Ciekawostki technologiczne Poradniki Telefony

VoLTE – co to jest i czy warto z tego korzystać

Pinterest LinkedIn Tumblr

Technologia idzie coraz bardziej do przodu. Co roku mamy nowe modele telefonów. Producenci prześcigają się w nowinkach w swoich smartfonach. Z kolei operatorzy komórkowi też rozwijają swoje usługi. Jedną z takich usług jest VoLTE. Co to jest i czy warto z tego korzystać?

Co to jest VoLTE?

VoLTE to skrót od Voice over Long-Term Evolution bądź Voice over LTE. Technologia ta pozwala realizować połączenia głosowe za pomocą sieci komórkowej LTE/4G.

VoLTE, to technologia która rozszerza zastosowania sieci 4G. Wcześniejsze zastosowania LTE umożliwiały tylko korzystanie z internetu. Wcześniej telefon musiał sam się przełączać pomiędzy sieciami 2G a 3G w trakcie rozmowy. Dzięki VoLTE nie musimy czekać na to aż telefon odbiorcy zacznie dzwonić.

W sieciach 2G i 3G dane oraz rozmowy muszą być rozdzielane, przez co nie mogą pracować jednocześnie. W czasie rozmowy korzystając z tych sieci wiadomości SMS nie mogą być odbierane w trakcie rozmowy przez co przychodzą dopiero po jej zakończeniu. Sieć 4G/LTE umożliwia równoległe odbieranie połączeń oraz danych przez co wiadomości mogą być odbierane w trakcie rozmowy.

Zalety korzystania z VoLTE

Zalet korzystania z VoLTE jest bardzo wiele, jedną z istotniejszych jest o wiele lepsza jakość dźwięku podczas rozmowy. Głos osoby po drugiej stronie słuchawki będzie czystszy a dźwięki tła zostaną ograniczone. Ponadto o wiele szybciej połączysz się z danym numerem. Dla porównania, korzystając z sieci 2G lub 3G czas ten wyniósł by kilka sekund, zaś korzystając z VoLTE czas ten wyniesie około 1 sekundy.

Kolejną zaletą VoLTE jest sygnał LTE którego zasięg pozawala dotrzeć do ponad 97% ludności. Znaczy to że używając VoLTE ograniczysz sytuacje w których miałeś problemy z połączeniem ze względu na ograniczony zasięg.

Dzięki VoLTE jesteś w stanie, jednocześnie rozmawiać oraz łączyć się z internetem. Gdy jednak telefon nie umożliwia korzystania z VoLTE, jednoczesne prowadzenie rozmowy oraz korzystanie z internetu wymusza przełączenie się aparatu do technologii 2G lub 3G. W praktyce oznacza to, że jakość połączenia staje się o wiele niższa.

Tego typu przełączania można doświadczyć będąc daleko od infrastruktury operatorów komórkowych. Po za miastem, na polach, w lesie itp. Wszędzie tam gdzie zasięg jest słaby.

Kto może korzystać z VoLTE?

Żeby korzystać z VoLTE musimy posiadać telefon który obsługuje tę technologię. Przy parametrach każdego telefonu jest napisane jaką obsługuje technologię. Dzięki temu tego typu informację możemy sprawdzić w każdej chwili.

Jeżeli nasz telefon umożliwia korzystanie z VoLTE, usługa powinna być domyślnie włączona. Z drugiej strony jeśli nasz telefon został kupiony ładnych, kilka lat temu (przed udostępnieniem VoLTE), usługa powinna zacząć działać wraz z zaktualizowaniem oprogramowania do najnowszej wersji.

Oznaczenie karty SIM z obsługą LTE
Oznaczenie karty SIM z obsługą LTE – USIM.MC.P

Weźmy pod uwagę jeszcze, że aby korzystać z VoLTE musisz posiadać kartę SIM LTE, (na karcie SIM powinien znajdować się napis USIM, USIM.MC lub LTE). Jeżeli nie posiadasz owej karty, u większości operatorów, będziesz mógł ją bezpłatnie wymienić.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Mój kilkuletni Samsung po ostatniej aktualizacji otrzymał VoLTE. Potwierdzam – jakość połączenia rewelacyjna i ta szybkość sygnału dzwonienia. Polecam korzystanie z tej usługi VoLTE.

Skomentuj