Poradniki Samochody elektryczne

Dopłaty do aut elektrycznych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeszcze nie tak dawno mówiono o dopłatach ze strony Państwa do aut elektrycznych będących własnością obywateli, podobnie jak odbywa się to np. w Danii czy też Słowacji. Możliwość uzyskania dopłat do aut elektrycznych właśnie stała się realna. Dopłaty do elektryków w Polsce weszły w życie. Kto i w jakim zakresie będzie mógł z nich skorzystać?

Od razu odpowiem na najważniejsze pytanie.

Ile dostaniemy dopłaty do samochodów elektrycznych?

Odpowiedź jest prosta: 30% ceny katalogowej, ale nie więcej niż 37 500 zł. Dodatkowym ograniczeniem jest górna kwota za nowe auto elektryczne. Taki pojazd nie może być droższy 125 000 zł.

Polska i dopłaty do pojazdów elektrycznych

Niedawno wprowadzono w życie nowe rozporządzenie. Ma ono regulować warunki udzielania pomocy podczas zakupu nowych samochodów ze wsparciem Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, jak również zasady rozliczania się z tej formy wsparcia. Pomoc ta skierowana jest do osób fizycznych niewykonujących żadnej działalności gospodarczej.

Gdzie można złożyć wniosek o dopłaty do samochodów elektrycznych?

Odpowiedni wniosek trzeba złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powinien on zawierać szereg niezbędnych informacji.

Są to takie dane jak:

  • informacje o kupującym,
  • adres zamieszkania,
  • numer rachunku bankowego wnioskodawcy,
  • kwotę dofinansowania,
  • marka oraz model samochodu (oraz rodzaj napędu pojazdu),
  • oraz dwa oświadczenia: (1) o nie prowadzeniu działalności gospodarczej i (2) nie skorzystaniu wcześniej z tego typu wsparcia.

Dodatkowo w celu otrzymania środków niezbędne jest przedstawienie organowi wspierającemu kopii faktury zakupu, dowodu rejestracyjnego oraz dowodu ubezpieczenia OC. Wniosek wkrótce powinien pojawić się na stronie WFOŚiGW. Wzór wniosku do pobrania zapewne pojawi się wkrótce na stronie NFOŚiGW.

Dopłaty do aut elektrycznych – obostrzenia?

Właściciel pojazdu elektrycznego, który uzyska wsparcie finansowe, zobowiązany jest do przestrzegania kilku ważnych zasad. Zobowiązuje się on, pod rygorem zwrotu dofinansowania — do:

  • niezbywania przedmiotowego pojazdu przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia;
  • zarejestrowania zakupionego samochodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 2 lat od momentu zakupu;
  • ubezpieczenia samochodu.

Dopłaty do aut elektrycznych nie dla hybryd

Niestety tego typu wsparcie nie dotyczy aut hybrydowych. Można z niego skorzystać jedynie w przypadku samochodów elektrycznych oraz napędzanych wodorem. Zakup samochodu hybrydowego niestety nie został objęty rozporządzeniem ani ustawą w tym zakresie.

Zła wiadomość jest taka, że dopłat do aut elektrycznych nie będzie na pewno w 2019 roku

Wszystko przez potencjalne problemy z podatkami. Owe dofinansowanie będzie opodatkowane i trzeba będzie oddać 18 lub 32 procent dofinansowania (w zależności od progu podatkowego) w swoim PIT. Brak odpowiednich przepisów podatkowych dodałby bardzo dużo (niepotrzebnej) pracy Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne. Każdy kto dostałby dopłatę musiałby dostać PIT od NFOŚiGW.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj