Nie jesteś pierwszą osobą, która chciałby kupić dobry i tani router do swojego domu. Czy jest możliwe kupić tego typu sprzęt w dobrej (czyli niskiej) cenie, który pozwoli cieszyć się stabilnym połączeniem? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym poradniku.

Zakup taniego routera wiąże się z jednym, potencjalnym problemem

Z doświadczenia wiem, że tani router da się kupić i będzie nawet spełniał pokładane w nim oczekiwania. A to oznacza, że będzie można cieszyć się stabilnym połączeniem. Jeżeli taki router chcemy kupić do naszego domu, to musicie wiedzieć, że będzie się to wiązało z jednym ograniczeniem. Mianowicie, chodzi o to, że jeżeli z urządzenia będzie korzystało dużo osób (klientów), to jest szansa, że odczujemy spadek jakości połączenia.

Tego typu problem napotkałem podczas testów jednego z budżetowych routerów dwupasmowych od Mercusysa. Był to okres gdzie wszyscy pracowali z domu i dodatkowo, dziecko miało naukę zdalną. Oznaczało to, kilka telekonferencji w tym samym czasie. Były takie momenty gdzie właśnie jakość połączenia spadła i jakość dźwięku i wideo znacznie się pogorszyła. Dodatkowo pojawiły się lagi.

Poza tym, tani router funkcjonalnie nie ustępuje tym z wyższej półki

Tak się składa, że miałem okazję testować kilka tanich routerów. Są pewne, minimalne standardy których producenci się trzymają jeśli chodzi o wspierane funkcje tych urządzeń. Są to m.in.:

  • Zarządzanie pasmami sieci WiFi – możemy mieć dwie oddzielne sieci (2.4 GHz i 5 GHz) lub jedną połączone.
  • Sieć dla gości.
  • Harmonogram pracy routera – czyli kiedy ma się wyłączyć.
  • Wsparcie połączenia z VPN.

Czasami znajdziemy kontrolę rodzicielską, czyli ustawienia internetu dla każdego z przyłączonych do routera urządzeń (klientów).

Tani router dwupasmowy, czyli za ile?

W moim rankingu znajdziecie propozycje dwupasmowych routerów do 100 zł i 200 zł. Znajdziecie tutaj jeden produkt, który was pewnie zaskoczy. Ale jeśli ma być tanio, to będzie (trochę) ekstremalny przykład taniego routera.

Ranking tanich routerów dwupasmowych do domu

Router
1. Mercusys MR70X
Tani router za około 160 zł
Zobacz
aktualne ceny
2. TP-Link Archer C64
Tani router do domu za około 150 zł
Zobacz
aktualne ceny
3. TP-Link Archer C6
Tani router za około 165 zł
Zobacz
aktualne ceny
4. Mercusys ME30
Niespodzianka w rankingu – najtańsza pozycja w zestawieniu za około 80 zł
Zobacz
aktualne ceny
5. Xiaomi Mi Router AX1800
Tani router za około 150 zł
Zobacz
aktualne ceny

Mercusys MR70X

Mercusys MR70X

Mercusys, to dedykowana marka TP-Linka, która specjalizuje się w rozwiązaniach budżetowych na potrzeby domowe. Standard AX1800, WiFi 6, dwa pasma oraz bardzo duże możliwości jeśli chodzi o zarządzanie urządzeniem. Możliwość zarządzania dostępem internetu dla każdego urządzenia. Posiada 3 porty ethernetowe.

Zobacz aktualne ceny
Mercusys MR70X

Nowość na rynku od TP-Linka. Jeszcze nie testowałem, jestem w kolejce. Dwupasmowy router wspierający Wi-Fi 802.11ac Wave2. Działa w najpopularniejszym obecnie standardzie AC1200. Urządzenie charakteryzuje się m.in. wysoką przepustowością sieci przewodowej i bezprzewodowej, a także obsługą technologii MU-MIMO oraz szyfrowania WPA3. Urządzenie może również pracować jako punkt dostępowy WiFi.

Zobacz aktualne ceny
TP-Link Archer C64

Starsza wersja modelu TP-Linka Archer, która wciąż cieszy się dużą popularnością. Wydajne zewnętrzne anteny, standard AC1200. Wyposażony jest w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN. Można go obsługiwać za pomocą aplikacji Tethner.

Zobacz aktualne ceny
TP-Link Archer C6

Mercusys ME30

Mercusys ME30
Mercusys ME30

Niespodzianka w rankingu. Raczej nikt nie spodziewał się wzmacniacza WiFi w zestawieniu tanich routerów dwupasmowych. A jednak. ME30 posiada możliwość działania jako router. Więc jak najbardziej pasuje tutaj. Idealnie sprawdzi się jako tymczasowe zastępstwo gdy przestanie działać główny router. Posiada jeden port ethernetowy. Jedyny minus tego urządzenia to ubogi panel administracyjny.

Zobacz aktualne ceny
Mercusysa ME30

Xiaomi Mi Router AX1800

Sprzętu tego producenta raczej nie powinno zabraknąć w tego typu rankingach. Router działa w standardzie AX1800. Wykorzystuje 5-cio rdzeniowy procesor wspomagany 256 MB pamięci RAM pozwala podłączyć do 128 urządzeń. Posiada złącza 3× RJ-45 (LAN), 1× RJ-45 (WAN). Urządzenie posiada takie funkcje jak: tworzenie VPN, sterowanie diodami LED czy możliwość stworzenia sieci Wi-Fi dla gości.

Zobacz aktualne ceny
Xiaomi Mi Router AX1800

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. Szukałem taniego routera dwupasmowego do domu i wybrałem TP-Link Archer C6. Po tygodniowej pracy urządzenia jestem pozytywnie zaskoczony łatwością konfiguracji i dwustopniowym zabezpieczeniem konta admina. Świetny zasięg – dwie ściany działowe, odległość kompa od routera ok 5m a parametry sieci na 5Ghz i 2,5 Ghz minimalnie mniejsze. Ciekawa usługa tzw. konta gościa które może mieć inne hasło do logowania niż podstawowe. W ustawieniach można ustawiać moc nadajnika, kanał pracy 2,5 i 5 Ghz co ma znaczenie gdy w pobliżu pracują sieci na tym samym kanale. Polecam ten router do domowej sieci wi-fi pomimo, że jest stosunkowo tani.

Skomentuj