Audio Recenzje

Recenzja Apple AirPods po roku użytkowania

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nadszedł ten moment w którym chcę się z wami podzielić o moich odczuciach na temat użytkowania AirPodsów. Czy są warte swojej ceny? Czy AirPodsy są „emejzing”?

Zacznijmy od podstawowego pytania: dlaczego kupiłem AirPodsy?

Ile osób, tyle upodobań czy potrzeb. Z produktami Apple jest tak, że się je uwielbia lub nienawidzi. Jedni je kupują bo są „emejzing”, bo można się lansować – być „cool” albo są praktyczne. W moim przypadku było to ostatnie z małą domieszką ciekawości.

Potrzebowałem bezprzewodowych słuchawek ze względu na charakter mojej pracy. Praca zdalna jako programista. Jak pracujesz zdalnie, to masz dużo rozmów on-line. A podczas tych rozmów trzeba zrobić coś w tzw. między czasie np. herbatę lub kawę bez konieczności tracenia wątku podczas rozmów. I to jest właśnie ten powód dla którego zdecydowałem się na zakup bezprzewodowych słuchawek Apple AirPods.

Apple AirPods są designerskie, lekkie, dobrze „leżą” w uchu, ale …

W minimalistycznym pudełku na AirPodsy znajdziemy kabelek, instrukcję oraz słuchawki wraz z etui, które pełni rolę power banku.

Słuchawki AirPods są lekkie. Jedna słuchawka waży tylko 4 gramy. W tych maleństwach siedzi mnóstwo technologii: dwa mikrofony, bateria, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, oraz procesor W1. Bardzo dobrze leżą w uchu, prawie ich nie czuć. Słuchawki nigdy mi nie wypadły z uszu.

Etui ma jedną wadę, ten błyszczący lakier bardzo szybko i łatwo się rysuje. Wystarczy włożyć je do kieszenie czy wrzucić do plecaka i zaraz pojawia się mnóstwo rysek i śladów. Jeżeli ktoś jest lubi mieć idealny sprzęt, to będzie musiał zaopatrzyć się w jakąś silikonową ochronę. Kolejna rzecz to szczeliny. Tutaj też po jakimś czasie zbiera się bród.

Pod kątem wizualnym i funkcjonalnym jest dobrze. Jednak w tego typu urządzeniu jakim są słuchawki bezprzewodowe najważniejszy jest czas pracy. I tutaj jest mały problem …

W specyfikacji technicznej AirPods, Apple podaje, że słuchawki na jednym naładowaniu zapewniają do 5 godzin słuchania muzyki i do 2 godzin rozmów. W moim odczuciu dane są trochę zawyżone. Podczas rocznego użytkowania tego sprzętu stwierdzam, że:

 • czas słuchania muzyki to lekko ponad 4 godziny,
 • czas rozmów to maksymalnie półtorej godziny (słuchawki sparowane z MBP).

W moim przypadku Apple AirPods były i są używane do rozmów (głównie on-line)

Muzyki nie słuchałem tak często jak prowadziłem rozmowy. Rozmów było znacznie więcej. Były dni gdzie miałem nawet trzy spotkania trwające po dwie godziny. Słuchawki nie dawały rady w takich sytuacjach. Dobrze, że AirPodsy bardzo szybko się ładują (bateria o małej pojemności robi swoje). Pomiędzy rozmowami mogłem trochę je podładować. Same rozmowy trwały różnie. Jedne były szybkie (do 10 minut) a inne to prawdziwe maratony po 2 godziny. Kilka razy słuchawki AirPods wytrzymały godzinę i 40 minut na ciągłej rozmowie.

Z dodatkowych funkcji AirPods nie skorzystałem ani razu (pomyłek nie liczę)

Wiem, że AirPodsom można dać dodatkową moc na tapnięcie w słuchawkę. Ani razu z tego nie korzystałem. Dla kogoś kto słucha dużo muzyki, funkcjonalność na odtworzenie poprzedniego czy następnego kawałka może być pomocna.

Skoro jesteśmy już przy dźwięku, to w AirPodsach jest on poprawny

Nie jestem audiofilem, więc nie będę mógł Wam powiedzieć więcej o jakości dźwięku. Jest on poprawny. Dobrze słychać i tyle. Jakość dźwięku jest bardzo zbliżona do EarPodsów.

Jako ciekawostkę mogę Wam, że podczas kilku rozmów w Warszawskim Metrze mój rozmówca bardzo głośno słyszał dźwięk poprzedzający zamykanie się drzwi.

Zasięg mógłby być lepszy (mocniejszy)

Często miałem przypadki, że po odejściu od komputera (z nimi miałem sparowane AirPodsy) dźwięk zaczął się „łamać”. Było to w odległości ok. 7-8 metrów od komputera w linii prostej. Na przeszkodzie stała jedna ściana (cegła). Nie znalazłem nigdzie informacji na temat wersji BT w słuchawkach.

rozwiązywanie kabelka od słuchawek
Pan w metrze warszawskim próbuje rozwiązać kabelek od słuchawek EarPods. Gdyby miał AirPods to jego życie było by prostsze :).

Czy warto kupić bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods?

Odpowiedź nie jest łatwa. W moim przypadku zdecydowała potrzeba. Podczas długich rozmów on-line w pracy chciałem być mobilny tj. pójść do kuchni i zrobić sobie herbatę. I słuchawki spełniły swoje zadanie.

Jak na produkty Apple, nie jest to tani produkt. Taniej kupić można douszne Jabry lub Beats. Z kolei bezprzewodowe nauszne można kupić jeszcze taniej (np. coś od JBL). Decydując się na zakup AirPodsów płacisz za ten „emejzing”, bycie „cool”. Na końcu przychodzi wygoda.

Gdzie kupić AirPodsy w dobrej cenie?
 • Ceneo (AirPods) – od 749 zł
 • Ceneo (AirPods 2) – od 724 zł
 • Ceneo (AirPods Pro) – od 1138 zł

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

 1. Paweł Mansfeld Odpowiedz

  Bardzo dobry sprzęt. Swoje AirPodsy kupiłem w grudniu 2018, tutaj też zdecydowała potrzeba. Cena może się wydawać wysoka, jednak miałem do wyboru:
  – kupić słuchawki z kabelkiem który znów mógłby się złamać
  – lub kupić AirPodsy i liczyć że starczą na dłużej
  Przy użytkowaniu największą satysfakcję daje wygoda. Korzystanie z nich ich podczas spacerowania lub jazdy na rowerze daje super doświadczenia. Myślę, że jest to zasługa właśnie ich lekkości – po chwili słuchania zapomina się, że ma się coś w uchu i też nigdy mi nie wypadły.
  Przy korzystaniu przy MacBooku, faktycznie, zdarza się że bateria się kończy no ale cudów nie ma, kiedyś muszą się ładować. Na szczęście trwa to bardzo krótko. Przyjemnie się rozmawia i podobno słychać mnie bardzo dobrze. Podsumowując jeden z lepszych zakupów „gadżetowych” jakie ostatnio zrobiłem. Nie wiem jak Ty, ale ja obecnie nie wyobrażam sobie korzystać ze słuchawek z kabelkiem 🙂

Skomentuj