Ciekawostki technologiczne Njusy

Szwajcaria rozważa blokowanie stron internetowych podczas przerw w dostawie prądu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ciekawe wieści dotarły do mnie w ostatnim czasie. Okazuje, się, że szwajcarski rząd przygotowuje się na różne kryzysy. Jednym z nich jest brak (lub ograniczenia) dostaw prądu. Może on nastąpić z różnych przyczyn. Następstwem braku prądu może być zablokowanie dostępu do takich stron jak Netflix, YouTube czy platform z filmami dla dorosłych.

No i teraz pewnie nasuwa się pytanie dlaczego trzeba blokować strony gdy nie ma prądu? Paradoksalnie odpowiedź jest prosta. Gdy nie ma prądu, to nie działają routery dostarczające Internet po kablu. W takim scenariuszu wszyscy momentalnie przełączą się na internet mobilny. A co oznacza, że sieci telekomunikacyjne będą bardzo obciążone.

Nie tak dawno sam doświadczyłem tego podczas pandemii koronawirus gdy pracowałem zdalnie po za miastem. Był to ciekawy okres, bo w mniejszych miejscowością w godzinach szczytu, gdy szkoły zaczynały naukę online, to przepustowość danych dramatycznie spadała.

Czytaj dalej: Jak spada przepustowość internetu podczas nauki/pracy zdalnej poza miastem?

Rozumiecie już? Dlatego zablokowanie dostępu do serwisów multimedialnych ma znacząco ograniczyć przesyłanie danych. Dzięki temu infrastruktura telekomunikacyjna będzie dostępna dla służb.

Rada Federalna nie określa jeszcze, które platformy będą objęte ograniczeniami. Lista platform ma być podana dopiero w przypadku realnego zagrożenia. To już drugie tego typu konsultacje.

Nie tylko internet

Jesienią 2023 r. przedłożono do konsultacji wniosek, który umożliwiłby transportowi publicznemu i kolejowemu dalsze wypełnianie swoich zadań nawet częściowo podczas problemów z dostawami prądu.

Dla transportu publicznego obejmowałyby ogólne ograniczenie usług, odwołanie pociągów specjalnych, krótsze składy pociągów, a na drogach zastąpienie autobusów elektrycznych autobusami z silnikiem Diesla.

W najgorszym scenariuszu transport towarowy zostałby ograniczony do najważniejszych towarów, takich jak środki medyczne, zaopatrzenie wojskowe i żywność.

źródło: swissinfo.ch

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj