Poradniki

Jaki wzmacniacz (extender/repeater) sygnału WiFi? Top 3

Pinterest LinkedIn Tumblr

Słaby lub co chwilę zrywający się sygnał internetu to coś czego nie lubi chyba nikt z nas. W dobie edukacji i pracy zdalnej jest to szczególnie duży problem, a zapotrzebowanie na stabilny i silny sygnał jest ogromne. Jednak nie zawsze tak jest, a wina niekoniecznie leży po stronie dostawcy. I wtedy …

Po co instaluje się wzmacniacze sygnału WiFi?

Odpowiedź jest prosta. Wzmacniacze sygnału WiFi instaluje się w pomieszczeniach by z każdego miejsca był stabilny sygnał. I nie ma tutaj znaczenia czy to dom czy duże mieszkanie. W jednym i drugim przypadku najczęstszą przeszkodą są ściany, które potrafią bardzo skutecznie zagłuszać sygnał WiFi. Czasami jest tak, że kupiony router nie jest na tyle silny by pokryć cały obszar.

W ciągu pół roku, kilku znajomych, jak i sąsiadów, chciało zmienić dostawcę internetu ze względu na słaby internet. Gdy dopytywałem się o szczegóły, to okazywało się, że mieszkanie jest duże lub ściany zakłócały sygnał. W takim przypadku zmiana dostawcy nic nie zmieni. Należy zmienić router lub zainwestować we wzmacniacz sygnału WiFi.

Innym przykładem jest możliwość korzystania z internetu na zewnątrz domu (np. w ogródku). Tutaj też przyda się tego typu urządzenie.

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Zasada jest prosta (w wielkim skrócie). Taki wzmacniacz sygnału zwany czasami extenderem lub repeaterem łączy się z głównym routerem. Dzieje się tak za pomocą sieci bezprzewodowej lub po kablu ethernetowym. Następnie sygnał jest „przekazywany” dalej do urządzeń połączonych z takim urządzeniem. Czyli w pewnym sensie taki wzmacniacz staje się kolejnym routerem – punktem pośrednim.

Jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać?

Poniżej prezentuję dwa wzmacniacze sygnału, które testowałem na łamach bloga.

  1. TP-Link RE505X
  2. Mercusys ME30
  3. Mi Wi-Fi Range Extender Pro

Jeden z nich jest bardziej wypasiony, drugi trochę bardziej budżetowy. Można powiedzieć, że wybór jest na każdą kieszeń.

TP-Link RE505X

Wzmacniacz sygnału WiFi TP-Link RE505X
Wzmacniacz sygnału WiFi TP-Link RE505X

TP-Link RE505X, to całkiem zaawansowany wzmacniacz sygnały WiFi. Bardzo dobrze prezentuje się wizualnie. Wyposażony w dwie, regulowane anteny. Wspiera dwa pasma, które osiągają prędkości do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 1200 Mb/s w paśmie 5 GHz. Banalna konfiguracja, zarówno samego urządzenia jak i z aplikacją Tether. Jedyny minus tego extendera, to jest waga, która wpływa na osadzenie w gniazdu. RE505X kosztuje około 330 zł.

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE505X Zobacz na Ceneo

Pomiary z testów z różnego rodzaju pomieszczeń i warunków znajdziecie w recenzji, która jest podlinkowana wyżej.

Mercusys ME30

Wzmacniacz sygnału WiFi Mercusys ME30
Wzmacniacz sygnału WiFi Mercusys ME30

Drugim wzmacniaczem sygnału WiFi jest Mercusys ME30, który jest przeciwieństwem tego pierwszego. ME30 jest mniejszy, lżejszy i tańszy niemal o połowę (kosztuje około 140 zł). Też mamy tutaj 2 anteny oraz dwa pasma (867 Mb/s w paśmie 5 GHz, 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz). Zarządzać tutaj możemy tylko przez przeglądarkę internetową. Wyniki testów prędkości znajdziecie w recenzji, którą również podlinkowałem.

Wzmacniacz WiFi ME30 Zobacz na Ceneo

Mi Wi-Fi Range Extender Pro

Mi Wi-Fi Range Extender Pro
Mi Wi-Fi Range Extender Pro

Na koniec do zestawienia dorzucam jeszcze Xiaomi. Co prawda sam go nie testowałem, ale jeden sąsiad się na niego zdecydował. Jest z niego zadowolony. Xiaomi tutaj jest najtańsze ze wszystkich produktów. Kosztuje około 60 zł. Dlaczego tak tanio? Bo wspiera tylko pasmo 2,4 GHz (Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n) – czyli to wolniejsze. Zarządzenie przez aplikację i jest możliwość podpięcia maksymalnie 16 urządzeń.

Mi Wi-Fi Range Extender Pro Zobacz na Ceneo

Mam nadzieję, że to zestawienie wzmacniaczy sygnału Wi-Fi okazało się pomocne. Oczywiście tego problemu można uniknąć. Wystarczy pociągnąć kabel (tzw. skrętkę – RJ45) po całym mieszkaniu lub domu do każdego pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli bezpośrednio wpiąć się do internetu po kablu. A jak wiadomo, po kablu łącze zawsze jest stabilne. W najgorszym wypadku taki kabek może kończyć się w połowie by móc podpiąć kabel do takiego wzmacniacza.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj