Recenzje Telefony

Recenzja moto g73 5g – jest jedno „ale”…

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie miałem trochę telefonów marki Motorola. Każdy z nich zrobił na mnie dobra wrażenie pomimo, że za każdym razem była to średnia półka. Model moto g73 5G to też podobna klasa, jednak tutaj już było trochę inaczej.

Smartfon moto g73 5G miał premierę w lutym. Więc od premiery do recenzji na moim blogu minęło pół roku. Telefon testowałem trochę ponad miesiąc. Ogólnie zrobił na mnie dobre wrażenie. Moja mina zaczęła się trochę krzywić gdy zacząłem porównywać go ze swoim poprzednim modelem. O tym w dalszej części wpisu.

Najważniejsze dane techniczne moto g73

Model moto g73 5G
Ekran 6,5″, LCD, Full HD+, odświeżanie 120 Hz
CPU MediaTek Dimensity 930
GPU IMG BXM-8-256
RAM 8 GB
Pamięć wewnętrzna 256 GB
System operacyjny Android 13
Aparaty z tyłu
  • główny: 50 Mpix, PDAF f/1,8;
  • ultraszerokokątny/makro: 8 Mpix, 118°, AF, f/2,2
Aparat selfie 16 Mpix, f/2,4
Bateria 5000 mAh + ładowarka 30 W
Porty USB-C, jack audio 3,5 mm
microSD do 1TB
DualSIM tak
Głośniki stereo, Dolby Atmos
Wymiary 161,4 × 73,8 × 8,3 milimetrów
Waga 181 g

Użytkowanie moto g73

Generalnie do samego urządzenia nie ma się jak przyczepić z punktu widzenia użytkowania. Smartfon dobrze leży w ręku (w miarę wąski). Kwestą sporną pozostaje jego długość, bo powoduje to dalsze sięganie kciukiem po aplikacje i elementy interfejsu. Osobiście mam z takimi wielkościami problem.

Motorola moto g73 5g - ekran
Motorola moto g73 5g – ekran

Jeśli chodzi o kulturę pracę, to procesor MediaTek Dimensity 930 daje tutaj radę. Zarówno filmy jak i gry chodziły płynnie i nic się nie zacinało. Potwierdzają to przyzwoite wyniki benchmarku.

Benchmark moto g73

Tutaj nie ma się do czego przyczepić. Wynik na poziomie telefonu ze średniej półki:

  • Single Core: 907
  • Multi-Core 2292

W praktyce oznacza to tyle, że telefon działa płynnie. Oglądanie filmów czy granie w gry nie sprawiało większych problemów. System operacyjny Android i jego animacje działały również płynnie.

Biometria

Tutaj, jak i w poprzednich modelach, nie mogę się czegoś przyczepić. Odcisk palca reaguje bardzo szybko i sprawnie. Wystarczy lekko przyłożyć panel do przycisku i momentalnie smartfon jest odblokowany.

Podobnie jest w skanowania twarzy. Szybko i sprawnie. Sporadycznie zdarzały się problemy przy nieco gorszym świetle.

Testowe nagrania wideo i zdjęcia

Motorola moto g73 5g - plecki z obiektywami
Motorola moto g73 5g – plecki z obiektywami

Wideo z moto g73

Jak na telefon ze średniej półki, to nagrania wideo są dobre. Poniżej przedstawiam kilka, testowych nagrań. To co zauważyłem podczas nagrywania wideo, to lekki lag. To co widziałem na ekranie telefonu pokazywało się z lekkim opóźnieniem w stosunku do gdzie kadrowałem. Na szczęście nie wpłynęło to w żaden sposób na samo nagranie.

Powyżej zwykłe (1x) powiększenie.

Z kolei ten materiał został nagrany w trybie szerokokątny (0.5x). Zwróćcie szczególną uwagę jak pracuje focus. Co chwilę próbuje korygować ostrość. Nie wiem skąd takie zachowanie. W przypadku nagrania w trybie normalnym ten problem nie występuje.

Zdjęcia z moto g73

We wszystkich recenzjach smartfonów nie publikuję setek zdjęć. Skupiam się na najważniejszych rzeczach jakie uda mi się zauważyć podczas użytkowania.

Kolorystycznie jest poprawnie. Produkowane zdjęcia nie są szczególnie zabarwione żądnym kolorem. Kolory są dobrze nasycone. W trybie szerokokątnym zdjęcia są nieco ciemniejsze, w trybie normalnym bardziej dynamiczne. Wspomnianą różnicę widać na poniższym porównaniu.

Moto g73 - porównanie zdjęć w trybie zwykły i szerokokątnym
Moto g73 – porównanie zdjęć w trybie zwykły i szerokokątnym

Podsumowanie – jest jedno „ale”

Ogólnie telefon spełnia swoją rolę. Zrobimy nim fajne zdjęcia, nakręcimy nim dobre filmy. Bateria ma bardzo dobrą kulturę pracy. Do tego mamy jeszcze głośniki stereo, które na prawdę dobrze brzmią.

Czar trochę pryska gdy porównamy ten model z jego poprzednikiem. Przyjęło się, że każdy model smartfona (czy też generacja) powinna być lepsza od poprzedniej. Tutaj tak się dzieje częściowo. W porównaniu z poprzednim modelem moto g72 ma m.in.:

  • gorszy ekran, bo jest LCD a był AMOLED,
  • obiektyw ma 50 Mpx, a było 108 Mpx.

Czy to duża zmiana? I tak i nie. Pytanie co jest dla nas priorytetem. Dzisiaj g72 kosztuje 1000 zł. Z kolei moto g73 kosztuje 300 więcej – 1300 zł.

Motorola moto g73 Zobacz na Ceneo

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj