Poradniki Zdrowie

Co to jest social jet lag? Czyli jak nieregularność snu nam szkodzi

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wczesne wstawanie do pracy od poniedziałku do piątku, a w weekend wielkie odsypianie. Brzmi znajomo? W naszym społeczeństwie bardzo powszechnym stało się zostawanie w łóżku nawet na kilka godzin dłużej w te dni, w które znika przymus nastawiania budzika. I właśnie wtedy przychodzi do nas social jet lag. Nie ma to obojętnego oddziaływania na nasze zdrowie – okazuje się bowiem, że regularne zachowywanie takiej nieregularności snu między weekendem a resztą tygodnia może zmęczyć nas jeszcze bardziej.

Czym jest social jet lag?

Z tym terminem pierwszy raz się spotkałem kilka dni temu. Mój zegarek Withings odczytał moje pobudki i zasugerował, że mogę mieć objawy social jet laga.

Termin społecznego jet lagu znany jest od 2006 roku. Autor – Til Roennenberg – określił w taki sposób rozbieżność, jaka powstaje między rzeczywistym wzorcem snu a naturalnym zegarem biologicznym. Wynika ona ze sposobu, w jaki funkcjonujemy społecznie – najczęściej pojawia się między dniami pracującymi a weekendem. Wczesne wstawanie do pracy od poniedziałku do piątku oznacza dla nas konieczność rozpoczynania dnia o konkretnej porze. Kiedy jednak nastaje weekend i mamy w tym zakresie dowolność, wstajemy znacznie później.

Czytaj także: Spanie poniżej 7 godzin może skracać nasze życie

Social jet lag a zdrowie

Dynamiczne zmiany zachodzące w rytmie naszego snu nie pozostają obojętne dla zdrowia, choć nie zawsze musimy zaobserwować skutki od razu. Do najczęściej pojawiających się konsekwencji społecznego jet lagu należą:

  • ogólne trudności z koncentracją, mniejsza wydajność w pracy;
  • problemy ze snem, które mogą obejmować zarówno ospałość, jak i bezsenność;
  • obniżenie samopoczucia, gorszy nastrój;
  • poczucie zmęczenia w ciągu dnia;
  • gorszy metabolizm.

Czy można coś zaradzić na social jet lag?

Na początek dobrze jest uświadomić sobie, że nie da się „odpracować” straconego w ciągu tygodnia snu i nadrabianie go poprzez drzemki w weekendy nie przyniesie odpowiedniego efektu. Najlepszym, co można zrobić, jest próba ustabilizowania godzin budzenia się – najlepiej, aby spać co najmniej siedem godzin każdej doby i wstawać o jednakowej porze. Pomocne może być ograniczenie jasnego światła przed zaśnięciem i wystawianie się na światło naturalne w ciągu dnia. Choć zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń zapewne będzie stanowić nie lada wyzwanie, lepsze samopoczucie na pewno wynagrodzi włożony w ten proces trud.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj