Poradniki Routery

Jaki router LTE (na kartę SIM) wybrać? Ranking 2022

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu. Można powiedzieć, że jesteśmy od niego  uzależnieni (bardziej lub mniej). Operatorzy GMS prześcigają się ofertach i dzięki temu mamy jeden z najtańszych internetów mobilnych na świecie. Dlatego dobrze mieć router LTE, do którego włożymy naszą kartę SIM. Ale jaki model wybrać?

Na łamach bloga recenzowałem kilka takich routerów z możliwością włożenia karty SIM. Jestem w posiadaniu jednego, takiego routera. Z racji tego, że mamy sytuację jaką mamy, to zapotrzebowanie na routery na kartę SIM rośnie. Każdy, kto pracuje zdalnie, będzie chciał mieć gwarancję dobrego i stabilnego połączenia podczas pracy zdalnej.

 1. Jaki router na kartę SIM? Oto ranking
  1. Router TP-LINK Archer MR600
  2. Router Huawei B535-232
  3. TL-MR100 budżetowy router LTE od TP-LINK
  4. Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300
  5. Router D-Link DWR-921
 2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu routerta LTE?
  1. Jaki router LTE — stacjonarny czy mobilny?
  2. Czym się kierować przy wyborze mobilnego routera 4G LTE na kartę SIM?

Jaki router na kartę SIM? Oto ranking na 2022 rok

Jak tworzyłem ranking?

W moim rankingu nie poruszam tematu mobilnych routerów na kartę. Powód jest prosty. Niemal każdy telefon posiada funkcję tetheringu – czyli udostępniania internet z telefonu. Sam często z tej funkcji korzystam podczas podróży samochodem czy pociągiem. Dlatego kupowanie dodatkowego sprzętu, który trzeba wozić ze sobą nie jest opłacalne.

Ponadto router LTE powinien:

 • być banalnie prosty w konfiguracji,
 • łatwy w zarządzaniu (super, jeśli posiada dedykowaną aplikację),
 • dobra jakość sygnału przez przeszkody,
 • mieć możliwość podpięcia anten.
# Model routera LTE na kartę SIM
1. Router TP-LINK Archer MR600 Wybieram router
(pokaż aktualne ceny)
2. Router Huawei B535-232 Wybieram router
(pokaż ceny)
3. TL-MR100 budżetowy router LTE od TP-LINK Wybieram router
(pokaż ceny)
4. Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300 Wybieram router
(pokaż ceny)
5. Router D-Link DWR-921 Wybieram
(pokaż ceny)

Router TP-LINK Archer MR600 – najlepszy router na kartę SIM

TP-Link MR600 - router na kartę SIM
TP-Link MR600 – router na kartę SIM

Ten konkretny model miałem okazję testować przez prawie miesiąc na wsi. Skupiłem wówczas na jego mobilnych możliwościach. W zestawie znajdziemy dwie dokręcane anteny 4G LTE, które pozwolą złapać silniejszy sygnał. Dużym plusem tego routera jest bardzo rozbudowany panel zarządzania routerem i siecią. Agreguje wiele pasm (np. B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40). Archera MR600 można też podłączyć kablem (ethernetowy) z internetem (np. od dostawcy usługi) – czyli to takie urządzenie 2 w 1. Koszt – około 600 zł.

Możliwość zarządzania routerem z poziomu aplikacji mobilnej Tethener. TP-Link posiada jeden z najładniejszych interfejsów graficznych do administrowania urządzeniem.

Nowsza wersja routera V2, jest dostępna w ofercie operatora Play. Recenzja odnowionej wersji już niedługo na blogu.

Wybieram Router
TP-LINK Archer MR600

Router Huawei B535-232 – dobry router na kartę SIM

To jest mój „domowy” router. Używam go na codzień gdy pracuję poza miastem. Intuicyjny panel zarządzania modemem i siecią. Stabilne połączenie z siecią mobilną (pomimo odległości masztów BTS). Sygnał Wi-Fi również stabilny, a używam go w domu z parterem i pierwszym piętrem.

Dodam tylko, że w zestawie nie posiada on anten zewnętrznych ale producent przewidział możliwość podłączenia ich.

Jako ciekawostkę dodam, że ten router można często spotkać w ofercie operatorów GSM. Obsługiwane pasma – LTE oraz UMTS. Koszt – około 500 zł.

Wybieram router
Huawei B535-232

TL-MR100 budżetowy router LTE od TP-LINK

Router TL-MR100 obsługuje LTE kategorii 4 oraz 3G zapewniając połączenia o teoretycznej prędkości do 150 Mb/s. Router ma opcję kontroli rodzicielskiej oraz możliwość udostępnienia sygnału gościom. W zestawie znajdziemy dwie anteny LTE. Tak jak w przypadku Archer MR600 można do niego podłączyć kabel ethernetowy. Koszt – około 300 zł.

Wybieram TL-MR100 budżetowy router LTE od TP-LINK

Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G VoLTE N300

4G06 wyposażony jest w wydajny procesor 880 Mhz pozwalający na jednoczesną obsługę do 32 podłączonych urządzeń. W zestawie znajdziemy m.in. kabel ethernetowy oraz dwie anteny. Routerem możemy zarządzać zdalnie.

Jedną z funkcjonalności jest ochrona rodzicielska czy ustawienia połączenia z VPN. Producent chwali się, że wysoka moc sygnału 2.4 GHz zwiększa zasięg sieci oraz minimalizuje negatywny wpływ przeszkód takich jak ściany czy sufity. Koszt routera Tenda to około 270 zł.

Wybieram router
Tenda 4G06 Router Wi-Fi 4G

Po włożeniu karty SIM możemy cieszyć się tym wszystkim co dane nam internet mobilny a dodatkowo wysyłać wiadomości SMS. Funkcja obsługi zarówno sieci LTE 4G jak i 3G pozwala automatycznie przełączać się na sieć 3G w sytuacji, kiedy osłabnie sygnał sieci LTE 4G. Z kolei dodatkowa opcja połączenia z siecią WAN xDSL/FTTH przez kabel Ethernet gwarantuje połączenia z Internetem nawet w sytuacji, kiedy łącze stałe lub sieć komórkowa ulegną awarii.

W routerze znajduje się port WAN, który umożliwia korzystanie z internetu od dostawcy. W zestawie mamy dwie anteny, które możemy przykręcić do urządzenia. Router D-Link LTE kosztuje około 340 zł.

Wybieram Router D-Link DWR-921

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu routerta LTE?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych modeli należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób chcemy korzystać z tego urządzenia. Cenisz sobie mobilność, a może chcesz podłączyć drukarkę lub oglądać Netflixa na telewizorze?

Jaki router LTE — stacjonarny czy mobilny?

Na początku zaznaczę, że tego typu urządzenia dzielimy na dwie kategorie:

 1. Routery mobilne. Charakteryzują małymi rozmiarami, dzięki którym można je z łatwością zabrać ze sobą. Tutaj trzeba zwracać szczególną uwagę na pojemność baterii, bo to od niej będzie zależało czy przerwie nam ulubionego filmu czy nie wyrzuci nas z telekonferencji.
 2. Routery stacjonarne. Tego typu routery sprawdzają się w naszych domach czy biurach. Nie ma znaczenia czy jesteśmy w mieście czy na daleko po za nim. Zasilane są prądem stałym. Dodatkowo, każdy taki router posiada porty LAN, gdzie możemy podłączyć się po kablu z końcówką RJ-45. To oznacza, że można podłączyć inne urządzenia np. telewizor czy drukarkę. Taki router ma dołączone oprogramowanie dzięki któremu możemy administrować domową siecią.

Czym się kierować przy wyborze mobilnego routera 4G LTE na kartę SIM?

Poniżej przedstawiam kilka ważnych cech routerów jakimi należy się kierować przy zakupach.

 • Możliwość podpięcia zewnętrznych anten. Takie anteny potrafią poprawić jakość sygnału. Szczególnie na terenach które nie mają najlepszego zasięgu.
 • Łatwość konfiguracji. Po podłączeniu dobrze jest w prosty sposób skonfigurować swoją sięć na takim routerze.
 • Ilość portów LAN. Dobrze jest mieć kilka takich portów. Możemy chcieć podłączyć do internetu telewizor czy drukarkę.
 • Maksymalna ilość podłączonych urządzeń. Na tą opcję powinny zwracać uwagę osoby, które będą chciały udostępniać łącze większej licznie użytkowników.
 • Port WAN. Dzięki temu mamy tak naprawdę dwa urządzenia w jednym. Dzięki portowi WAN możemy podłączyć się po kablu ethernetowym od dostawcy internetu i „puszczać” sygnał bezprzewodowo. Czyli taki router możemy używać tam gdzie mamy stały dostęp do internetu a potem gdzieś na wyjeździe (np. domek letniskowy).

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 4

 1. Router TP-LINK Archer MR600 – to jak na razie to najgorszy router jaki miałem okazję używać. Już od samego początku dawał oznaki, że coś z nim nie tak, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zostały uszkodzone dwie karty sim. Później było tylko gorzej, restarty z kilku na tydzień przeszły to kilku razy na dzień, próba wymiany na gwarancji nic nie dała, ponieważ serwis nie stwierdził żadnych uszkodzeń. Nie wiem czy to standard dla TP-LINK czy po prostu źle trafiłem ale to było moje pierwsze i ostatnie urządzenie tej firmy.

  • Piotr Cichosz Reply

   Dzięki za opinię na temat Archera MR600. Tego archera, to miałem do testów od producenta. Był on testowany przez wiele redakcji i nie miałem z nim żadnych problemów przez prawie 3 tygodnie testów. Może trafiłeś na wadliwy egzemplarz. Co wybrałeś zamiast tego routera LTE?

 2. Kilka razy wymieniałam ruter i nic nie pomagało, zmieniłam dostawcę internetu i wszystko zaczęło działać prawidłowo.
  Okazało się ze to nie wina rutera tylko bardzo słabego internetu
  Teraz wszystko działa super 🙂

 3. Najlepszy jest Router LTE Huawei 4G 3Prime b818-263 kat. 19. Jest to bez wątpienia najlepszy router na rynku !!! Większość urządzeń dostępnych na rynku jest kat.7 ewentualnie kat.12 . Kat. 19 pozwala zwiększyć niemalże dwukrotnie przesył danych jeśli chodzi o pobieranie i wysyłanie Obsługuje dwie częstotliwości: 2,4GHz i 5GHz . Umożliwia obsługę do 64 użytkowników jednocześnie. Posiada technologię 4 x 4 MIMO , która pozwala zwiększyć kilkakrotnie przepustowość w lokalnej sieci. Kat. 19 to jedna z najlepszych specyfikacji parametrów tego urządzenia. Router cieszy się zasłużoną sławą z tąd jego wysoka, ale uzasadniona cena. Ceny nowych wahają się od 900 do 1500zł.

Skomentuj