Zarówno nowe modele telewizorów jak i smartfonow oferują wysoką jakość obrazu, której nawet nie można porównać do osiągnięć technologicznych sprzed dekady. Nowoczesne ekrany AMOLED i OLED oferują swoim posiadaczom także nieskończoną czerń i rewelacyjne odzwierciedlenie kolorów. Stojąc przed wyborem właściwego urządzenia wiele osób zastanawia się która z tych dwóch technologii będzie lepsza. Zapraszam do zapoznania się z omówieniem i porównaniem ekranów AMOLED i OLED.
AMOLED czy OLED
Poznanie faworyta tego zestawienia jest o wiele łatwiejsze po dokładnym przeanalizowaniu wad i zalet poszczególnych technologii. Przedstawiamy jakie są naistotniejsze różnice pomiędzy OLED a AMOLED.
Co to jest wyświetlacz AMOLED?
Mianem technologi AMOLED (jest to skrót od Active Matrix Organic Light Emitting Diode) określa się układ aktywnej matrycy. Charakteryzuje się posiadaniem tranzystora cienkowarstwowego (TFT), który posiada zdolność kontrolowania przepływu prądu na każdym pikselu. W rezultacie nie zachodzi konieczność wyposażenia ekranu w podświetlenie. Ekran AMOLED idealnie odzwierciedla kolory, dotyczy to również bardzo głębokiej czerni. Jedną z niekwestionowanych zalet ekranów AMOLED jest mniejszy pobór prądu niż ma to miejsce w przypadku ekranów OLED.
Możliwość wygaszania pikseli jest furtką do skorzystania z innowacyjnych rozwiązań. Jedną z nich jest funkcja Always On Display. Poszczególne piksele mogą wyświetlać się na ekranie telefonu w momencie kiedy de facto jest on wyłączony. W zależności od ustawień i możliwości może to być np.: aktualna godzina, powiadomienia, a nawet prognoza pogody.
Ekrany AMOLED znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w smartfonach. W ekrany AMOLED wyposażone są flagowe modele telefonów marki Samsung. Jakość oferowanego obrazu jest doceniana przez twórców rankingów, którzy umieszczają je na dominujących pozycjach. Wysokie miejsca zawdzięczają posiadanym perfekcyjnym kolorom.
Co to jest ekran OLED?
Cechą wspólną łączącą technologię AMOLED i OLED jest brak konieczności posiadania podświetlenia. Panel w technologii OLED posiada szereg diod elektroluminesencyjnych, które odpowiadają za emitowanie światła. Diody cechują się zdolnościami przewodzącymi, dlatego w tej technologii nie było konieczności posiadania dodatkowego źródła światła, co było praktykowane w przypadku ekranów LCD.
Technologia OLED posiada swoich zwolenników nie tylko ze względu na rewelacyjne kolory, ale także z uwagi na niepowtarzalny kąt widzenia. Panele OLED znalazły swoje zastosowanie głównie w telewizorach. Ich elastyczność pozwoliła producentom na uszczuplenie tych sprzętów, ale także na tworzenie modeli posiadających zakrzywioną obudowę.
Ekrany OLED posiadają jedną, bardzo dotkliwą posiadaczy wadę. Kupując urządzenie z panelem OLED należy liczyć się z ich krótszą żywotnością. Wraz z upływem czasu może dochodzić do wypalania się poszczególnych pikseli, co skutkuje zazwyczaj powstawaniem bardzo charakterystycznej poświaty na ekranie. Jest to usterka znana także posiadaczom smartfonów z wyświetlaczami OLED. Producenci nieustannie starają się udoskonalić ekrany, dlatego nadrzędnym dla nich celem jest zminimalizowanie ilości takich usterek. W konsekwencji każdego roku jest o wiele mniej zgłaszanych takich przypadków.
AMOLED czy OLED – który wyświetlacz jest lepszy?
Zarówno AMOLED jak i OLED posiadają zbliżone do siebie parametry techniczne. Niewprawione osoby miałyby trudność z rozpoznaniem ich. AMOLED słynie z wykorzystania na rynku smartfonów i to właśnie w nich odpowiada za przekazywanie rewelacyjnego obrazu. Przemawia za tym również energooszczędność, która pozwala na dłuższe użytkowanie telefonu na jednym cyklu ładowania urządzenia.
Z kolei wyświetlacze OLED aktualnie nie posiadają konkurencyjnych ekranów na całym rynku telewizorów. W szczególności są wykorzystywane przez producentów najlepszych na świecie marek telewizorów. Wyposażane są w nie najwyższe modele, co pozwala im na prezentowanie perfekcyjnego obrazu, głębokiej czerni, a także doskonałe odzwierciedlonych barw.
Podsumowanie – OLED czy AMOLED?
Przechodząc do meritum, wskazanie który z wyświetlaczy AMOLED czy OLED jest lepszy jest w gruncie rzeczy niemożliwe. Przede wszystkim każdy z nich znalazł inne główne zastosowanie i na swoim rynku cieszy się niebywałym powodzeniem. Z pewnością, AMOLED i OLED są bezkonkurencyjne dla odchodzącego w zapomnienie ekranu LCD. To w ich kierunku zmierza technologia.
Ekrany LCD są stosowane coraz rzadziej. Podświetlenie, które kiedyś stanowiło kluczowy element wyposażenia umniejsza głębokość czerni. Ekrany LCD można spotkać głównie w urządzeniach, w których dla oszczędności parametry techniczne są nie na najwyższym poziomie. Wyświetlacz LCD sprawdza się zatem u osób, które nie przykładają swojej uwagi do tego jaki jest prezentowany obraz w urządzeniu. Wówczas stanowi on kompromis pomiędzy ceną a jakością.
Osoby wyczulone na jakość powinny z pewnością dokonać rozeznania pomiędzy AMOLED a OLED i wybrać najodpowiedniejszy model. Takie modele potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.