Nie jesteś pierwszą osobą, która chciałby kupić dobry i tani router do domu. Czy jest możliwe kupić tego typu sprzęt w dobrej  cenie, i do tego pozwoli cieszyć się stabilnym połączeniem? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym poradniku. Zapraszam do poradnika jaki router do domu.

Zaznaczę tylko, że w tym miejscu znajdziesz routery do domu, które nie zrujnują domowego budżetu. Technologia poszła już tak daleko, że nie ma sensu przepłacać moim zdaniem. Z resztą, sam w ostatnim czasie wymieniłem 10-letni router na jeden z tego wpisu.

Tani router do domu funkcjonalnie nie ustępuje tym z wyższej półki

Tak się składa, że miałem okazję testować kilka tanich routerów. Są pewne, minimalne standardy których producenci się trzymają jeśli chodzi o wspierane funkcje tych urządzeń. Są to m.in.:

 • Wi-Fi 6.
 • Zarządzanie pasmami sieci WiFi – możemy mieć dwie oddzielne sieci (2,4 GHz i 5 GHz) lub jedną połączone. Takie tanie routery mają również możliwość agregacji pasm.
 • Sieć dla gości.
 • Harmonogram pracy routera – czyli kiedy ma się wyłączyć.
 • Wsparcie połączenia z VPN.

Czasami znajdziemy kontrolę rodzicielską, czyli ustawienia internetu dla każdego z przyłączonych do routera urządzeń (klientów).

Tani router do domu z WiFi 6 i 5 GHz, czyli za ile?

W moim rankingu znajdziecie propozycje dwupasmowych routerów do 100 zł i 200 zł. Znajdziecie tutaj jeden produkt, który was pewnie zaskoczy. Ale jeśli ma być tanio, to będzie (trochę) ekstremalny przykład taniego routera.

Ranking tanich routerów do domu z Wi-Fi 6 (2022)

Dodam jeszcze, że każdy z tych routerów charakteryzuje się najnowszym standardem Wi-Fi 6, dwa pasmami (2,4 GHz oraz 5 GHz), agregacją pasm (jest to swego rodzaju standard), zarządzaniem przez aplikację mobilną.

W większość prezentowanych routerów znajdują się pozycje, które już testowałem na moim blogu. Ranking naturalnie będzie aktualizowany gdyby tylko wpadnie coś fajnego w mojego ręce do testów.

Jaki router do domu – ranking (2022)
1. TP-Link Archer C64
Tani router do domu z WiFi 6 za około 150 zł
Zobacz
aktualne ceny
2. Mercusys MR70X
Tani router za około 160 zł
Zobacz
aktualne ceny
3. TP-Link Archer C6
Tani router za około 165 zł
Zobacz
aktualne ceny
4. Mercusys ME30
Niespodzianka w rankingu – najtańsza pozycja w zestawieniu za około 80 zł
Zobacz
aktualne ceny
5. Mercusys MR30G
Tani router do domu od Mercusys za około 120 zł
Zobacz
aktualne ceny
6. Xiaomi Mi Router AX1800
Tani router za około 150 zł
Zobacz
aktualne ceny

Ten router obecnie znajduje się w moim domu. Doszedłem do wniosku, że nie ma co przepłacać. Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje na temat Archera C64, to zapraszam do jego recenzji (link powyżej).

Tył routera TP-Link Archer C64
Tył routera TP-Link Archer C64

Nowość na rynku od TP-Linka. Miałem okazję go testować w ostatnim czasie. Dwupasmowy router wspierający Wi-Fi 802.11ac Wave2. Działa w najpopularniejszym obecnie standardzie AC1200. Urządzenie charakteryzuje się m.in. wysoką przepustowością sieci przewodowej i bezprzewodowej, a także obsługą technologii MU-MIMO oraz szyfrowania WPA3. Urządzenie może również pracować jako punkt dostępowy WiFi.

Zobacz aktualne ceny
TP-Link Archer C64

Mercusys MR70X – tani router z Wi-Fi 6

Tył routera Mercusys MR70X

Mercusys, to dedykowana marka TP-Linka, która specjalizuje się w rozwiązaniach budżetowych na potrzeby domowe. Standard AX1800, WiFi 6, dwa pasma oraz bardzo duże możliwości jeśli chodzi o zarządzanie urządzeniem. Możliwość zarządzania dostępem internetu dla każdego urządzenia. Posiada 3 porty ethernetowe.

Zobacz aktualne ceny
Mercusys MR70X

Starsza wersja modelu TP-Linka Archer, która wciąż cieszy się dużą popularnością. Wydajne zewnętrzne anteny, standard AC1200. Wyposażony jest w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN. Można go obsługiwać za pomocą aplikacji Tethner.

Zobacz aktualne ceny
TP-Link Archer C6

Mercusys ME30

Mercusys ME30
Mercusys ME30

Niespodzianka w rankingu. Raczej nikt nie spodziewał się wzmacniacza WiFi w zestawieniu tanich routerów dwupasmowych. A jednak. ME30 posiada możliwość działania jako router. Więc jak najbardziej pasuje tutaj. Idealnie sprawdzi się jako tymczasowe zastępstwo gdy przestanie działać główny router. Posiada jeden port ethernetowy. Jedyny minus tego urządzenia to ubogi panel administracyjny.

Zobacz aktualne ceny
Mercusysa ME30

Mercusys MR30G

Mercusys MR30G - pudełko
Mercusys MR30G – pudełko

Kolejny router Mercusysa w tym zestawieniu. Model MR30G kosztuje około 120 zł. Posiada 4 anteny, 1 gigabitowy port WAN oraz 2 porty gigabitowe porty LAN. Bardzo kompaktowe wymiary i bardzo lekki. Jedynym minusem tego routera jest brak polskiej wersji językowej. W moich testach wypadł bardzo przyzwoicie. Wspiera dwa pasma a ilość funkcji zarządzania routerów skrojona pod domowy użytek.

Zobacz aktualne ceny Mercusys MR30G

Xiaomi Mi Router AX1800

Sprzętu tego producenta raczej nie powinno zabraknąć w tego typu rankingach. Router działa w standardzie AX1800. Wykorzystuje 5-cio rdzeniowy procesor wspomagany 256 MB pamięci RAM pozwala podłączyć do 128 urządzeń. Posiada złącza 3× RJ-45 (LAN), 1× RJ-45 (WAN). Urządzenie posiada takie funkcje jak: tworzenie VPN, sterowanie diodami LED czy możliwość stworzenia sieci Wi-Fi dla gości.

Zobacz aktualne ceny
Xiaomi Mi Router AX1800


I jedna, dobra uwaga na sam koniec.

Zakup taniego routera do domu wiąże się z jednym, potencjalnym problemem

Z doświadczenia wiem, że tani router da się kupić i będzie nawet spełniał pokładane w nim oczekiwania. A to oznacza, że będzie można cieszyć się stabilnym połączeniem. Jeżeli taki router chcemy kupić do naszego domu, to musicie wiedzieć, że będzie się to wiązało z jednym ograniczeniem. Mianowicie, chodzi o to, że jeżeli z urządzenia będzie korzystało dużo osób (klientów), to jest szansa, że odczujemy spadek jakości połączenia.

Tego typu problem napotkałem podczas testów jednego z budżetowych routerów dwupasmowych od Mercusysa. Był to okres gdzie wszyscy pracowali z domu i dodatkowo, dziecko miało naukę zdalną. Oznaczało to, kilka telekonferencji w tym samym czasie. Były takie momenty gdzie właśnie jakość połączenia spadła i jakość dźwięku i wideo znacznie się pogorszyła. Dodatkowo pojawiły się lagi.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 4

 1. Szukałem taniego routera dwupasmowego do domu i wybrałem TP-Link Archer C6. Po tygodniowej pracy urządzenia jestem pozytywnie zaskoczony łatwością konfiguracji i dwustopniowym zabezpieczeniem konta admina. Świetny zasięg – dwie ściany działowe, odległość kompa od routera ok 5m a parametry sieci na 5Ghz i 2,5 Ghz minimalnie mniejsze. Ciekawa usługa tzw. konta gościa które może mieć inne hasło do logowania niż podstawowe. W ustawieniach można ustawiać moc nadajnika, kanał pracy 2,5 i 5 Ghz co ma znaczenie gdy w pobliżu pracują sieci na tym samym kanale. Polecam ten router do domowej sieci wi-fi pomimo, że jest stosunkowo tani.

  • Piotr Cichosz Reply

   Zdecydowałem się ten sam router TP-Linka C64 do mojego domu. Pracuje już prawie 5 miesięcy i nie ma żadnych problemów.

 2. Piszesz, że są to rutery 6G a w praktyce ten, który wymieniasz jako pierwszy jest 5generacji. Trochę słabo.

Skomentuj