Ciekawostki technologiczne

Apple uruchomi Self Service Repair – czyli naprawy iPhone’ów i Maców we własnym zakresie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zastanawialiście się czy można wykonać jakieś drobne naprawy w najnowszym sprzęcie Apple? Dobrze się wam wydaje – nie można bez fachowej wiedzy. W sieci pojawiało się dużo informacji na temat utrudnień jakie stosuje firma by wymuszać wizytę w autoryzowanych punktach. Na początku 2022 roku nastąpi przełom. Apple uruchomi Self Service Repair.

Apple Self Service Repair

Apple będzie chciało maksymalnie uprościć cały ten proces. Dlatego udostępni samouczki na temat konkretnej naprawy oraz listę potrzebnych części razem narzędziami potrzebnymi do wykonania naprawy. Oczywiście wszystko będzie można zamówić w sklepie firmowym. Wisienką na torcie jest możliwość odesłania starych części do firmy (recykling + dbanie o środowisko), a w nagrodę dostaniemy zniżkę na kolejne zakupy.

Na początek będzie dostępnych około 200 części potrzebnych do wykonania napraw iPhone’a 12 i iPhone’a 13. Następnie ma być możliwość naprawy maców z M1. Oficjalnie firma podała w informacji prasowej, że tego typu usługa jest kierowana do osób mających pojęcie o naprawie sprzętu elektronicznego.

Program rozpocznie się oczywiście w USA. Apple nie podało kiedy dokładnie Self Service Repair będzie dostępny w innych krajach (w tym w Polsce).

A gdzie haczyk?

Niektórzy z was mogą się zacząć pukać w głowię. Po co Apple taki program? Przecież to może być stratą źródła dochodu. Coś w czuję w kościach, że przez nieudane próby własnoręcznej naprawy iPhone’ów może być zapotrzebowanie nowej usługi w serwisach – naprawa po domowej naprawie. Druga sprawa jest taka, że te części razem z narzędziami może odpowiednio więcej kosztować.

Czyli takie iFixIt.com, ale oficjalnie od Apple?

Dla osób, które śledzą świat Apple pewnie znana jest strona iFixIt.com, na której już znajdują się dość szczegółowe instrukcje napraw sprzętu elektronicznego (nie tylko tych z nadgryzionym jabłkiem). Na tej stronie można też kupić narzędzia i niektóre części. Wygląda więc na to, że Apple chce walczyć z tego typu serwisami.

Jestem ciekawy tego, jak to wyjdzie w praniu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj