Recenzje Routery

Recenzja TP-Link Archer C64

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj mam dla was kolejny budżetowy router dwupasmowy. Mowa o TP-Linku Archer C64. Po ostatnim teście taniego routera miałem mieszane uczucia. Czy ten sprzęt wypadnie lepiej? Zapraszam do dalszej części recenzji.

Gdy tworzyłem zestawienie tanich routerów do domu, to temu konkretnemu modelowi dałem duży kredyt zaufania. Stało się tak, bo w ostatnim czasie testowałem sporo routerów od TP-Linka. Co prawda były to znacznie droższe modele, ale zadziałała tutaj trochę jakość marki. O tym, czy jakość w przypadku tego taniego routera dalej będzie na wysokim poziomie, dowiesz się w dalszej części recenzji.

Pierwsze wrażenia

Tył routera TP-Link Archer C64
Tył routera TP-Link Archer C64

Zanim przejdę do sekcji ze specyfikacją, to zacznę od pierwszych wrażeń. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo lekki i kompaktowy router. Porównując go z innymi routerami jakie dostałem od TP-Linka, to prawdziwy maluszek (120 × 120 × 27,9 mm). Na obudowanie nie znajdziemy żadnych designerskich elementów. Jest to prosta konstrukcja z której wychodzą cztery anteny. Na przodzie mamy diody, zaś z tyłu porty ethernetowe.

Router pod spodem ma dwa otwory dzięki którym jest możliwość przymocowania go do ściany. Są też gumki, dzięki którym urządzenie będzie stabilnie stało i nie porysuje mebla.

W pudełku znajdziesz, tradycyjnie, zasilacz, instrukcję oraz krótki kabelek RJ45.

Testując router C64 w znacznie większym mieszkaniu, zasięg był w każdym zakamarku. A muszę przyznać, że miałem lekkie obawy czy nie będzie znacznego spadku zasięgu. Miła niespodzianka. Wszystko to będzie miało swoje odzwierciedlenie w przeprowadzonych przeze mnie pomiarach.

Najważniejsze dane techniczne

Standardy Wi-Fi 5
IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz
Prędkości sieci WiFi AC1200
5 GHz: 867 Mb/s (802.11ac)
2,4 GHz: 400 Mb/s (802.11n)
Zasięg sieci WiFi 4 wydajne zintegrowane anteny
Anteny zapewniają wystarczającą moc, by wzmocnić sygnał sieci i pokryć zasięgiem dużą powierzchnięBeamforming
Ukierunkowanie sygnału sieci na klienta umożliwia zwiększenie zasięgu Wi-Fi
Wydajność sieci WiFi Dwa pasma
Rozdziela urządzenia pomiędzy dostępne pasma, aby zapewnić ich optymalne działanie
MU-MIMO
Pozwala na jednoczesną komunikację z kilkoma klientami obsługującymi MU-MIMOAirtime Fairness
Poprawia wydajność sieci, ograniczając nieefektywne wykorzystywanie przepustowości pasm
Tryby pracy Tryb routera
Tryb punktu dostępowego

Pomiary

Router TP-Link Archer C64 w akcji
Router TP-Link Archer C64 w akcji

Co do samych pomiarów, to tutaj miałem możliwość przetestować Archera C64 w zupełnie innych warunkach.Mianowicie chodzi o pomieszczenie. Tym razem było to mieszkanie dosyć długie. Sygnał z routera miał do pokonania dwie a czasem trzy ściany. Większość testowanych przeze mnie routerów miała maksymalnie trzy ściany jako przeszkody.

Dodam tutaj jeszcze, że podczas testów do Archera C64 było podłączonych 6-7 urządzeń w tym samym czasie (smart TV, tablety i komputery).

Speedtest

Tradycyjnie już wszystkie pomiary wykonuję za pomocą speedtest.pl.

# Ping Download Upload
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 2,4 GHz
1. 16 ms 86,60 Mb/s 17,59 Mb/s
2. 12 ms 79,95 Mb/s 16,91 Mb/s
3. 23 ms 70,33 Mb/s 14,76 Mb/s
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz
1. 17 ms 132,56 Mb/s 15,05 Mb/s
2. 17 ms 154,08 Mb/s 14,17 Mb/s
3. 16 ms 154,15 Mb/s 15,73 Mb/s

To co tutaj rzuca się w oczy, to nieznacznie większy ping w porównaniu do innych, droższych routerów. Miej na uwadze, że test był przeprowadzany w innym warunkach niż zwykle. Gdy robiłem podobne testy, ale już u siebie, to ping oscylował w granicach 5-6 ms.

Moc sygnału WiFi

W przypadku pomiaru mocy sygnału WiFi nie ma większej różnicy jeśli porównamy Archera C64 z innymi routerami tego producenta. Sytuacja przedstawia się jak poniżej.

  • Sygnał 2,4 GHz
    • Moc sygnału za dwiema ścianami: -55 dBm,
    • Moc za jedną ścianą: -41 dBm,
    • Moc sygnały przy routerze: -37 dBm,
  • Sygnał 5 GHz
    • Moc sygnału za dwiema ścianami: -58 dBm,
    • przy routerze: -43 dBm,
    • jedna ściana: -52 dBm

Zarządzanie Archerem C64

TP-Link przyzwyczaił nas do zarządzania swoimi routerami na dwa sposoby. Po pierwsze można to robić za pomocą aplikacji Tether. Po drugie – z poziomu przeglądarki internetowej. Zważywszy na to, że jest to budżetowa wersja routera i nie mamy opcji takich jakie są dostępne w o wiele droższych sprzętach – a nawet gdyby były, to pewnie mało kto by z tego korzystał. Najważniejszą informacją jest to, że tutaj nie musimy dodatkowo płacić za funkcje routera.

Archer C64 - Aplikacja Tether
Archer C64 – Aplikacja Tether

Lista opcji jakie są dostępne w zupełności wystarczą do domowego zastowania. A są to między innymi:

  • Kontrola rodzicielska. Możemy stworzyć profile (np. członkowie rodziny) i zablokować im konkretne zasoby (strony).
  • Sieć dla gości. Czyli tworzymy kolejną sieć (bez lub z innym hasłem). Oczywiście dostępne są dwa pasma.
  • Udostępnianie sieci za pomocą kodu QR lub jako wiadomość.
  • Sterowanie diodami. Standard. Tryb nocny jest u mnie zawsze włączony.
  • Harmonogram sieci. Czyli w jakich godzinach i dniach nasza sieć ma być dostępna.

Oraz kilka innych, ale rzadziej używanych opcji jak przekierowywanie portów, przydzielanie priorytetów urządzeniom, firewall czy ustawienia dostępu do sieci tylko wybranym urządzeniom (lub brak dostępu).

Panel Archer C64 - ekran główny
Panel Archer C64 – ekran główny

Jak widzicie, jest to całkiem fajny zestaw funkcji dzięki, który można fajne skonfigurować swoją domową sieć. I wszystko to za bardzo rozsądne pieniądze.

Panel Archer C64 - ustawienie kontroli rodzicielskiej
Panel Archer C64 – ustawienie kontroli rodzicielskiej
Panel Archer C64 - kontrola dostępu
Panel Archer C64 – kontrola dostępu

Podsumowanie

To co mnie najbardziej ucieszyło w C64, to że pomimo całkiem sporej liczby podłączonych urządzeń nie było spadku jakości połączenia. Wszystko działało bez problemu nawet gdy miałem podłączonych osiem urządzeń. I wszystkie korzystały z internetu (praca zdalna, filmy, telekonferencje). Tak więc urządzenie było mocno obciążone jak na domowe warunki.

TP-Link Archer C64 Zobacz ceny

Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, to jest bardzo dobry. To maleństwo można dostać za około 150 zł. Jeżeli szukasz routera do domu, to myślę, że Archer C64 będzie bardzo dobrym wyborem.

Z tego powodu Archer C64 zdobywa pierwsze miejsce w moim rankingu tanich routerów do domu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

komentarze 3

  1. Dzięki za recenzję. Właśnie szukałam rutera i chyba zdecyduję na niego. Cena szczególnie mi bardzo odpowiada. Myślałam, że będę musiała wydać znacznie więcej za taki ruter.

  2. Recenzja ma wady. Wiem, że była wykonana dość dawno. Zabrakło informacji jakie maksymalne przepustowości oferowała sieć, która wykorzystywana była do testów. Same pomiary nic zatem nie mówią.
    Od siebie dodam, że przy łączu 800/160 Mbps na częstotliwości 5GHz udaje się osiągnąć nieco ponad 600 Mbps (pobieranie) i 160-kilka wysyłanie. Ping (zależy w głównej mierze od dostawcy usług internetowych) – u mnie wynosi 9 ms (co ciekawe ruch internetowy tej firmy (JMDI) idzie przez Warszawę – taką też wskazuje lokalizację, a mieszkam w Gdańsku).
    NAJWAŻNIEJSZE jest wykonanie prawidłowej konfiguracji zarówno w routerze, jak i karty wifi w komputerze / laptopie. Bez właściwej konfiguracji sam router nic nie zdziała. I jeszcze o jednym równie ważnym należy pamiętać, co jest pomijane – podawana przez producenta przepustowość 1200 Mbps dotyczy ŁĄCZNEJ ilości przesyłanych danych (odbieranie + wysyłanie). W tym przypadku, przy łączu 800 Mb/s i wyższym NIE UDA SIĘ osiągnąć po WiFi (5GHz) przepustowości wyższych niż owe ~600-kiladziesiąt Mb/s (pobierania danych). Jedynie po kablu. Taka informacja jest zazwyczaj pomijana.

Skomentuj