Fotografia Instagram Poradniki

Jak robić dobre zdjęcia telefonem (na Instagram też)?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Dzisiaj tym aparatem jest telefon.  Warto więc znać minimum informacji na temat robienia dobrych zdjęć smartfonem. Nie jest to trudne a dzięki tym prostym radom Twoje zdjęcia będą lepsze i ciekawsze. Co więcej – będą zdobywać więcej lajków na Instagramie.

Spis treści
  1. Odpowiedni kadr, czyli kilka słów o kompozycji
    1. Dobre zdjęcie jako symetria
    2. Dobre zdjęcie to dobre tło – ostre czy rozmyte (bokeh)?
    3. Inny punkt widzenia też definiuje dobre zdjęcie – im mniej oczywisty tym lepiej
  2. Ostrość zdjęć
  3. Właściwości aparatu, czyli wykorzystuj możliwości swojego telefonu
  4. Używaj aplikacji i programów do robienia i obróbki zdjęć
  5. Odpowiednie światło, czyli koniec z czarnym elementem na czarnym tle
  6. Dodatkowy obiektyw
  7. Inne dodatkowe elementy
    1. Jak zrobić nieporuszone zdjęcie?
  8. Nie używaj zoomu cyfrowego
  9. Czy Twój obiektyw jest czysty?
  10. Posumowanie

Producenci nie tylko prześcigają się w coraz lepszych parametrach robionych zdjęć, ale również pozwalają na ich edycję, a aplikacje promują pamiętanie o wykonywaniu fotografii. Telefon zawsze mamy pod ręką, więc pozwala na uchwycenie krótkiego momentu, ale też idealnie nadaje się do dokumentowania codziennych czynności. Niezależnie od naszych potrzeb tzn. czy są to tylko zdjęcia, które mają zostać na pamiątkę, kadr, który chcemy komuś podesłać czy profesjonalna fotografia, zawsze należy dbać o odpowiednią jakość. Nie ma sensu robić czegoś niedbale i cieszyć się minimalnym efektem. Niniejszy artykuł zawiera porady, które pozwolą na wykonywanie lepszych zdjęć telefonem.

Poniżej przestawiam kilka prostych rad odpowiadające na pytanie: jak robić dobre zdjęcia telefonem? Do każdej porady starałem się dobrać odpowiednie zdjęcie by łatwiej było dostrzec, co miałem na myśli. Zastosowanie tych kilku porad sprawi, że zdjęcia jak opublikujesz na Instagramie będą miały szanse na więcej laików.

1. Odpowiedni kadr, czyli kilka słów o kompozycji

Robienie zdjęcia #foodporn. Zwróć szczególną uwagę w którym miejscu przecinają się linie trójpodziału. Tak – mocny punkt znajduje się na talerzu z jedzeniem

Zdjęcie bez odpowiedniego kadrowania nie będzie dobre. Ogólnie szkoda tracić czas na późniejsze zajmowanie się tą czynnością i najwłaściwsze wydaje się zrobienie od razu dobrego zdjęcia. Absolutną podstawą w kwestii kadrowania jest stosowanie zasady złotego trójpodziału lub złotego podziału. Skuteczność obu metod związana jest z umieszczeniem najważniejszego elementu kadru w miejscu, który automatycznie zwraca największą uwagę ludzkiego wzroku. Wielokrotnie udowadniano w badaniach, że sam środek fotografii nie jest pierwszym miejscem, na które zwracamy uwagę.

Trójpodział to po prostu 3 linie pionowe i 3 poziomie (równo od siebie oddalone). Przecinają się one w czterech miejscach i to właśnie te punkty powinny zawierać najważniejsze elementy kadru. Jeśli fotografowany obiekt jest szerszy niż wyższy, to zasadę stosujemy w ustawieniu poziomym, ale samo stosowanie jest identyczne. Niekiedy za najważniejszy punkt ujęcia uznaje się ten na górze i na lewo spośród przeciętych linii. Trójpodział to nie tylko punkty, ale również  same linie. Warto umieścić horyzont na równi z jedną z nich, a ujęcie zyska na elegancji i jakości.

Paryż - trójpodział
Zdjęcie Paryża. Zobaczcie gdzie przechodzi linia horyzontu. Dokładniej w 1/3 kadru.

Złoty podział to uogólnienie trójpodziału. Różnica polega jedynie na przesunięciu linii, tak żeby spełniały warunki złotej proporcji. To nieco trudniejsze do uchwycenia, więc można sobie ułatwiać trójpodziałem, ale zasadę należy znać. Telefon może nam pomóc w kadrowaniu za pomocą nakładania odpowiednich linii. Czy te zasady trzeba stosować zawsze? Absolutnie nie. Powinny być pierwszym skojarzeniem, ale nieraz najlepsze okaże się umieszczenie fotografowanego elementu na środku. Należy eksperymentować i szukać najlepszego rozwiązania

Pułapką w kwestii kompozycji jest tworzenie zbyt szerokich kadrów. Powoduje to, że ujęcie zawiera niepotrzebne elementy, a to, co najbardziej nas interesuje, jest malutkie.

Dobre zdjęcie jako symetria

Symetria na zdjęciu

Wartościowe dla zdjęć z telefonu (i każdych innych) jest poszukiwanie symetrii. Ludzki mózg lubi harmonię i właśnie w tę naturalną potrzebę trafiamy.

Dobre zdjęcie to dobre tło – ostre czy rozmyte (bokeh)?

Na tym zdjęciu widać na pierwszym planie osobę z parasolem i ładnie rozmyte tło (światła pojazdów tworzą ładny efekt bokeh)
Na tym zdjęciu widać na pierwszym planie osobę z parasolem i ładnie rozmyte tło (światła pojazdów tworzą ładny efekt bokeh)

Tło również stanowi ważną część fotografii i należy o tym pamiętać. Czasem jest ono ważne, ale często zdjęcie będzie wyglądać estetyczniej, gdy je rozmażemy.

Inny punkt widzenia też definiuje dobre zdjęcie – im mniej oczywisty tym lepiej

Zdjęcie robione przez otwór w obiektywie. Prawda, że oryginalny punkt widzenia?
Zdjęcie robione przez otwór w obiektywie. Prawda, że oryginalny punkt widzenia?

Warto próbować zmieniać punkt widzenia. W przypadku fotografowania ludzi możemy manipulować wzrostem tzn. zdjęcie robione z góry sprawi, że osoba będzie wydawała się niższa i odwrotnie. Podobnie możemy robić tworząc zdjęcia krajobrazów. Staraj się myśleć nieszablonowo.

Zawsze można eksperymentować, ale pamiętajmy, żeby zachowywać prosty horyzont. Zmiana tej zasady leży już w kwestii bardziej doświadczonych fotografów i tylko w specyficznych przypadkach.

Znasz Aleksandra Małachowskiego aka hashtagalek? Nie? Najwyższy czas go poznać. Ma bardzo fajny profil na Instagramie. Pokazuje on, że można robić fe-no-me-nal-ne zdjęcia telefonem komórkowym. Przyjrzyj się jego zdjęciom. W swoim kompozycja wykorzystuje wszystkie rady z punktu pierwszego. Co ja będę się tutaj rozpisywał niepotrzebnie. Zobacz jego zdjęcie:

View this post on Instagram

⬅️🚦︱ᴍᴏᴠᴇ ɪɴ ᴛʜᴇ ʀɪ​ɢʜᴛ ᴅɪʀᴇᴄᴛɪᴏɴ︱W nowym roku wciąż szukam swojego kierunku i to naprawdę fajne uczucie wrócić do Was z kolejną pracą po małej przerwie. 😊 Jeśli ktoś tu ma też w postanowieniach na 2020 tworzyć więcej to niech dopisze również zdanie o nie zmuszaniu siebie do niczego. Nic na siłę moi mili. Eksperymentujcie, odkrywajcie, inspirujcie się. A jeśli już o inspiracjach mowa to chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że czerpać je można zewsząd. Z każdej strony. Z filmu, ze zdjęć, z książki, z rozmowy z drugim człowiekiem, z tego co wychwytują nasze oczy każdego dnia. Czasem dobrze zrozumieć, że poza Instagramem też jest cały świat pełen inspiracji. Jeśli natomiast traktujemy ten portal jako nasze jedyne źródło inspiracji to chociaż zadbajmy o to, aby to, co widzimy na tej ścianie każdego dnia, faktycznie nas inspirowało. Widzę w tekście już za dużo powtarzającego się słowa "inspiracja" i jego odmian, więc to znak, żeby kończyć. 🙏 Wybaczcie ten kolejny Coelho-monolog. Jeśli ktoś doczytał do końca to dziękuję i przesyłam pozdrówki. 👋 Jeśli macie własne przemyślenia nt. samego zdjęcia czy też inspiracji czy czegokolwiek to dajcie znać w komentarzu. Z chęcią podyskutuję. 😎 #HelloFrom #Munich #Munchen #EOS5Dmark3 #ZdjecieMiesiacaCanon #liveforthestory #artystycznapodroz #germanytourism #tv_buildings #creative_architecture #arquitecturamx #archilovers #symmetryhunters #thecreatorclass #SDMtravels #SDMfeatures #AccidentallyWesAnderson #rsa_minimal #gominimalmag #minimalint #minimal_perfection #minimalmood #minimalha #artclassified #magazine35mm #dreamermagazine #ourmag #pellicolamag #canondeutschland

A post shared by Aleksander Małachowski (@hashtagalek) on

Polecam śledzić @hashtagalka, bo w ciekawy sposób widzi świat.

2. Ostrość zdjęć

Oczywista kwestia, ale czasem można o tym zapomnieć i zepsuć zdjęcie. Pamiętaj o dotknięciu miejsca ekranu, który chcemy, żeby został wyostrzony. To szczególnie istotne w przypadku, gdy tworzymy ujęcie z rozmazanym tłem. Kwestia ostrości jest jednak nieco szersza. Pozwala podkreślić fragment zdjęcia, który został uznany za najważniejszy. Warto tym manipulować zgodnie z potrzebami.

3. Właściwości aparatu, czyli wykorzystuj możliwości swojego telefonu

Wiele osób kupując telefon, bierze pod uwagę przede wszystkim jakość aparatu. Producenci, chcąc sprzedać swój towar, projektują wiele narzędzi, które ułatwiają robienie zdjęć. Absolutną podstawą jest rozdzielczość. Jeśli chcemy, żeby nasze zdjęcia były jak najlepsze, to powinniśmy wybrać najwyższą rozdzielczość. Z jednej strony wiąże się to z większą ilością danych do zapisania, a więc większym rozmiarem, ale warto dbać o jakość. Najwyższa rozdzielczość będzie więc tą polecaną.

Pamiętaj tylko, że jakość zdjęcia z telefonu nigdy nie dorówna jakości zdjęciu z lustrzanki.

Balans bieli również należy do podstawowych ustawień. Ta cecha łączy się z właściwym odwzorowywaniem kolorów. Za sprawą tej funkcji możemy sprawić, że nasze fotografie będą jak najwierniej oddawać rzeczywistość. Wiele telefonów pozwala na zmiany w tym zakresie.

Funkcje aparatu pozwolą na korzystanie z takich możliwości jak panorama, makro czy HDR. Ta ostatnia opcja zasługuje na szczególną uwagę. Tryb High Dynamic Range polega na nałożeniu na siebie trzech zdjęć o różnym poziomie naświetlenia oraz na wyciągnięciu z nich najlepszych fragmentów. Ostatecznie nasze zdjęcie zawiera wszystko, co najlepsze.

Tryb live (nie są w niego wyposażone wszystkie telefony) to możliwość uchwycenia tego jedynego, najlepszego kadru. Pozwala na uchwycenie pewnej ilości klatek chwilę przed i po naciśnięciu przycisku zrobienia zdjęcia. To daje okazję do łatwego zrobienia serii ujęć i w tej sytuacji pozostaje wybór najlepszego z nich. To rozwiązanie genialne w swojej prostocie.

4. Używaj aplikacji i programów do robienia i obróbki zdjęć

Programiści aplikacji mobilnych znacząco poprawili komfort stosowania aparatów wbudowanych w telefon. Szczególnie te drugie okażą się niezbędne. Pozwalają jeszcze w szerszym zakresie dostosowywać właściwości według potrzeb. Tutaj możemy również podciągnąć błędy zrobione na etapie kadrowania. Należy jednak pamiętać, żeby od razu nie nakładać różnej maści filtrów. Pierwsze zdjęcie powinno być standardowe i dopiero następnie można testować na nim różne możliwości telefonów. Ogólnie najlepsza okaże się obróbka na późniejszym etapie. Będąc w terenie, należy maksymalnie skupić się na robieniu zdjęć odpowiedniej jakości. Na obróbkę przyjdzie czas. Można wstępnie używać do tego telefonu, ale tylko jeśli chcemy szybko podzielić się swoim zdjęciem. W innych przypadkach obróbka przed komputerem może wnieść wiele jakości, a większy ekran pozwoli na dostrzeżenie większej ilości szczegółów i poprawienie mankamentów.

Zobacz też: 8 aplikacji, które sprawią, że Twoje zdjęcia ze smartfona będą piękniejsze [Android, iOS]

5. Odpowiednie światło, czyli koniec z czarnym elementem na czarnym tle

Najlepsze do fotografii wydaje się rozproszone światło. Powoduje ono złagodzenie barw i nie utrudnia odbioru treści zbyt dużą intensywnością. Często mamy z nim do czynienia, zanim wzejdzie słońce. Występuje również w pochmurny dzień lub w domu przy oknie. Źródło za plecami (przy niezasłanianiu) sprawia, że światło jest równomiernie rozłożone. To korzystne w przypadku niedoświadczonych fotografów. Warto próbować ze źródłem światła w innych miejscach, manipulując m.in. cieniem oraz pośrednio nastrojem. W kwestii telefonu najważniejsze, żeby robiąc tzw. selfie, stać twarzą do światła. To sprawi, że będzie ono równomiernie rozłożone i zdjęcie będzie korzystne.

Ważna rada. Nie wiem czy wiecie, ale większość aplikacji do robienia zdjęć (też tych wbudowanych) można sterować światłem. Wystarczy wybrać punkt ostrzenia a następnie przesuwając suwak w górę lub dół by ustawić odpowiednie naświetlenie. Może to potrwać chwilę by się tego nauczyć. Dla idealnego zdjęcia, dobrze naświetlonego – warto!

Jeśli chodzi o same zdjęcia na Instagram, to tutaj zdecydowanym trendem są jasne zdjęcia. Więc jeżeli chcesz robić dobre zdjęcia, to szukaj jasnych miejsc lub wyposaż się w specjalny sprzęt. Tak, profesjonalni instagramerzy używają podręcznego oświetlenie dające ładne i miękkie światło!

Czytaj także: W Moskwie wynajmiesz samolot by zrobić sobie zdjęcie na Instagrama

6. Dodatkowy obiektyw

Telefon z założonym obiektywem (moment lens)

Dodatkowy zewnętrzny obiektyw to nowe możliwości dla telefonu. Wykorzystanie tego sprzętu sprawia, że mamy już do czynienia bardziej z aparatem niż ze smartfonem. Obiektyw to już trochę większa inwestycja pod tym względem, że trzeba go ze sobą wziąć, założyć, wcześniej kupić. Nie jest to przedmiot do spontanicznych zdjęć, ale do przemyślanych i przygotowanych kadrów.

W zależności od rodzaju może przydawać się do robienia zdjęć krajobrazów czy daleko ustawionych obiektów. Nazywamy go Wild Angle. Obiektyw Macro to już całkowicie inna sprawa. Służy on do otrzymywania dużych zbliżeń. Sprawdzi się idealnie w przypadku fotografowania motyla na kwiatku czy nawet płatka śniegu. Fish Eye to obiektyw, który pozwoli na uzyskanie efektu rybiego oka nazywanego również beczką. To specyficzne rozwiązanie, ale nadaje wyjątkowego klimatu i w pewnych sytuacjach może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wyposażając się w obiektywy odpowiedniej jakości, w zasadzie mamy do czynienia ze sprzętem, który byłby wystarczający w większości przypadków dla zawodowych fotografów.

Co więcej, są też specjalne obiektywy anamorficzne – dedykowane kręceniu filmów rodem z Hollywood! Dzięki tym obiektywom można nagrywać kadry prezentujące się idealnie na srebrnym ekranie.

W tym miejscu warto dodać jeszcze jedną rzecz. Nowsze telefony, ze średniej i wyższej półki mają wbudowane kilka rodzajów obiektywów np. szeroki kąt czy makro.

7. Inne dodatkowe elementy

Jak zrobić nieporuszone zdjęcie?

Statyw jest gwarancją utrzymania stabilnej pozycji. W przypadku krajobrazów mamy pewność, że zdjęcie nie będzie rozmazane. Warto stosować ten gadżet, który nie jest drogi, a jednocześnie w wielu przypadkach ułatwia zrobienie dobrego zdjęcia.

Selfiesticki to urządzenia, które niejednokrotnie mogą irytować, gdy pojawiają się we wszystkich kadrach innych osób za sprawą nierozważnych turystów. To jednak przydatny przedmiot i na pewno warto go mieć w swojej kolekcji. Jest łatwy w transporcie i tani, a przynosi dobre efekty.

8. Nie używaj zoomu cyfrowego

Tutaj nie ma potrzeby na długie dywagacje i nie ma sensu nad eksperymentami. Zoom cyfrowy nie przynosi korzyści, gdy chcemy wykonać zdjęcie odpowiedniej jakości. Należy pamiętać, że po przybliżeniu nie mamy większego zdjęcia z tą samą ilością pikseli. Każde zbliżenie jest związane z utratą jakości i zwykle takie zdjęcie nie nadaje się później do wydruku. Zamiast dobrego zdjęcia mamy „pikselozę”. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zbliżenie się do obiektu, który jest naszym celem.

9. Czy Twój obiektyw jest czysty?

To absolutna podstawa, a jednocześnie bardzo ważny element. Czasami wydaje się, że wszystko robimy dobrze, a efekt jest nadal niezadowalający. Najprostsze rozwiązanie jest czasem tym najbardziej efektywnym. Często wystarczy wytrzeć obiektyw. Warto pamiętać, że telefon nosimy w kieszeni czy w torebce i jest on tam bardzo podatny na zanieczyszczenia. Szkoda czasu na zastanawianie się nad czystością obiektywu. Po prostu przed wykonywaniem zdjęć wyczyśćmy go odpowiednio. Najlepszym rozwiązaniem okaże się posiadanie szmatki z mikrofibry. Innym rozwiązaniem jest posiadanie futerału i zadbanie o to, by zawsze był on odpowiednio czysty.

Podsumowanie

Telefony stały się rewolucją w dziedzinie robienia zdjęć i nic dziwnego, gdyż po prostu zawsze mamy je pod ręką. Odpowiednie ujęcie nie zrobi się jednak samo i trzeba odpowiednio zadbać o zagwarantowanie jakości. Trudno jest od razu wprowadzić w życie wszystkie rady i to naturalna sytuacja. Ważne jednak, żeby się rozwijać. Kompletni amatorzy mają tutaj duże pole do popisu, ponieważ zapoznanie się jedynie z rozdziałem dotyczącym kadrowania może znacząco podnieść jakość ich zdjęć. Fotografia nie należy do dyscyplin, których nauczymy się w bardzo krótkim czasie, ale należy się ciągle rozwijać. Pozostaje życzyć jedynie zadbania o wszystkie czynniki i uzyskanie w rezultacie wymarzonego efektu.

Jeżeli macie jakieś pytania lub uwagi na temat robienia dobry zdjęć, to zapraszam do komentowania.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj