Żartobliwie mówi się, że Rosja to stan umysłu. Niby śmiesznie, ale … w Rosji odbył się eksperyment w którym tamtejszym krowom zakładano okulary VR. Wszystko po to, aby zwierzęta nie stresowały się za bardzo.
Pierwsza myśl – WTF?! Ten dość ciekawy eksperyment odbył się w jednym z największych podmoskiewskich gospodarstw rolnych w Krasnogorsku.
Mniej stresu u krów da więcej mleka?
Rosyjscy naukowcy opracowali specjalne okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Zostały one zaprojektowane po to aby zmniejszyć stres u zwierząt. Badacze wierzą, że może to potencjalnie poprawić ilość i jakość produkowanego przez nie mleka. Pomyślne wyniki eksperymentu dadzą zielone światło do wdrożenia tego rozwiązania na znacznie większą skalę.
Same gogle VR zostały zaprojektowane w taki sposób aby mogły swobodnie nosić. Specjaliści z IT polegali na istniejących badaniach wzroku bydła. Bazowano na tym w jaki sposób krowy widzą kolory.
Te okulary VR to nic innego jak smartfon osadzony w specjany uchwyt.
Ucieczka od (smutnej) rosyjskiej rzeczywistości czyli witajcie w muuutrixie!
Okulary VR pozwoliły krowom „uciec” do wirtualnej, słonecznej krainy z piękną, zieloną trawą. Pierwsze testy okazały się interesujące. Zwierzęta noszące okulary charakteryzowały się większym luzem. A to przełożyło się na lepsze samopoczucie wszystkich zwierząt w stadzie.
Rosjanie dobrze kombinują – szczęśliwa krowa, to dobra krowa
Zapewne słyszeliście o tym, że w niektórych gospodarstwach jest puszczana muzyka poważna zwierzętom dla lepszego samopoczucia? Na zachodzie przeprowadzono specjalistyczne badania na krowach, które dały jednoznaczne wyniki.
Badacze z Uniwersytetu Wageningen w Holandii i ze szkockiego Rural College zgodnie przyznają, że im lepsze środowisko w jakim przebywają krowy tym lepsze i więcej jest mleka. Szkoci przeprowadzili liczne wywiady z rolnikami, którzy wdrażają nowoczesne rozwiązania mające na celu poprawę stanu zdrowia i psychiki zwierząt. Dowiedli bezpośredni związek między dobrym zdrowiem emocjonalnym a ilością i jakością produktów mlecznych.
Czyż to nie jest niesamowite? Wspomnę tylko, że to nie jest pierwszy tego typu eksperyment w rolnictwie z wykorzystaniem nowych technologi to poprawy samopoczucia zwierząt.