Na rynku zaczynają powiadać się urządzenia sieciowe obsługujące Wi-Fi 6. Recenzowałem kilka na blogu m.in. routery z Wi-Fi 6. W tym wpisie omówię tą nową technologie oraz przedstawię jej największe zalety. Odpowiem też na pytanie czy warto inwestować w urządzenia wspierające Wi-Fi 6.
Spis treści
- Krótka historia Wi-Fi
- Czym jest Wi-Fi 6?
- Jaką prędkość transferu osiąga Wi-Fi 6?
- Czym różni się standard Wi-Fi 6 od poprzedniej generacji?
- Czy warto zainwestować w urządzenia z Wi-Fi 6?
Zanim przejdziemy do konkretów warto poznać podstawy. Zaczynamy.
Krótka historia Wi-Fi
Technologia Wi-Fi jest produktem zachodzącej od kilku dekad ewolucji komunikacji bezprzewodowej. Technologię tę tworzy zestaw standardów do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest tworzenie sieci lokalnych opartych na komunikacji radiowej (WLAN). Wi-Fi to rozwiązanie przełomowe ze względu na swoje unikalne cechy. Standardy pozwalają na szybkie, tanie i łatwe tworzenie sieci bez konieczności podłączania kabli, zapewniają swobodę i łączenia się z internetem z dowolnego miejsca oraz mobilność bezprzewodowego podłączania urządzeń. Wi-Fi to także większa, w porównaniu do sieci LAN, odporność na wyładowania atmosferyczne czy możliwość budowania sieci w miejscach, gdzie nie ma możliwości instalacji okablowania.
Prace nad pierwszym standardem Wi-Fi IEEE 802.11 rozpoczęły się już na początku lat dziewięćdziesiątych, by w roku 1997 trafić na rynek pod oficjalną nazwą IEEE 802.11. Pierwszy standard operował w zakresie 2,4 Ghz, oferując dwie prędkości przesyłu danych – 1Mb/s lub 2 Mb/s. Obecnie, takie parametry nie zrobiłyby na nikim specjalnego wrażenia, jednak ponad 20 lat temu zapotrzebowanie na przepustowość transmisji nie było tak duże, a sama możliwość nawiązania łączności bezprzewodowej była ogromnym osiągnięciem. Dla uzyskania takiej prędkości danych zastosowano metody FHSS i DSSS.
Dwa lata później standard został zaktualizowany do dwóch wersji IEEE 802.11a – z prędkością transmisji danych do 54 Mb/s i częstotliwości 5 GHz oraz IEEE 802.11b – 11 Mb/s i częstotliwości 2,4 GHz, o zasięgu do 30 m w pomieszczeniach zamkniętych i aż 120 m na otwartej przestrzeni. W rzeczywistości, możliwe było osiągnięcie transferu z prędkością do 5,5 Mb/s. Jakość sygnału Wi-Fi w przypadku tego standardu była zdecydowanie obniżana przez takie czynniki środowiskowe, jak beton, woda czy metale. Standard 802.11b podzielony został na 14, częściowo pokrywających się, kanałów o szerokości 22 MHz.
W roku 2003 powstał standard IEEE 802.11g – 54 Mb/s o częstotliwości 2,4 GHz, pozwalający w praktyce osiągać transfery transmisji jednostronnych na poziomie 20-22 Mb/s. IEEE 802.11n – o prędkości 300 Mb/s, obsługujący pasma o częstotliwości 5 GHz oraz 150 Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz pochodzi z roku 2007 (wprowadzony jako draft). Od 2009 oficjalnie jako standard o prędkościach transferu do 150 Mbit/s w jedną stronę. Dla prawidłowego działania standardu konieczny jest jednak silny sygnał. W 2013 roku pojawił się standard IEEE 802.11ac, działający w paśmie 5 GHz i oferujący przepustowość pojedynczego kanału na poziomie 433 Mbit/s.
Czytaj także: Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu?
Jak widać powyżej nazwy kolejnych standardów brzmiały dość enigmatycznie, więc organizacja Wi-Fi Alliance, zajmująca się certyfikowaniem standardów Wi-Fi, wprowadziła prostsze, w których po słowie „WiFi” znalazła się cyfra, która oznacza po prostu kolejną generację. Poszczególnym standardom nadano następujące cyfry:
- 802.11b → Wi-Fi 1,
- 802.11a → Wi-Fi 2,
- 802.11g → Wi-Fi 3,
- 802.11n → Wi-Fi 4,
- 802.11ac → Wi-Fi 5.
Czym jest Wi-Fi 6?
Wi-Fi 6 to nowe oznaczenie dla standardu 802.11ax, czyli Wi-Fi szóstej generacji, bezpośredniego następcy standardu 802.11ac z roku 2013.
Zalety Wi-Fi 6
- Do najważniejszych cech standardu należy przepustowość, teoretycznie osiągająca 10Gb/s.
- Istotna jest również możliwość łączenia się z dużo większą liczbą urządzeń, podłączonych do jednego routera.
- Standard posiada także mechanizm pozwalający na kontrolowanie i obniżanie zużycia energii przez sprzęt, dzięki czemu bateria w urządzeniach z wbudowanym standardem Wi-Fi 6 będzie działała dłużej.
Szósta generacja Wi-Fi ma być standardem przyszłości, umożliwiającym nie tylko obsługę wielu urządzeń jednocześnie, od smartfonów i laptopów po odkurzacze, kamery, ekspresy do kawy czy roboty kuchenne wyposażone w funkcję WiFi. Standard ten pozwoli w większym wymiarze skorzystać z możliwości oferowanych przez szybkie łącza światłowodowe czy telefonię 5G.
Czytaj także: Jaki router WiFi 6 do domu?
Jaką prędkość transferu osiąga Wi-Fi 6?
Wi-Fi 6 umożliwia uzyskanie teoretycznej maksymalnej przepustowości 9,6 Gb/s. Trzeba jednak pamiętać, że są to dane dotyczące sumy przepływu na wszystkich pasmach routera (czyli 2,4 GHz i 5 GHz). W niedalekiej przyszłości planowane jest rozszerzenie obsługi Wi-Fi 6 na pasmo 6 GHz. Praktyczna przepustowość Wi-Fi 6 nawet na pojedynczym paśmie jest jednak imponująca, sięga bowiem 1 Gb/s. Złamanie bariery 1 Gigabita pozwoliło na wykorzystanie możliwości, jakie niosą ze sobą łącza światłowodowe i nowe łącza 5G.
Czytaj także: Recenzja routera TP-LINK Archer MR600
Czym różni się standard Wi-Fi 6 od poprzedniej generacji?
Standard szóstej generacji wprowadził nową jakość bezprzewodowej transmisji danych, dzięki wielu ulepszeniom i modyfikacjom w stosunku do standardu poprzedniego. Do najważniejszych modyfikacji należą:
- Teoretyczna maksymalna przepustowość sięgająca 9,6 Gb/s – w standardzie Wi-Fi 5 to 3 Gb/s.;
- Router z Wi-Fi 5 stanowił wąskie gardło systemu, niemożliwe było wykorzystanie pełnej przepustowości światłowodu, Wi-Fi 6 daje już taką możliwość.
- W przypadki Wi-Fi 5 po połączeniu kilku urządzeń bezprzewodowych do jednego routera, wydajność sieci drastycznie spadała, w przypadku Wi-Fi 6 zarządzanie pasmami radiowymi jest lepsze dzięki zastosowaniu technologii wielodostępu z ortogonalnym podziałem częstotliwości (OFDMA) co umożliwia skuteczne zarządzanie nawet 30 urządzeniami na jednym kanale.
- Dzięki zastosowaniu technologii 1024-QAM w Wi-Fi 6 możliwe jest spakowanie większej ilości danych przesyłanych w jednym impulsie – nawet do 10 bitów. Standard Wi-Fi 5 wykorzystuje modulację 256-QAM (8 bitów na impuls).
- Wi-Fi 6 może korzystać z 8 kanałów MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Out) w obu kierunkach co pozwala na transmisję danych na wielu kanałach jednocześnie Wi-Fi 5 obsługuje 4 kanały MU-MIMO.
- Wi-Fi 6 wykorzystuje kanały radiowe o szerokości maks. 160 MHz (może ją ograniczyć do 80, 40 czy 20 MHz – im węższy kanał, tym niższa jego przepustowość). Szerokość kanału obsługiwana przez większość routerów i urządzeń z wbudowanym standardem 5 generacji to 80 MHz.
- Nową technologią w Wi-Fi 6 jest tzw. kolorowanie BSS. Funkcja ta umożliwia lepszą separację nakładającego się sygnału, pochodzącego od kilku znajdujących się w pobliżu siebie routerów Wi-Fi. Pozwala to urządzeniom w standardzie Wi-Fi 6 w miejscach o większym zagęszczeniu działać z niższymi opóźnieniami oraz lepszą przepustowością.
- Technologia TWT, w którą wyposażono standard Wi-Fi 6, pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia mobilne dzięki metodzie wybudzania urządzenia ze stanu uśpienia dopiero w momencie transmisji danych.
Przegląd wszystkich usprawnień oraz nowości technologicznych wprowadzonych w nowym standardzie pozwala na wniosek, że jest to faktycznie nowy poziom ewolucji w komunikacji bezprzewodowej, a przepaść między dwoma ostatnimi pokoleniami Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 – jest naprawdę widoczna.
Zobacz też: Archer AX20
Czy warto zainwestować w urządzenia z Wi-Fi 6?
Chociaż standard Wi-Fi 6 jest stosunkowo nowy, to jest już obsługiwany przez sporą liczbę rozmaitych urządzeń – od nowoczesnych laptopów z wbudowaną kartą sieciowa Wi-Fi 6 po najnowszą generację robotów kuchennych i ekspresów do kawy. Najnowsze smartfony również posiadają wbudowane Wi-Fi 6. Nowoczesne modele smartfonów po nawiązaniu połączenia z routerem wyświetlają ikonkę Wi-Fi 6 (pod warunkiem, że połączenie zostało nawiązane z równie nowoczesnym routerem).
Zobacz też: routery Wi-Fi 6
Wi-Fi 6 jest pierwszym w historii standardem zapewniającym przepustowość porównywalną z sieciami Gigabit Ethernet, ma jednak nad nimi tę przewagę, że nie zmusza użytkownika do przypięcia się kablami, zapewniając swobodę i mobilność. Jeśli więc z jednej strony zależy nam na dużej przepustowości i znaczących szybkościach, ale nie lubimy być przywiązani do sieci przewodów, warto zainwestować w nowoczesny router, zgodny z Wi-Fi szóstej generacji. Routery spełniające takie wymagania można dostać już od 300 zł (1,2 Gb/s). Dostępne są też routery, przesyłające dane bezprzewodowo z maksymalną szybkością (teoretycznie) przekraczającą 10 gigabitów na sekundę!
A dla najbardziej wymagających użytkowników, tworzone są urządzenia, które spełnią wymagania nawet profesjonalnych graczy, dla których liczy się nie tylko przepustowość, ale również niskie opóźnienia (lagi). Takie urządzenie będzie już jednak kosztować nawet ok. 2000 zł. Wydaje się więc, że jedyną wadą standardu Wi-Fi 6 jest stosunkowo wysoka cena najnowocześniejszych routerów. Jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja przynajmniej na kilka lat, a możliwości oferowane przez ten standard na pewno wynagrodzą poniesione wydatki.