Trolle internetowe mogły posługiwać się animowanymi obrazkami, aby celowo wywołać ataki padaczki u osób który są wrażliwe na światło.
Twitter wprowadza zakaz korzystania z animowanych plików PNG (APNG) na platformie po ataku na konto Epilepsy Foundation, która udostępniła podobne obrazy mogące potencjalnie wywołać ataki padaczki u osób światłoczułych.
Administracja Twittera odkryła błąd, który umożliwiał użytkownikom obejście ustawień automatycznego odtwarzania. Ponadto, dawał możliwość załączania w jednym poście kilku obrazów animowanych w formacie APNG.
Chcemy, aby każdy mógł bezpiecznie korzystać z Twittera. APNG były fajne, ale nie respektowały ustawień automatycznego odtwarzania, w związku z czym usuwamy możliwość dodawania ich do tweetów. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla osób czułych na ruch i światło. W szczególności osób cierpiących na epilepsję.
Tweety z już opublikowanymi obrazami APNG nie zostaną usunięte z serwisu. Będą odtwarzane jedynie GIFy z animacjami poruszającymi się od początku do końca. Według Yahoo, administracja Twittera doprecyzowała, że publikowane wcześniej pliki APNG nie były wykorzystywane do bezpośredniego ataku na Epilepsy Foundation. Błąd oznaczał, że podobne pliki mogłyby wykorzystane w tym celu w przyszłości. Dlatego Twitter podjął kroki w kierunku uniemożliwienia ich dalszego załączania.
Zobacz też: W nocy nasz mózg robi prawdziwe pranie mózgu!
Ataki na Epilepsy Foundation miały miejsce podczas Miesiąca Świadomości Epilepsji (listopad 2019 roku). Publikowane przez trolli posty oznaczone były hashtagiem Fundacji. Przedstawiały one animowane obrazy z efektem światła stroboskopowego. Nie wiadomo, ile osób mogło ucierpieć wskutek ataku. Rzecznicy Fundacji zapowiedzieli współpracę z organami ścigania i złożyli do prokuratury pozwy przeciwko właścicielom kont, którzy mogli brać w tym udział.
Administracja Twittera napisała, że podejmie działania w kierunku stworzenia funkcjonalności, dzięki której korzystanie z serwisu będzie bezpieczne dla wszystkich, pomimo braku możliwości publikowania plików APNG.
U około 3 proc. osób z padaczką napad mogą wywołać migające światła lub wzory.
W 2016 roku jeden z teksaskich ławników odkrył, że obrazy animowane mogą uchodzić za śmiertelną broń. Przedstawiciel prawa doszedł do tego wniosku po tym, jak pewien mężczyzna wysłał cierpiącemu na epilepsję dziennikarzowi Kurtowi Eichenwaldowi pobłyskujący obraz w formacie GIF. Ten, po otwarciu załącznika, faktycznie dostał ataku.
Czytaj także: Microsoft w Japonii: czterodniowy tydzień pracy poprawił produktywność o 40%
Inne „ciekawe” przypadki epilepsji światłoczułej
- Seria o Pokemonach spowodowała blisko 700 ataków epilepsji światłoczułej. Wystarczyły raptem 4 sekundy kreskówki. Dla 76% dotkniętych atakiem, była to pierwsza tego typu sytuacja.
- Pewien 20-latek, który nie miał wcześniej ataków padaczki, podczas festiwalu muzyki elektronicznej dostał takiego ataku. Winowajcą było oświetlenie stroboskopowe.