Telefony Zdrowie

Numer ICE w telefonie – co to jest, jak ustawić i dlaczego powinieneś go mieć

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj bardzo ważny wpis. Jak robiłem rozeznanie wśród znajomych, to okazało się, że mało kto zdawał sobie z tego sprawę. Prawie nikt nie wiedział co to jest numer ICE oraz jak go dodać. Nie wspominam już o tym, że niemal każdy system operacyjny w telefonie pozwala stworzyć kartę zdrowia z najważniejszymi informacji o nas.

A dlaczego jest to ważna sprawa? Nigdy nie wiadomo co się może nam stać np. na ulicy. Jeżeli przykładowo zemdlejemy, to po wezwaniu pogotowania będzie trzeba udzielić nam pomocy. I wtedy właśnie przydają się numery ICE oraz wspomniana karta zdrowia w telefonie. W tym wpisie postaram się omówić ten numer ICE oraz pozostałe ustawienia telefonu w zależności od systemu operacyjnego.

Co oznacza skrót ICE?

ICE to skrót od angielskiego in case of emergency, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza w razie wypadku. Pod zwrotem tym kryją się zwykle numery do naszych najbliższych, którzy wiedzą najwięcej o naszym stanie zdrowia i w razie nagłego wypadku są w stanie udzielić najbardziej rzetelnych informacji. Wiele ludzi w ramach informacji ICE wpisuje w telefonie również grupę krwi, przewlekłe choroby, czy brane przez nich leki. Ratownicy medyczni i lekarze nie mogą jednak wziąć ich pod uwagę – odręczne notatki, tak długo jak nie ma stuprocentowej pewności, że zostały sporządzone przez osobę poszkodowaną, nie mogą być wykorzystywane, co wydaje się rozwiązaniem naprawdę rozsądnym. Trudno w końcu wyobrazić sobie sytuację, w której zostałaby nam przetoczona niewłaściwa grupa krwi, a przecież wskazana przez notatkę.

Kiedy stworzyć taki numer w telefonie?

Numer ICE w telefonie powinien właściwie stworzyć każdy – jak w końcu wiadomo wypadki chodzą po ludziach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, które mogą przydarzyć się każdemu z nas, a w trakcie których zapisany w telefonie numer ICE okaże się nieoceniony. Ratownicy będą w stanie w tempie ekspresowym poinformować najbliższe nam osoby o tym, co nas spotkało, a jednocześnie dowiedzieć się ważnych informacji o naszym stanie zdrowia. Może to zdecydowanie przyśpieszyć udzielanie pomocy, a nawet sprawić, że zostanie nam uratowane życie.

Kim powinny być osoby przypisane do ICE?

Osobami przypisanymi do ICE powinny być osoby nam najbliższe. Żona, mąż, matka, ojciec, a także brat czy siostra – czyli zazwyczaj ludzie przebywający z nami najczęściej, posiadające najwięcej informacji o naszym stanie zdrowia. Jest to naprawdę ważne, by pod numerami ICE znalazły się właśnie osoby posiadające najwięcej wiedzy na temat naszego stanu, przyjmowanych leków, czy chorób. W ten sposób jesteśmy w stanie przyśpieszyć udzielenie pomocy, a ratownicy medyczni i lekarze poinformowani o niektórych dolegliwościach, będą w stanie odpowiednio szybko wykluczyć lub przedsięwziąć konkretne metody postępowania.

Mam iPhone’a- co robić jak żyć?!

Karta medyczna w iPhone (iOS)

Od jakiegoś czasu Apple umożliwia wprowadzanie danych o swoim zdrowiu w telefonie (tzw. karta medyczna). Do tego służy aplikacja Zdrowie. W niej można m.in. ustawić osoby do kontaktu w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu informacje pojawią się na specjalnym ekranie. Aby go otworzyć, należy trzymać przez około 5 sekund jednocześnie przycisk boczny oraz jeden z przycisków głośności, aż pojawi się suwak Alarmowe SOS.

Włączenie połączenia alarmowego i karty medycznej w iPhonie
Włączenie połączenia alarmowego i karty medycznej w iPhonie

Specjalne opaski z informacjami ratujące życie

Gumowa opaska cukrzyka z informacją o wezwaniu lekarza
Gumowa opaska cukrzyka z informacją o wezwaniu lekarza

Na koniec dodam, że są jeszcze inne sposoby na uratowanie sobie życia. Te sposoby są bardziej „analogowe”. Ostatnio stojąc w sklepowej kolejce, zauważyłem starszego pana, który miał opaskę z napisem. Gdy przyjrzałem się dokładniej temu napisowi, to brzmiał on następująco: Mam cukrzycę. Jeśli zemdlałem – wezwij lekarza. Proste? Tanie? Owszem, ale też bardzo skuteczne. Jak widzicie są też opcje dla osób, które nie mają najnowszych telefonów.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj