraz UMTS. Koszt – około 500 zł.

Router na kartę Huawei B535-232 Zobacz na Ceneo

4. TP-Link TL-MR100 tani router LTE

Router TL-MR100 obsługuje LTE kategorii 4 oraz 3G zapewniając połączenia o teoretycznej prędkości do 150 Mb/s. Router ma opcję kontroli rodzicielskiej oraz możliwość udostępnienia sygnału gościom. W zestawie znajdziemy dwie anteny LTE. Tak jak w przypadku Archer MR600 można do niego podłączyć kabel ethernetowy. Koszt – około 300 zł.

Budżetowy router LTE TP-LINK TL-MR100 Porównaj na Ceneo

5. Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300 – najtańszy router na kartę SIM

Najtańszy router LTE na kartę SIM Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300
Najtańszy router LTE na kartę SIM Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300

Router na kartę SIM od Tendy oznaczony modelem 4G06 wyposażony jest w wydajny procesor 880 Mhz pozwalający na jednoczesną obsługę do 32 podłączonych urządzeń. W zestawie znajdziemy m.in. kabel ethernetowy oraz dwie anteny. Routerem możemy zarządzać zdalnie.

Jedną z funkcjonalności jest ochrona rodzicielska czy ustawienia połączenia z VPN. Producent chwali się, że wysoka moc sygnału 2.4 GHz zwiększa zasięg sieci oraz minimalizuje negatywny wpływ przeszkód takich jak ściany czy sufity. Koszt routera Tenda to około 270 zł.

Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G Porównaj na Ceneo

Po włożeniu karty SIM możemy cieszyć się tym wszystkim co dane nam internet mobilny a dodatkowo wysyłać wiadomości SMS. Funkcja obsługi zarówno sieci LTE 4G jak i 3G pozwala automatycznie przełączać się na sieć 3G w sytuacji, kiedy osłabnie sygnał sieci LTE 4G. Z kolei dodatkowa opcja połączenia z siecią WAN xDSL/FTTH przez kabel Ethernet gwarantuje połączenia z Internetem nawet w sytuacji, kiedy łącze stałe lub sieć komórkowa ulegną awarii.

W routerze znajduje się port WAN, który umożliwia korzystanie z internetu od dostawcy. W zestawie mamy dwie anteny, które możemy przykręcić do urządzenia. Router D-Link LTE kosztuje około 340 zł.

Router D-Link DWR-921 Zobacz na Ceneo

Najtańszy router na kartę SIM

Oczywiście znajdą się osoby, które będą chciały zaoszczędzić pieniądze i będą szukały jak najtańszych routerów LTE na kartę SIM. Takie osoby muszą wiedzieć, że wraz z niższą ceną muszę zgadzać się na kompromisy takie jak: niższa przepustowość, mniejsza liczba portów LAN czy sposób w jaki będzie zarządzać routerem. W moim rankingu najtańszy router LTE na kartę SIM kosztuje około 270 zł.

Jeżeli nie chcemy inwestować takich pieniędzy w router na kartę SIM, to zawsze możemy stworzyć hotspot z naszego smartfona i z niego udostępnić internet (tethering).

Częste pytania i odpowiedzi związane z użytkowaniem routera na kartę SIM

Sprzęt do korzystania z internetu mobilnego już opisałem, to teraz na część z częstymi pytaniami i odpowiedziami jakie mogą się pojawić.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu routerta LTE?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych modeli należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób chcemy korzystać z tego urządzenia. Cenisz sobie mobilność, a może chcesz podłączyć drukarkę lub oglądać Netflixa na telewizorze?

Jaki router LTE — stacjonarny czy mobilny?

Na początku zaznaczę, że tego typu urządzenia dzielimy na dwie kategorie:

 1. Routery mobilne. Charakteryzują małymi rozmiarami, dzięki którym można je z łatwością zabrać ze sobą. Tutaj trzeba zwracać szczególną uwagę na pojemność baterii, bo to od niej będzie zależało czy przerwie nam ulubionego filmu czy nie wyrzuci nas z telekonferencji.
 2. Routery stacjonarne. Tego typu routery sprawdzają się w naszych domach czy biurach. Nie ma znaczenia czy jesteśmy w mieście czy na daleko po za nim. Zasilane są prądem stałym. Dodatkowo, każdy taki router posiada porty LAN, gdzie możemy podłączyć się po kablu z końcówką RJ-45. To oznacza, że można podłączyć inne urządzenia np. telewizor czy drukarkę. Taki router ma dołączone oprogramowanie dzięki któremu możemy administrować domową siecią.

Czym się kierować przy wyborze mobilnego routera 4G LTE na kartę SIM?

Poniżej przedstawiam kilka ważnych cech routerów jakimi należy się kierować przy zakupach.

 • Możliwość podpięcia zewnętrznych anten. Takie anteny potrafią poprawić jakość i moc sygnału. Szczególnie na terenach które nie mają najlepszego zasięgu lub mają przeszkody w postaci wyższych zabudowań czy lasów.
 • Łatwość konfiguracji. Po podłączeniu dobrze jest w prosty sposób skonfigurować swoją sieć na takim routerze. Intuicyjny interfejs zarządzania routera LTE przez przeglądarkę internetową czy nawet poprzez dedykowaną aplikację na smartfonie. Szczególnie ta druga opcja w dzisiejszych czasach jest bardziej porządaną.
 • Ilość portów LAN. Dobrze jest mieć kilka takich portów. Porty LAN w routerze na kartę SIM szczególnie się nam przydadzą gdy będzie chcieli podłączyć takie urządzenia jak smart telewizor, drukarkę czy konsolę do gier.
 • Maksymalna ilość podłączonych urządzeń. Na tą opcję powinny zwracać uwagę osoby, które będą chciały udostępniać łącze większej liczbie użytkowników. Z roku na rok rośnie ilość urządzeń jakie możemy podłączyć do internetu (czyli routera). A im więcej urządzeń podpiętych to prędkość internetu może spaść.
 • Port WAN. Dzięki temu mamy tak naprawdę dwa urządzenia w jednym. Dzięki portowi WAN możemy podłączyć się po kablu ethernetowym od dostawcy internetu i „puszczać” sygnał bezprzewodowo. Czyli taki router możemy używać tam gdzie mamy stały dostęp do internetu a potem gdzieś na wyjeździe (np. domek letniskowy).

Czy karta SIM z telefonu działa w routerze?

Oczywiście, że tak! Nie ma znaczenia jaką kartę SIM włożysz do routera. Najważniejsze jest by taka karta posiadała odpowiednią ilość danych do wykorzystania na internet (czyli pakiet danych w gigabajtach GB).

Czy warto przełożyć kartę SIM z telefonu do routera? Wszystko zależy od sytuacji. Ostatnio miałem taką okazję. Będąc na wakacjach, w popularnej miejscowości, musiałem załatwić kilka spraw przez internet. Z racji tego, że wieczorem jest duże obciążenie sieci zdecydowałem się taką podmiankę by mieć trochę lepszą moc sygnału.

Ile internetu pobiera router?

Są to naprawdę szczątkowe ilości. Warto jednak upewnić się czy nasz router nie będzie wykonywał jakiś operacji w tle. Może się zdarzyć, że raz na jakiś czas wejdzie aktualizacja oprogramowania routera. Na szczęście są one rzadkie.

To ile internetu będzie pobierał router w głównej mierze będzie zależało od: ilości podłączonych do niego użytkowników (urządzeń) oraz co będą robili. Konsumpcja treści multimedialnych pobiera dużo danych (filmy, YouTube, Netflix, Disney+).

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarzy 9

 1. Router TP-LINK Archer MR600 – to jak na razie to najgorszy router jaki miałem okazję używać. Już od samego początku dawał oznaki, że coś z nim nie tak, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zostały uszkodzone dwie karty sim. Później było tylko gorzej, restarty z kilku na tydzień przeszły to kilku razy na dzień, próba wymiany na gwarancji nic nie dała, ponieważ serwis nie stwierdził żadnych uszkodzeń. Nie wiem czy to standard dla TP-LINK czy po prostu źle trafiłem ale to było moje pierwsze i ostatnie urządzenie tej firmy.

  • Piotr Cichosz Odpowiedz

   Dzięki za opinię na temat Archera MR600. Tego archera, to miałem do testów od producenta. Był on testowany przez wiele redakcji i nie miałem z nim żadnych problemów przez prawie 3 tygodnie testów. Może trafiłeś na wadliwy egzemplarz. Co wybrałeś zamiast tego routera LTE?

 2. Kilka razy wymieniałam ruter i nic nie pomagało, zmieniłam dostawcę internetu i wszystko zaczęło działać prawidłowo.
  Okazało się ze to nie wina rutera tylko bardzo słabego internetu
  Teraz wszystko działa super 🙂

 3. Najlepszy jest Router LTE Huawei 4G 3Prime b818-263 kat. 19. Jest to bez wątpienia najlepszy router na rynku !!! Większość urządzeń dostępnych na rynku jest kat.7 ewentualnie kat.12 . Kat. 19 pozwala zwiększyć niemalże dwukrotnie przesył danych jeśli chodzi o pobieranie i wysyłanie Obsługuje dwie częstotliwości: 2,4GHz i 5GHz . Umożliwia obsługę do 64 użytkowników jednocześnie. Posiada technologię 4 x 4 MIMO , która pozwala zwiększyć kilkakrotnie przepustowość w lokalnej sieci. Kat. 19 to jedna z najlepszych specyfikacji parametrów tego urządzenia. Router cieszy się zasłużoną sławą z tąd jego wysoka, ale uzasadniona cena. Ceny nowych wahają się od 900 do 1500zł.

 4. Muszę przyznać, że ten router od TP-Linka MR600 robi robotę. Ostatecznie do zakupu tego modeli przekonała mnie recenzja i ranking na tym blogu. Jestem bardzo zadowolony z niego. Łatwość konfiguracji i no ta appka do zdalnego zarządzania. Super sprawa.
  Router ten zabieram ze sobą nad morze 🙂

 5. podejrzliwa marta Odpowiedz

  Dlaczego tutaj tak dużo routerów od tp-linka opłacony ranking?

  • Piotr Cichosz Odpowiedz

   Odpowiedź jest prosta Marto. Najwięcej routerów testuję właśnie od TP-Linka.

 6. Dzień dobry ,
  Potrzebuję rady jaki ruter na kartę kupić żeby działał z kamerką i żebym miała podgląd w telefonie .
  Bardzo dziękuję jeśli ktoś doradzi pozdrawiam Maja

  • Piotr Cichosz Odpowiedz

   Maja, pierwsze trzy będą Ok – miałem je w rękach. To czy podglad z kamerki będzie dobry, to będzie zależało od mobilnego internetu (karta sim)

Skomentuj