Naukowcy wykorzystują technologię wykrywania twarzy do oceny stanu emocjonalnego świń. I to nie jest żart.
Rozpoznawanie twarzy jako metoda do lepszego poznania zwierząt
Naukowcy pracujący w Centrum Badań Świń na Szkockiej Uczelni Rolniczej uważają, że projekt wykorzystujący tę technologię rozpoznawania twarzy będzie można wykorzystać w podnoszeniu ogólnej jakości zdrowia zwierząt. Ich badanie koncentruje się na możliwości określenia lepszego lub gorszego samopoczucia świń na podstawie wyrazów ich twarzy.
W przyszłych fazach projektu będzie możliwość ulepszenia narzędzia do stopnia, w którym będzie ono ostrzegać rolników o potencjalnych problemach zdrowotnych ich zwierzęcych podopiecznych. Poprzednie badania wykazały, że świnie potrafią komunikować się między sobą za pomocą różnego rodzaju wyrazów twarzy.
Naukowcy zbierają zdjęcia 2D i 3D twarzoczaszek populacji rozrodczej macior, które następnie są przetwarzane na Uniwersytecie Zachodniej Anglii. Uczelnia ta pracuje nad wprowadzeniem odpowiedniej technologii, dzięki której będzie możliwe rozpoznawanie konkretnych stanów emocjonalnych.
Uśmierzanie bólu
Badanie może okazać się zbawienne dla macior cierpiących na kulawiznę, jeśli zebrane zdjęcia ich twarzy będą przedstawiać ból zarówno przed, jak i po podaniu medykamentów. Jak mówi profesor Melvyn Smith z Centrum Widzenia Przemysłowego na Uniwersytecie w Zachodniej Anglii:
Technologia widzenia przemysłowego ma potencjał wypracowania niskobudżetowego i nieinwazyjnego sposobu do biometrycznej identyfikacji zwierząt na roli. Nasza dotychczasowa praca wykazała 97% skuteczność w rozpoznawaniu poszczególnych wyrazów twarzy u świń. Następnym krokiem będzie odkrycie potencjału do wykorzystania widzenia przemysłowego w automatycznym rozpoznawaniu tych wyrazów twarzy, które są bezpośrednio powiązane z większymi stanami emocjonalnymi, takimi jak szczęście czy niepokój u wybranych zwierząt.
Dr Emma Baxter z Uniwersytetu w Szkocji mówi, że wyniki badań mogą również przynieść korzyści finansowe dla rolników.
Wczesne rozpoznawanie problemów zdrowotnych u świń da rolnikom potencjał do zwiększania dobrobytu zwierząt poprzez szybkie zwalczanie problemów oraz wdrażanie odpowiednio dobranych metod leczenia. Co za tym idzie, zmniejszy to koszty produkcji poprzez zwalczanie wpływu jakie mają problemy zdrowotne na ogólną kondycję finansową gospodarstwa.