Recenzje

LAMAX Dots1 – recenzja

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bezprzewodowe słuchawki Dots1, to kolejny produkt firmy LAMAX jaki recenzuję na łamach mojego bloga. Pierwszym produktem była opaska BFit Pro. Słuchawki Dots1 bardzo chciałem sprawdzić i porównać je z Apple AirPodsami.

Zanim przejdziemy do konkretów zacznijmy od tego co jest w samym pudełku oraz jakie były moje pierwsze wrażenia po wyjęciu słuchawek z pudełka. Nie zabraknie też danych technicznych. Na sam koniec zestawienie tych wszystkich informacji i wrażeń po dwóch tygodniach użytkowania tych bezprzewodowych słuchawek dokanałowych.

LAMAX Dots1 – co w pudełku?

 • Słuchawki
 • Ładowarka w formie euti
 • Kabel ładujący Micro USB
 • Trzy rozmiary nasadek do uszu oraz zaczepów na uszy
 • Papiery: instrukcja obsługi oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
 • Trzy naklejki LAMAX

LAMAX Dots1 – dane techniczne

 • Bluetooth 5.0
 • Obsługa profili headset, handsfree, A2DP, AVRCP.
 • Maksymalna odległość parowania do 10 metrów.
 • Bateria w słuchawkach 100 mAh LiPo.
 • Baterie w bazie ładującej 520 mAh LiPo.
 • Czas ładowania słuchawek ok. 2 godziny.
 • Czas odtwarzania ok. 6 godzin (Mono mode), ok. 3 godzin (Stereo mode).
 • Tryb czuwania do 150 godzin.
 • Czułość ≥ 70 dB.
 • Zakres częstotliwości 20 Hz – 20 kHz.
 • Tryby słuchawek Słuchawki Bluetooth, funkcja handsfree, parowanie jednej słuchawki.
 • Wbudowany głośnik i mikrofon.
 • Wielofunkcyjne przyciski na słuchawkach służące do odtwarzania utworów, aktywacji Siri lub Google Assistant.
 • Wymiary słuchawek: 16 x 21 x 25 mm. Waga jednej słuchawki: 4,2 g. Waga z bazą ładującą: 49,3 g.

LAMAX Dots1 – pierwsze wrażenia?

Pomimo tego, że słuchawki są plastikowe, to sprawiają wrażenie solidnych. Dobrze wyglądają, nic nie skrzypi.

Do tego rodzaju słuchawek musiałem się przyzwyczaić, bo w prawie zawsze używałem dousznych lub nausznych słuchawek. W uchu przypominają trochę aparat słuchowy lub wielkie zatyczki do uszu. Czułem nawet pewien dyskomfort po ich włożeniu do ucha. Nawet gdy się uśmiechałem, to czułem, że coś w nim mam (mięśnie ucha obcierały słuchawki).

Starte oznaczenia R i L (prawa, lewa)

To co mnie w nich mocno irytowało, to brak oznaczeń „lewa” i „prawa”. Prawie zawsze źle wkładałem je do uszu. I gdyby nie sygnały dźwiękowe, to bym je źle nosił. Po kontakcie z firmą okazało się, że oznaczenia musiały się zetrzeć (inne redakcje testowały słuchawki przede mną). Po dokładniejszym przyjrzeniu się słuchawkom rzeczywiście znalazłem lekko przetarte oznaczenie lewej słuchawki.

Bardzo szybko się parują

Słuchawki bardzo szybko się parują pomiędzy sobą oraz z urządzeniem. Zaraz po wyjęciu z etui. To samo dotyczy szybkości łączenia się z docelowym urządzeniem. Przełączanie testowałem na zmianę z AirPodsami.

Podczas testów, słuchawki nie wypadły mi z uszu.

Rozmowy przez słuchawki LAMAX Dots1 nie należą do przyjemnych dla naszego rozmówcy

Dots1 mają duży problem. Mikrofon jest usytuowany tylko w lewej słuchawce. Co więcej, jest on skierowany na zewnątrz. Podczas moich prób przeprowadzenia rozmów „handsfree” występowały problemy z czułością mikrofonu. Bardzo zbiera odgłosy otoczenia przez co mój rozmówca ledwo mnie słyszał. Mocniejsze wepchnięcie słuchawek do ucha lekko poprawiła jakość dźwięku.

Mój rozmówca nawet słyszał przechodzące osoby, które normalnie rozmawiały. Podobnie było gdy rozmawiałem w moim mieszkaniu przy uchylonym oknie. Słychać było przejeżdżający tramwaj.

Jakość rozmowy poprawiła się dopiero gdy przystawiłem lewą słuchawkę do ust. Chyba nie o to chodzi w „handsfree”.

Jak grają słuchawki LAMAX Dots1?

Miło zostałem zaskoczony. Słuchawki Dots1 grają bardzo podobnie do AirPodsów. Odczuwalna różnica jest w basach – nie są tak intensywne. Z kolei wyższe dźwięki czasami były za słabe. Co ciekawe, podczas testów prawego i lewego kanału, zauważyłem, że słuchawki dają inny dźwięk. Lewa słuchawka daje znacznie mocniejszy bas niż prawa. Początkowo myślałem, że coś źle słyszę, ale wykonałem podobne testy na innych urządzeniach i wszystko było poprawne.

Nie wiem dlaczego jedna słuchawka daje innych dźwięk niż druga, ale nie wpływa to w żaden sposób na słuchanie muzyki.

Przy rozmowach telefonicznych, dobrze jest słychać naszego rozmówcę.

Jedyny mankament, to przerywanie bądź rozsynchronizowanie się słuchawek (problem z bufforowaniem?). Bez względu czy parowałem słuchawki z iPhonem 8 czy MBP, to za każdym razem występował ten problem.

Ile trzymają baterie w LAMAX Dots1 podczas słuchaniu muzyki?

Producent podaje, że bateria powinna wytrzymać 6 godzin w trybie mono lub 3 godziny w trybie stereo. Sprawdziłem jak to wygląda w trybie drugim. Z moich testów wyszło, że bateria trzyma lekko ponad trzy godziny. Na minutę, lub dwie, przed całkowitym rozładowaniem baterii dostajemy sygnał dźwiękowy. Następnie słuchawki się wyłączają.

Jak słuchawki Dots1 wypadają na tle AirPodsów?

Na początku wspomniałem, że chciałem je porównać do bezprzewodowych słuchawek AirPodsów. Muszę przyznać, że ciężko jest ze sobą porównać. Głównie ze względu na konstrukcję. Apple’owe są douszne zaś Dots1 dokanałowe. W przypadku tego drugiego typu pojawiają się różne, nowe doświadczenia takie jak np. zatykanie uszu (bo trzeba docisnąć mocniej).

Jeśli chodzi o dźwięk, to słuchawki Dots1 wypadają dobrze. Różnica w dźwięku jaka jest pomiędzy Apple AirPods a Dots1 to basy. W tych pierwszych są zdecydowanie mocniejsze. Jednym będzie to się podobało innym nie – wszystko zależy od upodobań.

Ile kosztują słuchawki Lamax Dots1?

W momencie pisania recenzji, w oficjalnym sklepie LAMAX, te bezprzewodowe słuchawki kosztują 249 zł (zostały przecenione z 399 zł).

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 3

 1. Używam tych słuchawek od dłuższego czasu. Różnice między nimia choćby airpodsami są ogromne. Pierwsza to taka, że jeśli kogoś lamaxy nie obcierają i pasują do małżowiny, to airpodsy już wówczas wypadają z ucha. Co do brzmienia – airpodsy to słuchawki z zupełnie innej półki cenowej. Porównywanie ich kompletnie mija się z celem.
  Produkt apple’a cieplej odtwarza tony niskie, charakteryzuje się dużo szerszą sceną a dźwięki są lepiej odseparowane. Tak naprawdę to dwa różne produkty.
  Nie rozumiem jak można komuś płacić za pisanie takich bzdur jak te w powyższym artykule…

  • Piotr Cichosz Odpowiedz

   Lamaxy obcierały małżowinę a AirPodsy nie wypadają mi z uszu…
   Napisałem o porównaniu z AirPodsami, że to inny produkt.

 2. Dotsach świetny jest ten kształt boxa, który trzyma całą elektronikę. To faktycznie nie podrażnia ucha. Nie jestem jakiś wrażliwy, ale np w iBasso it01s już w lewym czuję lekki dyskomfort. Dotsy równy sprzęt, na pewno równy za tą kasę.

Skomentuj