Poradniki

Bezpieczeństwo w sieci – dobre praktyki do codziennego stosowania

Pinterest LinkedIn Tumblr

Internet to nie tylko możliwości, ale także zagrożenia, które warto mieć na uwadze, przy codziennym korzystaniu z sieci.

Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że Polacy o wiele mniej obawiają się korzystania z internetu w porównaniu z innymi obywatelami Unii Europejskiej. Wśród najpopularniejszych obaw dotyczących korzystania z sieci zostały wymienione te dotyczące niewłaściwego wykorzystania danych osobowych, czy bezpieczeństwa płatności online.

Jednocześnie badania wykazały, że wiedza dotycząca bezpieczeństwa w internecie nie jest na najwyższym poziomie. Respondenci nie wiedzieli, jak bezpiecznie korzystać z internetu i co robić, by uniknąć kradzieży danych osobowych, oszustwa, czy złośliwego oprogramowania. Warto poznać te zagrożenia i nauczyć się redukować możliwość ich wystąpienia do minimum. Bycie świadomym internautą to umiejętność, która przyda się każdemu.

Zagrożenia w sieci

Wbrew pozorom w sieci czai się wiele zagrożeń, które tylko czekają na tych mniej ostrożnych. Wśród nich można wymienić: infekcje złośliwym oprogramowaniem, ataki przez pocztę elektroniczną i spreparowane odpowiednio maile, ataki socjotechniczne w sieciach społecznościowych, czy ataki na urządzenia mobilne.

Zobacz też: Niezabezpieczone kamery

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są ataki przez pocztę elektroniczną, a także oszustwo w sieciach społecznościowych. Często takie mają formę wiadomości, która próbuje przekonać odbiorcę do wykonania określonej czynności. Pojawiają się maile podszywające się pod daną osobę bądź instytucję z prośbą o kliknięcie linka, czy wiadomości na portalu społecznościowym od znajomego, który prosi o kod do płatności online.

Takie ataki bardzo często żerują na ludzkiej naiwności, jak i nieuwadze. Osoby, które nie czytają dokładnie maili i nie weryfikują nadawcy, nie sprawdzają czy na pewno znajdują się na prawdziwej stronie logowania swojego banku, czy może tej, która wygląda praktycznie identycznie, są bardzo narażone na taką formę ataku. Może ona skutkować kradzieżą danych osobowych, pieniędzy z konta, a także innymi nieprzyjemnościami, które mogą ciągnąć się nawet latami.

Istnieją proste rozwiązania, które umożliwiają lepsze zabezpieczenie się przed zagrożeniami w sieci. Warto je poznać, by nie przekonać się na własnej skórze, jakie skutki może mieć naruszenie prywatności w sieci, czy włamanie się na konto bankowe.

Poznaj dobre praktyki

Warto podczas korzystania z internetu stosować kilka prostych praktyk, które zwiększą bezpieczeństwo każdego internauty w sieci. Należy do nich dbałość o hasła, uważne sprawdzanie poczty mail, czy robienie zakupów tylko na bezpiecznych stronach WWW.

Hasło

Niby oczywista sprawa, jednak wciąż wiele osób naraża się na niebezpieczeństwa przez błędne podejście do sprawy haseł w internecie. Wielu internautów popełnia błąd i wybiera jedno hasło do swoich wszystkich kont. W takiej sytuacji, gdy osoba niepowołana pozna to jedno hasło, to nagle ma dostęp do wszystkich serwisów, z których korzysta ofiara.

Bez trudu włamie się na pocztę, serwisy social media i konta na różnych portalach. By uniknąć takiej sytuacji, należy różnicować hasła do każdej strony internetowej. Co więcej, dobrą praktyką jest ustawianie bezpiecznych haseł. O czym warto pamiętać? Takie hasło powinno mieć minimum 8 znaków, z małymi i dużymi literami, znakami specjalnymi lub cyframi. W haśle nie warto umieszczać swojego imienia, ciągu cyfr, czy danych, które mogłyby być łatwe do odgadnięcia przez osobę, która poświęci nieco więcej czasu, by zapoznać się, chociażby z profilami społecznościowymi ofiary.

Podejrzane wiadomości

Nie warto wykonywać od razu tego, co jest napisane w mailu. Nawet jeśli może się wydawać, że pochodzi on z wiarygodnego źródła. W takiej sytuacji najlepiej jest sprawdzić co się zmieniło w danej firmie, że taki mail przyszedł i czy faktycznie taka sytuacja miała miejsce. Może się okazać, że jest to próba wymuszenia kliknięcia i np. zalogowania się na stronę używając swoich danych do konta bankowego, czy pobrania złośliwego oprogramowania.

Czytaj także: Czyj to numer telefonu?

Również wtedy, gdy nagle na Facebooku odezwie się znajomy z prośbą o potwierdzenie płatności przez BLIKa lub wykonanie przelewu. Jeśli masz możliwość – zadzwoń do niego bo prawdopodobnie jest właśnie ofiarą włamania na konto.

Zakupy online

To świetne udogodnienie, z którego nie warto rezygnować. Dobrze jednak wybierać te sklepy, które posiadają aktywny certyfikat SSL. Dzięki niemu zapewnione jest bezpieczeństwo w trakcie przesyłania informacji za sprawą szyfrowania danych wprowadzanych przez klientów w sklepie internetowym. O ile usługi takie jak VPN są w stanie szyfrować treści przesyłane przez sieć nawet gdy strona internetowa nie jest dostępna za pomocą protokołu HTTPS, to w dzisiejszych czasach jego brak powinien być od razu sygnałem ostrzegawczym, że cos jest nie tak.

Jeżeli robimy zakupy online w nowym sklepie, to warto również zawsze sprawdzić czy faktycznie istnieje. Weryfikacja adresu oraz danych w KRS czy CEIDG zajmie tylko kilka chwil, a może uchronić przed utratą pieniędzy w sklepie widmo.

Nie dawaj informacji na tacy!

W dobie social media większość internautów dzieli się codziennością w sieci. To nic złego, jednak nie warto podawać obcym ludziom wszystkich informacji o swoim życiu na tacy. Nie ma konieczności pokazywania w social media, dokładnego miejsca zamieszkania, podawania swoich informacji kontaktowych, czy informowania o wyjeździe na wakacje. Te pozorne „strzępki informacji” mogą sprawić, że osoba planująca kradzież dostanie dokładną instrukcję jak z powodzeniem okraść cudze mieszkanie.

Zobacz też: Czy wiesz, że dane Twojej karty płatniczej można odczytać w kilka sekund w kolejce do kasy?

W internecie dobrze działać z głową – dbać o swoje hasła, nie klikać od razu w linki wysłane w wiadomościach czy robić zakupy w wiarygodnych sklepach online. To raptem 3 proste nawyki, które każdy może wprowadzić do codziennego korzystania z sieci i zwiększyć bezpieczeństwo.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj