Poradniki

Jak zwiększyć zasięg WiFi w domu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej wybierają operatorów zewnętrznych oferujących internet bezprzewodowy. Głównym jego problemem jest jednak zasięg. Wybierając dostawcę zazwyczaj skupiamy się na miesięcznych kosztach nie biorąc pod uwagę, że po zakończonej instalacji routera mogą pojawić się problemy z zasięgiem. Czasami zdarza się bowiem, że bezprzewodowy internet działa bez zarzutu tylko w wybranych częściach domu.

W tym poradniku dowiecie się jak można zwiększyć i polepszyć zasięg WiFi w domu.

Czemu router ma niewielki zasięg WiFi?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakiego powodu występują problemy z zasięgiem WiFi. Okazuje się, że przyczyną może być sama konstrukcja budynku i materiały użyte do jego budowy. Największy problem dotyczy grubości ścian i ilości pomieszczeń Im więcej przeszkód tym zasięg WiFi jest gorszy.

Poniższa animacja bardzo dobrze pokazuje ten problem:

Poza powyższymi utrudnieniami (grube ściany, duża ilość pomieszczeń), na które w zasadzie nie mamy wpływu istnieją jeszcze te zależne od nas. Rozpatrując kwestię zasięgu routera i jego stabilnej pracy należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak ilość użytkowników danej sieci, jakość routera, parametry karty sieciowej oraz inne dostępne w okolicy sieci WiFi mogące powodować zakłócenia. Jak widać lista jest naprawdę długa a prawdopodobne przyczyny można wymieniać bez końca. Jakie więc mamy możliwości?

Co zrobić, aby zmienić zasięg WiF-i na lepszy?

Poniżej przestawiamy kilka rozwiązań, które warto wypróbować:

  1. Przestaw ruter w inne miejsce.
  2. Zainwestuj we wzmacniacz sygnału.
  3. Wymień kartę sieciową na bardziej nowoczesną
  4. Zmień kanał WiFi.
  5. Zainwestuj w transmitery sieciowe.
  6. Wypróbuj systemy Mesh.

Ustaw router w najlepszym miejscu

Gdzie router powinien stać w każdym domu? W miejscu, gdzie ma najlepszy zasięg. Poszukiwania najlepiej rozpocząć od centralnego miejsca w domu. Do oceny jakości sygnału i zasięgu możemy wykorzystać proste aplikacje, które możesz zainstalować nawet na swoim smartfonie. Badania dowodzą bowiem, że miejsce w którym stoi router ma istotny wpływ na jakość transmisji danych. Czasami wystarczy tylko lekko zmienić jego położenie lub nawet obrócić go, aby odczuć różnicę.

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi

Jeżeli mimo idealnego ustawienia routera w Twoim domu zasięg dalej nie jest zadowalający dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości, jakie daje wzmacniacz sygnału. Zastanawiasz się jak on działa? To bardzo proste. Wzmacniacz nadaje odpowiednio wyższej wartości sygnałowi, zanim ten trafi do odbiorcy. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre produkty nie wymagają nawet instalacji.

Zobacz jak polepszyłem jakość sygnału LTE na wsi dzięki antence wzmacniającej sygnał.

Wzmacniacze dostępne są w prawie każdym elektormarkecie. Ich popularność powoduje, że możemy wybrać dokładnie taki produkt, jakiego potrzebujemy i to za rozsądne pieniądze. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie należy dokładnie sprawdzić parametry wzmacniacza a przede wszystkim jego przepustowość. Jeżeli ten czynnik będzie zbyt niski może się okazać, że wzmacniacz doprowadził do znacznego spadku szybkości internetu, z którego korzystamy. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest niestety wyłącznie wymiana produktu.

Czytaj także: Jaki router WiFi 6 do domu?

Kiedy warto rozważyć zakup nowej karty sieciowej

Gdy nasz router położony jest w najlepszym miejscu, a zakres działania sieci i tak nie spełnia naszych oczekiwań to najwyższa pora poszukać przyczyny od przeciwnej strony. Krótko mówiąc, należy zastanowić się nad parametrami odbiornika, a więc w tym wypadku laptopa lub komputera. W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że za odbiór sygnału odpowiada antena oraz karta sieciowa. Jeżeli posiadany sprzęt nie radzi sobie z odbiorem internetu warto pomyśleć o wymianie go na bardziej zaawansowany.

Gdy nie chcesz nowej kart sieciowej możesz skorzystać z zupełnie innego rozwiązania. Nie ma bowiem żadnych przeszkód, aby nabyć zewnętrzną kartę sieciową. Jest to urządzenie, które do komputera podłączamy w standardowy sposób przez włożenie końcówki do odpowiedniego portu USB. W celu instalacji produktu bardzo często wystarcza zainstalowanie dołączonych sterowników.

Jakość transmisji danych a kanał WiFi

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działa internet bezprzewodowy? System ten korzysta z wolnych kanałów, którymi następuje transmisja danych. Niestety jest to system niedoskonały. Może się więc zdarzyć, że ktoś z Twojej okolicy korzysta z tego samego kanału co Ty. Jak to sprawdzić? W tym celu najlepiej jest skorzystać z aplikacji wykonującej analizę siły sygnału. Jeżeli okaże się z naszego kanały korzysta ktoś jeszcze i dochodzi do wzajemnych zakłóceń wystarczy skontaktować się z naszym operatorem i zgłosić potrzebę jego zmiany. W wielu wypadkach pomoc techniczna jest w stanie wykonać to zdalnie na podstawie naszego zgłoszenia.

Tajemnice transmitera sieciowego WiFi

Czym jest transmiter WiFi? Jest to niewielkie, choć kosztowne urządzenie skutecznie zwiększające zasięg internetu. Transmiter PLC podłączamy do gniazda elektrycznego, lecz jego obsługa wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy. Wzmocnienie sygnały następuje przy użyciu sieci elektroenergetycznej. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które interesują się nowościami technologicznymi i będą chętne zainwestować pieniądze w tego rodzaju rozwiązanie.

Zasady działania wzmacniacza sygnału GSM

Jeżeli nasz dom położony jest w miejscu, w którym możliwe jest korzystanie z internetu wyłącznie przy pomocy operatorów telefonii komórkowej może zdarzyć się, że sygnał będzie bardzo słaby, przez co jakość połączenia w żaden sposób nie będzie nas zadowalała. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie zakup wzmacniacz sygnału GSM. Wpłynie on pozytywnie nie tylko na sam internet, ale również zniweluje wszelkiego rodzaju zakłócenia w połączeniach telefonicznych.

Poznaj nowoczesny system Mesh

Systemy Mesh z punktu widzenia wizualnego to przyjemne dla oka niewielkie urządzenia, które umieszcza się w kilku miejscach domu lub biura. Ich obsługa jest bardzo prosta i można wykonać ją przy pomocy intuicyjnej aplikacji dostępnej na smartfona. Jaką funkcję spełnia system mesh? Jest to proste, choć innowacyjne rozwiązanie pozwalające na zwiększenie wydajności i prędkości sieci oraz dotarcie jej do każdego miejsca w domu czy biurze.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. U mnie w mieszkaniu 110 m2 zrobiłem taki myk żeby net wifi był w miarę dostępny w każdym pomieszczeniu – w centralnym miejscu mieszkania (środkowy pokój) zainstalowałem router pod sufitem. Takie rozwiązanie pozwoliło utrzymać pewne połączenie WiFi (80 % siły sygnału) z każdym urządzeniem: tablet, laptop, smartfon, TV Smart i drukarka. Polecam 🙂

Skomentuj