W najnowszym badaniu przeprowadzonym na ponad 50 000 koreańskich nastolatkach stwierdzono, że ci, którzy używają smartfona przez ponad 4 godziny dziennie, wykazują większą tendencję do uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Dodatkowo istnieje zwiększone ryzyko używania substancji psychoaktywnych.
Jin-Hwa Moon i Jong Ho Cha wraz z ich współpracownikami z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyang w Korei przedstawili te szokujące wyniki w czasopiśmie PLOS ONE, (dostępne od 6 grudnia 2023 roku).
Poprzednie badania wykazały, że na przestrzeni ostatnich lat zwiększył się czas korzystania ze smartfonów przez młodzież. To przekłada się na wyższe ryzyko uszczerbku na zdrowiu takie jak zaburzenia psychiczne, problemy ze snem, problemy z oczami czy schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Informacje były zbierane w 2017 i w 2020 roku i obejmowały takie dane jak liczba godzin przed ekranem smartfona, a także różne parametry zdrowia. Analiza obejmowała wpływ na zdrowie z uwzględnieniem takich parametrów jak wiek, płeć czy status społeczno-ekonomiczny.
Trochę smutne wyniki
- Naukowcy stwierdzili, że w 2020 roku odsetek uczestników badania, którzy korzystali z smartfona przez więcej niż 2 godziny dziennie wzrósł do 85,7% w porównaniu do 64,3% w 2017 roku.
- Młodzież korzystająca ze smartfona przez ponad 4 godziny dziennie miała wyższy poziom stresu, myśli samobójczych i używania substancji psychoaktywnych niż ci, którzy korzystali spędzali mniej niż 4 godziny przed ekranem.
- Co ciekawe nastolatkowie korzystający ze smartfona 1-2 godziny dziennie napotykała mniej problemów w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie korzystali z tego urządzenia.
Autorzy zauważają, że to badanie nie potwierdza bezpośredniej przyczyny między długim korzystaniem ze smartfona a negatywnym wpływem na zdrowie. Natomiast wyniki te mogą przyczynić się do opracowania wytycznych dotyczących korzystania ze smartfonów przez młodzież, zwłaszcza jeśli czas przed ekranem nadal rośnie.