Recenzje Routery

Recenzja routera TP-LINK Archer MR600

Pinterest LinkedIn Tumblr

TP-Link Archer MR600, to domowy router z wbudowanym modemem 4G+. W ostatnim czasie mogłem potestować ten sprzęt. Skupiłem się na flagowej funkcjonalności – czyli modemie 4G+. Zabrałem MR600 na wieś i zacząłem zabawę.

Z racji tego, że TP-Link Archer MR600 jest pozycjonowany głównie jako router z funkcją modemu 4G+, producent w pudełku dołączył dwie, odkręcane anteny 4G LTE. Co więcej, modem działa w standardzie LTE Cat6 z technologią Carrier Aggregation (agregacja pasma).

Pierwsze wrażenia z użytkowania TP-LINK Archer MR600

Po wyjęciu z pudełka, dokręceniu anten, włożeniu karty SIM z internetem i znalezieniu najlepszego miejsca udało się szybko skonfigurować router. Czyli:

 • Ustawić nowe hasło do routera,
 • Sprawdzić czy połączenie z internetem jest aktywne.

Od razu w oczy rzuca się 3-stopniowa skala opisująca moc sygnału. Ciężko się domyślić czy sygnał z dwiema kreskami jest dobry czy gorszy. A jeśli gorszy – to czy muszę szukać lepszego miejsca na ustawienie routera? Jest to szczególnie istotne gdy korzystamy z internetu w miejscu, gdzie zasięg nie jest najlepszy. Dobra wiadomość jest taka, że dokładniejszą informację o mocy sygnału znajdziemy w ustawieniach zaawansowanych urządzenia.

Fajnie, że można wybrać język polski. Szkoda tylko, że jego wybranie podczas pierwszej konfiguracji anuluje ją i przenosi do głównego panelu administracyjnego. Nie martwcie się – zapisywane są ustawienia domyślne (nazwa sieci, hasło do routera – to samo co na urządzeniu), ustawienia internetu są automatycznie rozpoznawane.

Duży plus za umożliwienie montażu routera na ścianie poprzez uchwyty znajdujące pod spodem routera.

To na co jeszcze zwróciłem uwagę, na szybko, to możliwość ustawienia harmonogramu pracy routera, czyli w jakich godzinach ma się sam wyłączać i włączać. W przypadku internetu mobilnego super rzecz – bo można zaoszczędzić zarówno transfer jak i trochę prądu.

Nie obyło się bez problemów podczas konfiguracji i użytkowania routera.

Czytaj także: Jaki router WiFi 6 do domu?

tplinkmodem.net nie działa …

Po zapoznaniu się z menu panelu administracyjnego routera i sprawdzeniu kilku opcji, owy panel przestał odpowiadać. Postanowiłem sobie zablokować kilka stron. Po wybraniu urządzenia, wpisaniu kilku słów kluczowych i zapisaniu danych, panel przestał odpowiadać. Sprawdzałem na różnych przeglądarkach i efekt był zawsze ten sam.

Pomogło dopiero przywrócenie do ustawień fabrycznych. Udało się to dopiero za drugim razem, bo za pierwszym migała dioda zasilania.

Funkcjonalności routera TP-LINK Archer MR600

Jest tego całkiem sporo. Mamy tutaj podział na funkcje podstawowe oraz zaawansowane.

W podstawowych znajdziemy:

 • Mapa sieci. Ogólny podgląd sieci m.in. połączenie z internetem, ile urządzeń jest podpiętych, informacja o nowych wiadomościach SMS.
  • Z tego miejsca możemy przeprowadzić pomiar prędkości łącza. Każdy test jest zapisywany dzięki czemu możemy z łatwością porównać pomiary. W przypadku łapania sygnału po za większymi miastami, każda zmiana miejsca położenia routera ma znaczenie.
 • Internet. Status połączenia z siecią internetową.
 • Sieć bezprzewodowa. Ustawienie SSID sieci oraz hasła.
 • One Mesh. Technologia TP-LINK pozwalająca urządzeniu mobilnemu automatycznie połączyć się z routerem lub wzmacniaczem, który w danym momencie zapewni najszybsze połączenie w ramach sieci domowej.
 • Sieć dla gości.
  • Jak sama nazwa wskazuje, możemy udostępnić naszą sieć gościom np. bez wpisywania hasła.
 • Kontrola rodzicielska.
  • Możemy ustawić przedział czasowy w jakim nie będzie dostępu do internetu dla danego urządzenia
  • Dodatkowo możemy autoryzować urządzenia, które mają lub nie mają dostępu do internetu.
 • TP-Link Could. Dostęp do chmury producenta.

