Ciekawostki naukowe Wearables Zdrowie

Spanie poniżej 7 godzin może skracać nasze życie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nawet jeśli myślicie, że wysypiacie się każdej nocy, to opaska fit może mówić co innego. Dane zbierane przez ten gadżet mogą pokazać, jak niszcząca może być bezsenność. Wystarczą jednak dwie dodatkowe godziny snu, żeby długofalowo polepszyć stan zdrowia.

Z najnowszych badań wynika, że osoby śpiące krócej niż pięć godzin mają znacznie krótsze telomery w porównaniu do tych raczących się „adekwatnymi” siedmioma godzinami snu. Telomery to sekwencje nukleotydów umiejscowione na krańcach chromosomów, czyli struktur zawierające DNA w jądrach komórkowych. Pomagają one określić biologiczny wiek organizmu.

W przeciwieństwie do wieku chronologicznego, który postępuje w umiarkowanym tempie (lata, miesiące i dni), wiek biologiczny zdaje się być kowalny. Krótsze telomery są uważane za wskaźnik odpowiadający za przedwczesne starzenie się, co sugeruje połączenie między snem a wiekiem biologicznym.

Czytaj także: Codzienna kąpiel zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia

Siedem godzin snu – magiczna liczba?

Badacze zebrali dane od 482 dwóch uczestników badania, którzy mierzyli wzorce swojego snu przy użyciu trackera fitnessu FitBit Charge HRs.

Czytaj także:

Grupa badawcza cierpiała na zaburzenia snu. Uczestnicy spali średnio 6 godzin 28 minut. Według zaleceń Narodowej Fundacji Snu (National Sleep Foundation), dorośli powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie.

Weng Khong Lim, autor badania i profesor nadzwyczajny Szkoły Medycznej Duke-NUS w Singapurze ma nadzieję, że wyniki pokażą, jak ważne jest przestrzeganie tych zaleceń. Jak mówi: „Stosowanie się do zaleceń NSF-u jest ważne, ponieważ pomagają w niwelowaniu niekorzystnego wpływu bezsenności na zdrowie.”

Ponadto, badacze odkryli, że telomery tych uczestników badania, którzy spali krócej niż 5 godzin były krótsze o 356 par bazowych niż u tych, którzy spali średnio 7 godzin. Te wyniki sugerują, że ten dłuższy czas snu może być „magiczną liczbą”.

Telomery skracają się naturalnie przez całe życie. Ten proces można porównać do spalającego się knota świecy. Długość telomerów zdaje się nie związku z długością życia jako takiej, natomiast tempo, w jakim ulegają skróceniu zdaje się być mocno skorelowana ze średnią długością życia.

Czynniki takie jak regularne ćwiczenia, dieta czy alternatywne metody leczenia zostały zaproponowane jako elementy przyczyniające się do spowolnienia procesu skracania telomerów. Można spekulować, że powodują niejako „odwrócenie” wieku biologicznego. Mimo to, niektóre choroby czy modele zachowań mają znaczący wpływ na przedwczesne skracanie telomerów.

Warto dać szansę opaskom fitness

Lim uważa, że używanie opasek fitness, które mają opcję pomiaru jakości snu może pomóc zrozumieć nasze problemy ze zdrowiem związane z jego niedostateczną ilością.

W powyższym badaniu korzystanie z FitBita było połączone z kwestionariuszami zbierającymi dane na temat ilości i jakości snu każdego uczestnika. Co prawda gadżety elektroniczne nieco zawyżały długość snu, ale były bardziej precyzyjne od swoich papierowych odpowiedników.

Papierowe kwestionariusze często są nieprecyzyjne i tendencyjne, ponieważ ludzie nie potrafią właściwie ocenić czasu, jaki przeznaczyli na sen. Ci, którzy śpią między 5 a 8 godzinami zazwyczaj wpisują w raportach czas zbliżony do zalecanych 8, czyli na przykład 7.

Lim ma nadzieję, że trackery będą w stanie udostępnić dużo cennych i obiektywnych informacji na temat wpływu snu na zdrowie.

Mimo to, nie każdy podziela entuzjazm Lima co do sposobów, w jaki te gadżety są w stanie pomóc naukowcom.

FitBit został niedawno kupiony przez Google, co wzbudza wątpliwości co do zarządzania danymi osobowymi użytkowników. Jeśli badanie ma być w przyszłości przeprowadzone na większą skalę, prywatne firmy będą musiały zmodyfikować zakres wykorzystywania danych osobowych pozyskanych od użytkowników.

Jak mówi Lim: Nie chciałbym, żeby dane, które udostępniam jako uczestnik badania były wykorzystane przez prywatne firmy w celu generowania przewidywanych modeli, które z kolei są opatentowane jako własność intelektualna dowolnej prywatnej firmy. Firmy te muszą być transparentne dla użytkowników i klientów do takiego stopnia, żeby nikt nie miał wątpliwości co do sposobu wykorzystywania ich danych.

Gdyby udało się zbudować takie zaufanie, trackery fitnessu typu FitBit mogłyby powiedzieć nam znacznie więcej o śnie i pomóc każdemu zaznać wystarczającego wypoczynku.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

  1. Nie liczy się tylko ilość snu, ale i jakość. Aby zadbać o tą drugą należy zadbać o warunki w sypialni. Jednym z bardzo ważnych czynników i często zapominanych jest materac, na którym śpimy. Dobrze jest w nigo zainwestować, ponieważ będzie nam słuzył kilka lat.

  2. Ludzie kochani, jesteście totalnie niedouczeni. Blog technologiczny powinien zajmować się technologią, a nie rozpowszechnianiem bzdur wyssanych z palca. Są ludzie, którzy mogą spać bezkarnie 6 i mniej godzin, ale skąd Wy to możecie wiedzieć?. Prawda 😉

Skomentuj