Ciekawostki technologiczne Zdrowie

Uzależnienie od gier komputerowych uznane jako choroba

Pinterest LinkedIn Tumblr

Uzależnienie od gier właśnie trafiło do najnowszej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. To wynik nowych trendów jak i wpływu technologii (gier w szczególności) na nasze życie.

Wpisanie uzależnienia od gier ma spowodować dwie rzeczy. Po pierwsze – ma uczulić lekarzy i innych, że taki problem istenieje. A dwa – ma pomóc w uzyskaniu lepszej pomocy w leczeniu tego uzależnienia.

Dr Vladimir Poznyak, który jest autorem wpisania uzależnienia od gier do tego rejestru, wyodrębnił trzy szczególne objawy.

  1. Intensywne granie pochłania inne obszary życia osobistego. Można tutaj zaliczyć np. nieodebranie dziecka z przedszkola bo trzeba było zdobyć trochę „expa” do następnego poziomu.
  2. Brak jakiejkolwiek kontroli nad tego typu zachowaniem.
  3. Problemy w funkcjonowaniu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym czy nawet zawodowym. Można tutaj zaliczyć m.in. zaburzenia snu, problemy z dietą a nawet niedobór aktywności fizycznej.

Zatem objawy są bardzo podobne trochę do hazardzistów i narkomanów.

Zdania podzielone

Zdania wśród lekarzy są podzielone. Jedni cieszą się z tego powodu, że problem uzależnienia od gier został sklasyfikowany jako choroba. Drudzi z kolei podchodzą do tego z ostrożnością argumentując to jako zbyt pochopna decyzja a opisane objawy są zbyt szerokie.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

  1. Mnie uzależniła piłka nożna w szczególności MS w Rosji. Oglądam wszystkie mecze, powtórki we wszystkich mediach. Czy ze mną jest ok? Czy to już uzależnienie 🙂

  2. https://www.laptopshop.pl Odpowiedz

    Uzależnić jest się łatwo. Właściwie wszystko co nam sprawia przyjemność może okazać się uzależniające: gry, czekolada, seriale. Najczęściej uzależnienie łączy się z szeregiem innych problemów, a ich rozwiązanie pomaga w walce.

Skomentuj