Poradniki

Jak cofnąć aktualizację oprogramowania na Androidzie, iOS, iPadOS czy watchOS? Możliwe? Jak to zrobić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Aktualizacje oprogramowania na Androidzie czy iOS (iPhone, iPad) bardzo często odbywają się automatycznie. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, ponieważ wprowadzone poprawki usprawniają, bądź wprowadzają nowe funkcje, a także zwiększają bezpieczeństwo. Jednak zdarzają się przypadki, w których po zainstalowaniu aktualizacji zaczyna dziać się coś niedobrego. System może spowolnić, a aplikacje przestają poprawnie działać. W takim momencie należy zadać sobie pytanie, czy można cofnąć aktualizację oprogramowania i jak tego dokonać?

Jak uniknąć niepożądanych skutków aktualizacji oprogramowania?

Ta rada sprawdza się niemal w każdym przypadku. Bez względu czy to aktualizacja drobnej aplikacji czy systemu operacyjnego Androida, iOS (iPhone), iPadOS czy watchOS.

Pierwszą metodą uniknięcia przykrych niespodzianej związanych z aktualizacją oprogramowania Androida do najnowszej wersji będzie wstrzymanie się. Tuż po wydaniu nowej wersji niemal zawsze pojawiają się problemy. Dobrze, że inni instalują najnowsze wersje i jednocześnie są królika doświadczalnymi. Dlatego najlepiej wstrzymać się z aktualizacją tydzień lub dwa – do pojawienia się pierwszej łatki.

Niestety nie każdy decyduje o tym procesie sam, często zaznaczoną ma opcję automatycznych aktualizacji. Co zrobić w takiej sytuacji?

Cofnięcie aktualizacji poprzez odinstalowanie aplikacji (oprogramowania)

W większości przypadków może sprawdzić się jeden, prosty sposób, który usunie problem niechcianej aktualizacji. Należy ją po prostu odinstalować. By tego dokonać trzeba wejść w ustawienia telefonu, a następnie wybrać managera aplikacji. Po uzyskaniu podglądu wszystkich posiadanych aplikacji, wystarczy odnaleźć tą, która jest niepożądana. Jeśli się to uda to pozostanie jedynie kliknięcie „odinstaluj”. Jest to proste, ale skuteczne działanie, które zazwyczaj się sprawdza. Co jeśli nie zadziałało?

Ostatnia deska ratunku. Cofanie skutków aktualizacji poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych (factory reset)!

Przywrócenie ustawień fabrycznych to już ostatnia deska ratunku. Stosuje się ją w krytycznych sytuacjach, zazwyczaj po aktualizacji systemów operacyjnych.

Należy pamiętać, że z tą metodą wiąże się jednak ryzyko utraty ważnych danych, znajdujących się na telefonie.

Tak więc przed wykonaniem przywracania systemu warto wykonać kilka czynności. Najlepiej byłoby przygotować kopię zapasową wartościowych danych. Idealnym wyjściem jest przechowywanie ważnych danych w tzw chmurze. Alternatywną opcją jest skopiowanie wszystkich posiadanych folderów na komputer przy pomocy kabla USB.

Przed tzw „factory reset” (w przypadku systemu Android) warto sprawdzić jaki status ma nasza karta SD. Jeśli nie jest ustawiona jako „external”, to wszystkie zapisane na niej dane zostaną usunięte. Gdy dane zostały zabezpieczone można przywracać system.

W systemie Android znajdziemy tą funkcję w Ustawienia > O telefonie > Kopia zapasowa i reset > Dane osobiste.

W systemie iOS (iPadOS) możemy wyzerować wszystkie ustawienia i zawartość. Ta opcja znajduje się w Ustawienia > Ogólne > Wyzeruj.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj