Poradniki Routery

Słaby internet – czyli dlaczego wolno chodzi?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Oglądasz najnowszy serial, ale projekcję zakłóca komunikat o błędnym buforowaniu. Albo treści w mediach społecznościowych ładują się tak długo, że jesteśmy nawet skłonni nie przeglądać ich dzisiaj. Długie ładowanie elementów stron internetowych na ogół wynika to z wolnego Internetu. Jednak co jest przyczyną wolnego Internetu?

W poniższym artykule znajdziesz ogólne informacje, które można sprawdzić we własnym zakresie. Czasami jest tak, że problem słabego internetu leży po naszej stronie. Tego typu porady, są pierwszymi jakie osoba na infolinii poprosi o sprawdzenie.

Sprawdź infrastrukturę

Za kłopoty z połączeniem może odpowiadać router. Jeżeli internet działał nieprawidłowo już w momencie pierwszego połączenia, konieczna może być ponowna konfiguracja. W polepszeniu jakości i prędkości połączenia pomóc może też aktualizacja oprogramowania routera. Przeszkadzać może też wirus w routerze. W wielu przypadkach dostawca Internetu prześle odpowiedniego specjalistę, który usunie usterkę.

Zanim jednak wezwiemy specjalistę, warto spojrzeć na resztę możliwych kłopotów. Możliwe jest, że kabel sieciowy jest stary lub uszkodzony. Router WiFi powinien być w miejscu, gdzie bez przeszkód budowlanych będzie łączyć z urządzeniami. Dlatego warto sprawdzić, czy jeżeli zbliżymy urządzenie do routera, czy nie polepszy się jakość połączenia.

A może to problem po naszej stronie (laptopa, telefon, router)?

Za dużo na raz urządzeń

Częstym kłopotem z Internetem gospodarstw domowych, gdzie mieszka wiele osób jest za duża liczba korzystających z połączenia. Jeżeli domownicy oglądają film w wysokiej jakości, grają w gry komputerowe albo pobierają dużo plików z Internetu, to w zależności od routera, może okazać się, że nie jest on w stanie obsłużyć tylu połączeń. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy sprawdzenie czy będzie poprawa jeśli odłączymy jedno lub kilka urządzeń. Jeżeli jest poprawa, to znaczy, że trzeba zmienić router na nowszy i szybszy.

Czytaj dalej: Jaki router do domu?

Wirus, za dużo robimy na komputerze/laptopie

Kłopot z Internetem może wynikać też z naszego urządzenia. Jeżeli mamy dużo otwartych zakładek, to prędkość Internetu może spadać. Warto ocenić, czy nie mamy wirusa w komputerze. Może on np. kopać waluty kryptograficzne na rzecz przestępcy, co oczywiście spowalnia działanie całego naszego sprzętu. Warto wtedy sprawdzić prędkość Internetu oraz czas reagowania np. na otwieranie plików z pulpitu. Jeżeli podejrzewamy wirusa komputerowego, konieczne jest skorzystanie z antywirusa.

Higiena

W końcu możliwym jest, że komputer przegrzewa się z powodu zabrudzenia kurzem i pyłem. Ważne może być wtedy sprawdzenie temperatury procesora według wskazań systemu. Ogólnie pomóc może też usunięcie zbędnych plików i formatowanie dysku oraz sprawdzenie aktualizacji sterowników karty sieciowej urządzenia.

Często to nie nasza wina

Za kłopoty z połączeniem może odpowiadać sam dostawca. Awarie Internetu mogą dotykać nawet całe regiony. Dzwoniąc na infolinię dostawcy, możemy zgłosić awarię albo dowiedzieć się czy awaria jest chwilowa. Ponadto na specjalnych stronach Internauci raportują awarię.

W końcu spowolnione połączenie może dotyczyć tylko wybranych stron. Zazwyczaj strony o dużym nasyceniu reklamami albo wykorzystujące słaby serwer będą wolniej działały. Jednak nawet duże serwisy internetowe (Facebook, Instagram czy Wikipedia) mogą mieć awarie serwerów.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj