Routery

Archer AX20 – kolejny router WiFi 6 na polskim rynku

Pinterest LinkedIn Tumblr

TP-Link wprowadza nowy produkt działający w standardzie WiFi 6. Jest nim router Archer AX20. Produkt kierowany jest do użytkowników domowych, którzy potrzebują stabilnych i szybkich połączeń dla wielu urządzeń jednocześnie.

Najnowszy router Archer AX20 pracuje w standardzie 802.11ax (WiFi 6) i oferuje do 1,8Gb/s przepustowości w dwóch pasmach (do 1201Mb/s w paśmie 5GHz oraz do 574Mb/s w paśmie 2,4GHz).

Pasmo 5GHz może wykorzystać do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD, czy rozgrywek online. Z kolei 2,4GHz idealnie sprawdzi się do obsługi urządzeń Smart Home, takich jak asystenci głosowi, kamery do monitoringu, inteligentne oświetlenie czy ogrzewanie. Za bezpieczeństwo transmisji odpowiada najnowszy protokół WPA3.

W Archerze AX20 zastosowano wiele rozwiązań poprawiających zasięg i wydajność sieci bezprzewodowej

Technologia OFDMA zwiększa wydajność routera i umożliwia podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń, widocznie zmniejszając opóźnienia w transmisji. Z kolei Smart Connect odpowiada za automatyczny wybór mniej obciążonego w danym momencie pasma WiFi dla każdego z połączonych z siecią sprzętów.

Czytaj także:

Natomiast dzięki funkcji Airtime Fairness starsze urządzenia podłączone do sieci nie powodują spadku jej prędkości. Na uwagę zasługuje również mechanizm Target Wake Time, który pozwala na wydłużenia czasu uśpienia urządzeń i pracy baterii, zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych i IoT.

Doskonały zasięg i stałą siłę sygnału w każdym zakamarku domu gwarantują cztery anteny o wysokim zysku, wspierane przez technologię Beamforming (kształtowania wiązki), umożliwiającą zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększanie siły sygnału nadawanego w ich kierunku.

Czytaj także: Jaki router do domu?

Dzięki temu połączenia są bardzo wydajne i stabilne. Model AX20 posiada mocny, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,5GHz, który błyskawicznie przetwarza procesy zachodzące pomiędzy routerem, a połączonymi z siecią urządzeniami.

Archer AX20 wyposażony został w gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, dzięki którym użytkownik ma gwarancję szybkich połączeń przewodowych

Urządzenie posiada także port USB, który znacząco ułatwia udostępnianie plików w ramach sieci lub utworzenie prywatnej pamięci masowej w chmurze.

Podobnie jak w przypadku większości sprzętów od TP-Link konfiguracja AX20 jest niezwykle prosta. Dzięki bezpłatnej aplikacji Tether, dostępnej na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android, trwa ona zaledwie kilka minut.

Router Archer AX20 objęty został 3-letnią gwarancją producenta, a jego cena wynosi około 550 zł brutto.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj