Drukarki Poradniki

Jaką drukarkę kupić? Drukarka laserowa czy atramentowa – wady i zalety

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj odpowiadam na pytanie jaką drukarkę kupić – atramentową czy laserową? Mega poradnik z wadami i zaletami każdej z nich.

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach dokumenty fizyczne powoli odchodzą w niepamięć. Czasem jednak jesteśmy zmuszeni coś wydrukować i posiadać ze sobą bilet, fakturę lub innego rodzaju pismo.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam drukarki. Na rynku znajdziemy cały, ogromny katalog tych urządzeń. Różnią się one nie tylko cenami, ale również sposobem działania i technologią. Zakup sprzętu do drukowania to inwestycja na lata. Drukarka powinna być niezawodna i spełniać nasze oczekiwania. Jak zatem odpowiednio wybrać takie urządzenie? Czym różni się drukarka laserowa od atramentowej i która będzie lepsza? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania i napisać wszystko, o czym powinniście wiedzieć i pamiętać podczas zakupu.

Na początku musimy wyjaśnić, że drukarki laserowe i atramentowe łączy tylko przeznaczenie oraz przynależność do tej samej grupy urządzeń. Technologia działania różni się jednak diametralnie. Pod względem funkcjonalności oraz jakości niewiele się one różnią. Dlatego właśnie zachęcamy do przemyślanego wyboru, który powinien być podyktowany własnymi potrzebami i preferencjami.

Drukarka atramentowa – zasada działania

Pierwsza drukarka atramentowa to HP DeskJet

Pierwsze drukarki atramentowe trafiły do sprzedaży pod koniec lat 80. Był to model HP DeskJet. Zasada działania tego urządzenia przypominała maszynę do pisania – z tą różnicą, że była o wiele bardziej zaawansowana i szybsza.

W drukarce atramentowej znajduje się tusz. Jest to pigment w płynnej postaci, który umieszczony jest kartridżu. Ten połączony jest ze specjalną szyną drukującą na której znajduje się głowica przesuwająca się od jednego do drugiego boku kartki. Co chwilę zatrzymuje się ona na ułamek sekundy, a specjalne dysze wytryskują około 30 milionów kropelek tuszu, który trafia na powierzchnię zadruku.

Czy wiedziałeś, że średnica dysz to około 50 mikronów?!

Dzięki zastosowaniu przesuwanej głowicy otrzymujemy niezwykle precyzyjny natrysk. Wyraża się go w specjalnych jednostkach DPI (dots per inch). Są to punkty, które przypadają na jeden cal obrazu. Jak łatwo się domyślić – im wyższa rozdzielność, tym lepsza jakość wydruku.

Głowice drukarek atramentowych posiadają oporniki. Ich zadaniem jest podgrzewanie tuszu, który paruje, pęka i dzięki temu jest w stanie wytrysnąć powierzchnię kartki.

W przypadku kolorowych atramentówek mówimy o czterech kolorach CMYK. C to cyjan, M – magneta, Y to yellow, a K – key color. Ci, którzy znają się na barwach mogą zapytać dlaczego nie zastosowano barw RGB. Dzieje się tak ponieważ te drugie najlepiej działają, gdy występują w postaciach różnobarwnych świateł. Tusz ich nie generuje i przez to własnie RGB na papierze jest czarne.

Jak powstaje kolor szary w drukarce atrametowej?

W przypadku CMYK odcienie szarości uzyskiwane są dzięki stworzeniu odległości punktów na które nakładany jest czarny tusz. Im większe jego zagęszczenie tym bardziej przypomina to ciemne miejsce. Inaczej dzieje się natomiast, kiedy obok siebie znajdują się czarne punkty oraz puste miejsca. Wtedy ludzkie oko widzi kolor szary.

Cały proces rozpoczyna się jednak w momencie przesłania danych do buforu. To duża zaleta drukarki atramentowej, ponieważ pozwala ona nie utrzymywać stałego połączenia z komputerem, dzięki czemu ten jest odciążony. Żeby wytłumaczyć zasadę przesyłania danych do urządzenia, musimy wyobrazić sobie, że drukarka nie widzi całego obrazu lub dokumentu, który chcemy wydrukować. Do sprzętu trafia mapa punktów, czyli miejsc w których należy wytrysnąć odpowiednią ilość tuszu. Zagęszczenie tych mikroskopijnych punktów może przypominać alfabet Morse’a.

Zalety drukarek atramentowych

Obecnie drukarki atramentowe wyróżniają się niską ceną. Na rynku bez problemu znajdziecie urządzenia, których ceny rozpoczynają się od 200 złotych. Sprzęty wyróżniają się bardzo dobrą jakością wydruku.

Odwzorowanie tekstu lub grafiki wychodzi znacznie lepiej drukarkom atramentowym niż laserowym – atramentówki są dużo bardziej precyzyjne.

Drukarki atramentowe zazwyczaj są mniejsze niż laserówki, co sprawdzi się w mniejszych biurach lub mieszkaniach – można je także przenieść bez większego problemu w inne miejsce. Obecnie dostępne na rynku urządzenia wyróżniają się cichą pracą oraz dość dobrą prędkością wydruku – co w przypadku starszych modeli nie było takie oczywiste.

Drukarki atramentowe – zalety (podsumowanie)

  • tanie w zakupie,
  • bardzo dobra jakość wydruku (w przypadku zdjęć),
  • małe wymiary,
  • są mniejsze niż drukarki laserowe,
  • są w miarę ciche.

Wady drukarek atramentowych

Przy zakupie drukarki atramentowej musimy pamiętać o jej regularnym uruchamianiu. W przeciwnym wypadku atrament – tusz, może wyschnąć. Na rynku znajdują się urządzenia, które wyposażone są w specjalny system czyszczenia dysz, ale nie zawsze jest to wystarczające. Urządzenie, które wymaga od nas częstego uruchamiania niesie za sobą kolejną wadę – wysoki kosz jego eksploatacji. W przypadku zaschnięcia tuszu w głowicach może spowodować, że będziemy zmuszeni kupić nowe urządzenie, ponieważ naprawa okaże się zbyt kosztowna.

Same atramentówki są tanie, ale tusz bez których nie zadziałają – już nie. Producenci zdają sobie sprawę, że zakup drukarki jest inwestycją na lata. Kiedy urządzenie kupimy raz na kilka, a nawet kilkadziesiąt lat, to oni po prostu na tym nie zarobią. Wiedzą za to doskonale, że tusz klienci muszą kupować regularnie.

Dlatego właśnie zdarza się, że niekiedy zestaw tuszy do drukarki atramentowej będzie kosztował bardzo podobnie, co samo urządzenie.

Czytaj także: Co zrobić ze zużytym tuszem lub tonerem?

Kiedy znamy już zasadę działania drukarek atramentowych, to wiemy, że wtryskują one w odpowiednich punktach miliony kropelek tuszu. Z racji, że muszą one wsiąknąć w kartkę papieru, czasem wymaga to dodatkowego czasu na wyschnięcie. Zdarza się również, że papier jest pofałdowany i zniekształcony.

Zobacz też: Jaki tusz do drukarek wybrać – oryginalny czy zamiennik?

Drukarki atramentowe – wady (podsumowanie)

  • oryginalne tusze potrafią kosztować tyle co nowa drukarka,
  • musi często drukować by nie było problemów z zasychającym tuszem i głowicą,
  • czasami trzeba poczekać aż tusz wyschnie,
  • wysoki koszt eksploatacji (jeszcze wyższy w przypadku opcji z kolorami),
  • problemy z zamiennikami tuszy,

Drukarka laserowa

Przed zakupem drukarki laserowej musimy zdawać sobie sprawę, że jest ona znacznie droższa niż atramentowa. Urządzenia te postrzegane są przez konsumentów jako nowoczesne, bardziej ekonomiczne i wydajne. Użytkownicy cenią sobie również bardzo trwały wydruk oraz to, że jest on od razu gotowy do użytku i nie trzeba czekać – co czasem ma miejsce w przypadku atramentówek (tusz musi wyschnąć).

Xerox 9700 jedna z pierwszych drukarek atramentowych

Jedna z pierwszych drukarek laserowych – Xerox 9700, zajmowała cały pokój, ale charakteryzowała się wyjątkową szybkością druku. Była w stanie wydrukować 120 stron na minutę. Dziś nadal jest to imponujący wynik i nawet sprzęty z wyższej półki nie są w stanie go pobić.

Jak drukuje drukarka laserowa?

Wiemy już, że w drukarkach atramentowych znajduje się tusz. W przypadku laserowych mamy do czynienia z tonerem. Jest to substancja składająca się z żywicy termoplastycznej, pigmentu oraz żelaza. Jest on sproszkowanym odpowiednikiem znanego nam już tuszu. Cały proces wydruku składa się z kilku etapów.

Wszystko rozpoczyna się od przygotowania specjalnego wałka, który pokryty jest światłoczułym materiałem. Zdarza się również, że producenci decydują się na krzem. Przed uruchomieniem zostaje on naelektryzowany. Następnie wykorzystywane jest światło diod LED lub lasera i ładunek elektryczny zostaje utracony w miejscach, które zostały naświetlone.

Promień lasera odbijany jest przez lustra i specjalne soczewki. Dzięki temu obraz zostaje umieszczony na bębnie światłoczułym. Ten przenosi go na obszar zadruku, który znajduje się pomiędzy rolkami, które są pod bębnem. Proces powtarzany jest kilka razy.

Kartka papieru wędruje do fusera. To miejsce w którym temperatura osiąga nawet 205°C (dlatego m.in. kartka papieru po wydruku jest jeszcze ciepła). Toner, czyli proszek zostaje wprasowany w zadrukowaną powierzchnię, a dokument trafia do odbiorcy.

Cały proces brzmi na bardzo skomplikowany, ale urządzeniu zajmuje zaledwie kilka sekund.

Zalety drukarek laserowych

Jak wspominałem – drukarki laserowe od atramentowych wyróżnia dużo szybszy proces wydruku. Jeżeli musimy drukować dużo dokumentów w jak najkrótszym czasie, to jest to zaleta na wagę złota. Tonery używane w laserówkach wystarczają na znacznie dłużej niż tusze z których korzystają drukarki atramentowe.

Dokumenty, które zostają wydrukowane dzięki drukarce laserowej nie muszą schnąć i nie zniekształcają papieru. Nie musimy czekać, co jest cenne szczególnie w biurach i miejscach w których wydruk musi znaleźć się na biurku „tu i teraz”.

Wydruki cechują się również dobrą trwałością. Na dłużej zachowają swój kolor i nie wyblakną tak szybko jak ma to miejsce w przypadku dokumentów pochodzących z atramentówki.

Drukarki laserowe – zalety (podsumowanie)

  • bardzo szybkie drukowanie,
  • znacznie więcej można wydrukować na jednym tonerze (rzadziej wymienia się zasoby),
  • trwałość wydruku,
  • niski koszt wydruku.

Wady drukarek laserowych

Drukarki laserowe są drogie. Przed zakupem powinniśmy być przygotowani na wydatek średnio 400-500 złotych. Niedużo mniej zapłacimy również za same tonery. Tutaj ceny wahają się w granicach 200-300 złotych. Warto wiedzieć, że kolorowe tonery są droższe, a ich wymiana nie jest najłatwiejsza i… najtańsza. Z pomocą przychodzą różne zamienniki, które są dostępne na rynku (zamienniki czarno-białe można już kupić za 70-90 zł).

Już na początku – przy zakupie, warto wydać więcej, ponieważ urządzenia monochromatyczne nie mają opcji dołączenia do nich kolorowych tonerów. Jeżeli zatem zdecydujemy się na drukarkę laserową, która nie pozwala drukować w kolorze, to dwa lata – jeżeli będziemy mieli takie potrzeby, będziemy musieli kupować nowy model.

Drukarki laserowe – wady (podsumowanie)

  • wysoki koszt zakupu,
  • w przypadku tonerów kolorowych, wymiana może być problematyczna,
  • oryginalne tonery do drukarek nie są tanie,
  • niska rozdzielczość wydruku (idealna do drukowanie dokumentów tekstowych),
  • duże wymiary.

Jaką drukarkę kupić? Drukarka atramentową czy drukarkę laserową?

Kiedy wiemy już co różni drukarki laserowe od atramentowych możemy przejść do podsumowania. Zakup powinien być przemyślany, ponieważ nieodpowiedni wybór może narazić nas na niechciane koszty. Warto zadać sobie kilka pytań:

  • jak często drukarka będzie używana?
  • czy wydruk ma być w kolorze?
  • jakie będzie przeznaczenie drukarki – częściej będą drukowane zdjęcia czy dokumenty?

Kiedy drukować będziemy często i w kolorze, możemy zdecydować się na drukarkę atramentową. Pozwoli nam ona cieszyć się dobrej jakości nasyceniem kolorów i świetną jakością barw. Nie wydamy na nią również dużo pieniędzy. Idealnie sprawdzi się w warunkach domowych, ponieważ jest bardziej uniwersalna niż laserówka.

W przypadku drukarki laserowej również otrzymamy dobrą jakość, ale niestety wraz z wysoką ceną. Zaletą jest fakt, że tusz nie zaschnie i jeżeli nie planujemy drukować często, a raczej sporadycznie, to warto zdecydować się na tę opcję. Sprawdzi się ona również wtedy, kiedy drukujemy wiele stron na raz. Dobra jakość idzie w parze z czasem wydruku, co może być szczególne cenne podczas pracy w biurze.

Warto pamiętać, że im tańsze urządzenie, tym droższe może okazać się w eksploatacji. Warto więc zebrać najpierw większą sumę pieniędzy, którą zamierzamy przeznaczyć na zakup drukarki i dopiero wtedy zdecydować się na transakcję. Kiedy zechcemy na tym oszczędzić, może się to obrócić przeciwko nam, a koszty, które poniesiemy przy okazji eksploatacji mogą zwalić z nóg.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 3

  1. Wow super wpis! Cieszę się, że na niego trafiłam bo pozwolił mi rozwiać wątpliwości co do zakupu drukarki. Do mojego nowego sprzętu kupuję wkład do drukarki laserowej Samsung z jednego miejsca i urządzenie działa jak należy 🙂

  2. Witam. Którą drukarkę laserową by pan polecił oraz toner. Właśnie drukowanie będzie sporadyczne 10 stron w miesiącu . Czy tusze w drukarce atramentowej przy takiej ilości drukowania by nie zasychały?

    • Piotr Cichosz Odpowiedz

      Chyba „bezpieczniej” będzie kupić laserówkę. Dzięki temu jeden wkład będzie bardzo długo eksploatowany i nie będzie ryzyka, że może zaschnie (w szczególności przy zamiennikach).

Skomentuj