Uzależnienie od gier właśnie trafiło do najnowszej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. To wynik nowych trendów jak i wpływu technologii (gier w szczególności) na nasze życie.
Wpisanie uzależnienia od gier ma spowodować dwie rzeczy. Po pierwsze – ma uczulić lekarzy i innych, że taki problem istenieje. A dwa – ma pomóc w uzyskaniu lepszej pomocy w leczeniu tego uzależnienia.
Dr Vladimir Poznyak, który jest autorem wpisania uzależnienia od gier do tego rejestru, wyodrębnił trzy szczególne objawy.
- Intensywne granie pochłania inne obszary życia osobistego. Można tutaj zaliczyć np. nieodebranie dziecka z przedszkola bo trzeba było zdobyć trochę „expa” do następnego poziomu.
- Brak jakiejkolwiek kontroli nad tego typu zachowaniem.
- Problemy w funkcjonowaniu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym czy nawet zawodowym. Można tutaj zaliczyć m.in. zaburzenia snu, problemy z dietą a nawet niedobór aktywności fizycznej.
Zatem objawy są bardzo podobne trochę do hazardzistów i narkomanów.
Zdania podzielone
Zdania wśród lekarzy są podzielone. Jedni cieszą się z tego powodu, że problem uzależnienia od gier został sklasyfikowany jako choroba. Drudzi z kolei podchodzą do tego z ostrożnością argumentując to jako zbyt pochopna decyzja a opisane objawy są zbyt szerokie.
komentarze 2
Mnie uzależniła piłka nożna w szczególności MS w Rosji. Oglądam wszystkie mecze, powtórki we wszystkich mediach. Czy ze mną jest ok? Czy to już uzależnienie 🙂
Uzależnić jest się łatwo. Właściwie wszystko co nam sprawia przyjemność może okazać się uzależniające: gry, czekolada, seriale. Najczęściej uzależnienie łączy się z szeregiem innych problemów, a ich rozwiązanie pomaga w walce.