W zaawansowanych opcjach mamy:

 • Stan. Czyli bardziej szczegółowe informacje o sieciach, które udostępnia router TP-LINK Archer MR600
 • Tryby pracy. Czyli czy ma działać jako router 3G/4G czy bezprzewodowy.
 • Sieć.
  • Bardziej zaawansowane ustawienia internetu oraz połączenia. Blokada PIN, ustawienia LAN, dynamiczny DNS, klonowanie adresu MAC oraz wiele innych.
 • SMS. Wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS przez router. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego to jest w zaawansowanych opcjach.
 • Sieć bezprzewodowa.
  • Zaawansowane ustawienia połączenia bezprzewodowego z routerem. Login, hasło, szyfrowanie, moc transmisji.
  • Możliwość ustawienia harmonogramu czasu w jakim sieć bezprzewodowa nie będzie dostępna.
  • WPS czyli Wi-Fi Protected Setup. Czyli prostsze, szybsze i bezpieczniejsze łączenie urządzeń z routerem.
  • Dostęp do statystyk.
 • One Mesh. Router może współpracować z urządzeniami w sieci OneMesh od TP-Link, tworząc elastyczną i tanią w utrzymaniu sieć Mesh.
 • Sieć dla gości.
 • Kontrola rodzicielka.
 • QoS. Funkcja QoS (Quality of Service) pozwala na ustalenie priorytetów wykorzystania pasma dla poszczególnych urządzeń lub typów ruchu w sieci.
 • Zabezpieczenia. Bardziej zaawansowane ustawienia zabezpieczeń połączenia z urządzeniami.
 • VPN. W tym miejscu możemy ustawić połączenie z VPN.
 • Narzędzia systemowe. Większy zbiór ustawień samego routera takie jak: godzina, diody, aktualizacja firmware czy monitorowanie ruchu.

Jak widać tych opcji jest całkiem sporo (część z nich się powtarza). Szczególnie tych zaawansowanych. Nawet jeżeli będą problemy ze zrozumieniem danej funkcji, to w prawym, górnym rogu znajduje się ikonka ze znakiem zapytania „?” gdzie dostaniemy bardziej szczegółowy opis danej funkcjonalności. Te router daje bardzo duże możliwości konfiguracji. Ma to swój minus – potrzeba całkiem sporo czasu by sprawdzić każdą opcję i dostosować ją pod swoje zastosowanie.

Router TP-Link Archer MR600 jest wyposażony w porty gigabitowe. Pozwalają stworzyć niezawodne połączenie przewodowe dla urządzeń wymagających dużej przepustowości, takich jak konsole do gier czy urządzenia STB. Producent podaje, że prędkość transferu może sięgać nawet do 300Mb/s (po kablu).

Pomiary prędkości pobierania i wysyłania danych mobilnych

Jakość połączenia i jego prędkość sprawdzałem gdy router zawsze stał w tym samym miejscu. Przed uruchomienie testów sprawdziłem miejsce w którym urządzenie łapało sygnał. Wybrałem to, które łapało najlepszy sygnał (najwięcej kresek) oraz świeciła się dioda 4G.

Czytaj także: Jaki internet na wsi?

Wszystkie pomiary zostały przeprowadzone na speedtest.pl. Do najbliższego, macierzystego (Orange) BTS-a miałem niecały kilometr w linii prostej.

Ping Download Upload
Pomiar w „godzinach szczytu” tj. około godziny 18:00
1. 25 ms 28,09 Mb/s 10,69 Mb/s
2. 23 ms 30,18 Mb/s 13,11 Mb/s
3. 23 ms 29,50 Mb/s 11,54 Mb/s
Do routera podłączyłem drugiego laptopa. Pomiary odpowiednio na pierwszy i drugim laptopie w tym samym czasie.
1. 22 ms 23,52 Mb/s 3,38 Mb/s
2. 23 ms 1,79 Mb/s 14,96 Mb/s
Siła sygnału pokazywała 100% (trzy kreski), ale dioda 4G nie była podświetlona
1. 25 ms 6,08 Mb/s 13,56 Mb/s
Pomiar wykonany z samego rana tj. o 6:25
1. 22 ms 70,12 Mb/s 15,25 Mb/s

Jak widać na powyższym zestawienia najszybszą prędkość „wykręciłem” z samego rana i było to 70 Mb/s! Dużym zaskoczeniem był mocny spadek przepustowości po podłączeniu drugiego urządzenia. W zależności które urządzenie rozpoczęło pobierać lub wysyłać dane jako pierwsze – było zwycięzcą.

W większości przypadków mogłem bez problemu oglądać Netflixa i pracować zdalnie (włączając w to konferencje wideo).

Czytaj też: Jaka prędkość internetu jest mi potrzebna do szczęścia?

Sam router wysyłał mocny sygnał. W każdym miejscu w domu (dwie kondygnacje) miałem bardzo mocny sygnał WiFi, a ściany raczej z tym grubszych.

Cena, podsumowanie i czy warto kupić router TP-LINK Archer MR600

Router TP-LINK Archer MR600 kosztuje w granicach 700 zł. Tani na pewno nie jest. Ceneo pokazuje, że urządzenie jest dostępne w cenach od 619 zł do nawet 877 zł).

Czy warto go kupić? Wszystko będzie zależało od tego jak dużą kontrolę chcemy mieć we własnej sieci, a taką niewątpliwie nam daje router od TP-Linka. Jeżeli cena jest dużym zaskoczeniem, to przypomnę tylko jedną kluczową rzecz. Mamy tutaj do czynienia tak na prawdę z dwoma urządzeniami w jednym. Router TP-Link Archer MR600 może działać jako router 3G/4G lub bezprzewodowy (po wcześniejszym wpięciu kabla ethernet). Więc możemy go używać w domu jak i po za nim.

Sprawdź ceny TP-Link Archer MR600 na:

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

 1. Bardzo fajny ten router. Jedyne co mi nie pasuje, to ta cena. gdyby był o 200 zł tańszy …

Skomentuj