Dzisiaj bardzo ważny wpis. Jak robiłem rozeznanie wśród znajomych, to okazało się, że mało kto zdawał sobie z tego sprawę. Prawie nikt nie wiedział co to jest numer ICE oraz jak go dodać. Nie wspominam już o tym, że niemal każdy system operacyjny w telefonie pozwala stworzyć kartę zdrowia z najważniejszymi informacji o nas.
A dlaczego jest to ważna sprawa? Nigdy nie wiadomo co się może nam stać np. na ulicy. Jeżeli przykładowo zemdlejemy, to po wezwaniu pogotowania będzie trzeba udzielić nam pomocy. I wtedy właśnie przydają się numery ICE oraz wspomniana karta zdrowia w telefonie. W tym wpisie postaram się omówić ten numer ICE oraz pozostałe ustawienia telefonu w zależności od systemu operacyjnego.
Co oznacza skrót ICE?
ICE to skrót od angielskiego in case of emergency, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza w razie wypadku. Pod zwrotem tym kryją się zwykle numery do naszych najbliższych, którzy wiedzą najwięcej o naszym stanie zdrowia i w razie nagłego wypadku są w stanie udzielić najbardziej rzetelnych informacji. Wiele ludzi w ramach informacji ICE wpisuje w telefonie również grupę krwi, przewlekłe choroby, czy brane przez nich leki. Ratownicy medyczni i lekarze nie mogą jednak wziąć ich pod uwagę – odręczne notatki, tak długo jak nie ma stuprocentowej pewności, że zostały sporządzone przez osobę poszkodowaną, nie mogą być wykorzystywane, co wydaje się rozwiązaniem naprawdę rozsądnym. Trudno w końcu wyobrazić sobie sytuację, w której zostałaby nam przetoczona niewłaściwa grupa krwi, a przecież wskazana przez notatkę.
Kiedy stworzyć taki numer w telefonie?
Numer ICE w telefonie powinien właściwie stworzyć każdy – jak w końcu wiadomo wypadki chodzą po ludziach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, które mogą przydarzyć się każdemu z nas, a w trakcie których zapisany w telefonie numer ICE okaże się nieoceniony. Ratownicy będą w stanie w tempie ekspresowym poinformować najbliższe nam osoby o tym, co nas spotkało, a jednocześnie dowiedzieć się ważnych informacji o naszym stanie zdrowia. Może to zdecydowanie przyśpieszyć udzielanie pomocy, a nawet sprawić, że zostanie nam uratowane życie.
Kim powinny być osoby przypisane do ICE?
Osobami przypisanymi do ICE powinny być osoby nam najbliższe. Żona, mąż, matka, ojciec, a także brat czy siostra – czyli zazwyczaj ludzie przebywający z nami najczęściej, posiadające najwięcej informacji o naszym stanie zdrowia. Jest to naprawdę ważne, by pod numerami ICE znalazły się właśnie osoby posiadające najwięcej wiedzy na temat naszego stanu, przyjmowanych leków, czy chorób. W ten sposób jesteśmy w stanie przyśpieszyć udzielenie pomocy, a ratownicy medyczni i lekarze poinformowani o niektórych dolegliwościach, będą w stanie odpowiednio szybko wykluczyć lub przedsięwziąć konkretne metody postępowania.
Mam iPhone’a- co robić jak żyć?!
Karta medyczna w iPhone (iOS)
Od jakiegoś czasu Apple umożliwia wprowadzanie danych o swoim zdrowiu w telefonie (tzw. karta medyczna). Do tego służy aplikacja Zdrowie. W niej można m.in. ustawić osoby do kontaktu w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu informacje pojawią się na specjalnym ekranie. Aby go otworzyć, należy trzymać przez około 5 sekund jednocześnie przycisk boczny oraz jeden z przycisków głośności, aż pojawi się suwak Alarmowe SOS.
Specjalne opaski z informacjami ratujące życie
Na koniec dodam, że są jeszcze inne sposoby na uratowanie sobie życia. Te sposoby są bardziej „analogowe”. Ostatnio stojąc w sklepowej kolejce, zauważyłem starszego pana, który miał opaskę z napisem. Gdy przyjrzałem się dokładniej temu napisowi, to brzmiał on następująco: Mam cukrzycę. Jeśli zemdlałem – wezwij lekarza. Proste? Tanie? Owszem, ale też bardzo skuteczne. Jak widzicie są też opcje dla osób, które nie mają najnowszych telefonów.