AGD Inteligentny dom Recenzje

iRobot Roomba 676 – recenzja

Pinterest LinkedIn Tumblr

iRobot Roomba 676, to najnowszy robot sprzątający serii 600 wyposażony w akumulator litowo jonowy oraz moduł Wi-Fi który umożliwia połączenie się z aplikacją iRobot Home. Jak robot wypadł w moich testach? Zapraszam do mojej recenzji i testu.

Pierwsze wrażenia z użytkowania iRobot Roomby 676

Bez patrzenia w instrukcję obsługi, wyjąłem tego robota z pudełka, stację dokująco-ładującą podłączyłem do prądu. Poczekałem dłuższą chwilę aż robot się naładuje do pełna i go uruchomiłem klikając na duży przycisk Clean. Robot wyjechał ze stacji dokującej i zaczął odkurzać. Po około 20 minutach go wyłączyłem i przeniosłem do stacji dokującej. Wyjąłem pojemnik na kurz i miło się zaskoczyłem, bo nie sądziłem, że w tak krótkim czasie robot był w stanie zgarnąć tyle kurzu, poprochów i włosów.

Obsługa tego robota bez zagłębiania się w instrukcję obsługi jest banalnie prosta. Jest to duży plus tego odkurzacza.

Kolejny etap, to konfiguracja iRobota Roomby 676 z aplikacją iRobot Home

Muszę przyznać, że ten etap zajął mi sporo czasu i nie spodziewałem się aż takich problemów. Przez prawie 2 godziny walczyłem z aplikacją i robotem by móc go poprawnie połączyć z moją domową siecią WiFi. Aplikacja na żadnym etapie konfiguracji nie pytała mnie o wybranie sieci i podania hasła. Sprawdzałem różne tutoriale, oficjalne pomoce i za każdym razem był tam ekrany który umożliwiał połączenie z siecią WiFi. U mnie go nie było.

Okazało się, że problemem była wersja aplikacji iRobot Home (4.4) oraz systemu operacyjnego iOS (13.1).

Nigdy bym nie powiązał tych dwóch rzeczy. Postanowiłem zadzwonić na infolinię i tam dowiedziałem się, że najnowsza wersja iRobot Home poprawia rzeczy związane z najnowszą wersja iOS. Zaktualizowałem zatem iOS do najnowszego i zaczęło wszystko działać. Skonfigurowałem robota i mogłem „bawić” się dalej.

Warto tutaj nadmienić, że aplikacja iRobot Home nie jest niezbędna do obsługi iRobota. Robot ma przyciski, dzięki którym można wydawać mu polecenia do rozpoczęcia odkurzania, przerwania pracy czy powrotu do stacji dokującej. Powiedzmy sobie szczerze – nie po to kupuje się takie urządzenie by obsługiwać je ręcznie i jeszcze się schylać do niego ;).

iRobot Home dostępna też jest na telefony z Androidem.

Stacja dokująca w czasie ładowania robota pobiera 29 W. Pomiar zużycia prądu sprawdzałem na gniazdku Koogeek Smart Plug.

Co daje nam aplikacja iRobot Home?

Najważniejsze funkcje to:

  • Uruchamianie robota zdalnie (podgląd czasu pracy).
  • Podgląd poziomu naładowania baterii.
  • Raporty ze sprzątania: czas trwania oraz godzina rozpoczęcia.
  • Możliwość ustawienia tygodniowego harmonogramu sprzątania.

Jak sprawuje się w praktyce iRobot 676 Roomba?

iRobota Roombę 676 testowałem na takich powierzchniach jak: płytki, panele podłogowe, oraz dywany z krótki i długim włosiem. Można powiedzieć, że standard w większości mieszkań.

Po wszystkich powierzchniach robot poruszał się sprawnie i bez większych problemów. Nie było też problemów z manewrowaniem pomiędzy nogami krzeseł (w tym jedno biurowe na kółkach) i stołów (patrz zdjęcie tytułowe recenzji). Wymiary robota idealnie wpasowują się w taką przestrzeń.

Potwierdzam też, że robot sprząta przy krawędziach i w narożnikach.

Odkurzanie po płytkach i panelach

Największy problem sprawiały robotowi chrupki czy sypkie rzeczy (np. ryż). Robot potrzebował kilku „sesji” na danej powierzchni by dobrze posprzątać. Szczotka sprzątająca rozrzucała wszystko wokół siebie.

Odkurzanie dywanów

Na dywanach ewidentnie widać, że odkurzacz ma dobrą moc wciągania, bo zostawia za sobą charakterystyczny ślad. Nie jest to taka moc jak w „zwykłym” odkurzaczu, ale jest ona na tyle wystarczająca by wciągnąć brud taki jak okruszki, włosy czy kurz.

W przypadku dywanów odkurzacz często sprzątał dokładniej wybrane powierzchnie. Za pomocą systemu Dirt Detect znajdował miejsca wymagające specjalnej uwagi. W tym miejscu kręcił się w kółko by dobrze odkurzyć.

Dywany z długim włosiem

Byłem pewny, że robot nie poradzi sobie z dywanem o długim włosiu. I jak tylko wjedzie na niego, szczotka boczna się zaplącze a szczotki główne (znajdujące się pod spodem robota) wciągną długie włosy. Byłem w błędzie. Robot dobrze poradził sobie w dywanem i go odkurzył.

Omijanie przeszkód

Robot bardzo dobrze sobie radzi z nieruchomymi przeszkodami. Jeśli detektor wykryje mebel np. szafę lub ścianę, to znacznie zwalnia i ostrożnie dotyka przeszkody. Następnie sprawdza gdzie dalej może się poruszać. Przód robota ma ruchomy panel więc każdy kontakt z przeszkodą jest „amortyzowany”. W zależności od tego co wykryją czujniki odkurzacz zmieni kierunek jazdy lub będzie jechał wzdłuż brzegu (system iAdapt).

Przeszkody, które sprawiają największą trudność, to te ruchome, i są to buty ze sznurówkami (potrafi je pchać lub się zaplątać) czy mniejsze dywaniki (np. łazienkowe, które „jeżdżą”).

Roomba 676 raz mi się zablokowała gdy wjechała między ścianę a hoker. Robot jeździł w kółko odbijając się od przeszkód.

Przedmioty wolnostojące, ale lekkie (np. plastikowe krzesełka dziecięce czy miski psów i kotów) robot jest w stanie przesunąć.

Często robot miał problemy z samodzielnym zadokowaniu po skończeniu odkurzania.

iRobot Roomba 676 – dokładność, czas i cykl sprzątania

Zapewnie wielu z Was zastanawia się czy iRobot Roomba 676 jest w stanie odkurzyć całe mieszkanie na jednym cyklu oraz jak z dokładnością sprzątania?

Robot od uruchomienia pracuje przez jedną godzinę w cyklu (akumulator litowo-jonowy o pojemności 1800 mAh). W moim przypadku był w stanie „przejechać” mieszkanie o powierzchni 56 m2 (cztery pomieszczenia). Nie było to dokładne odkurzanie, bo robot potrafił w połowie sprzątania przeskoczyć z jednego pomieszczenia do drugiego. A potem znowu zmienić pomieszczenie. Po każdym takim sprzątaniu pojemnik na brud musiał być opróżniony.

Jak z dokładnością sprzątania? Wszystko zależy od tego jaką „trasę” sprzątania wybierze robot oraz na ile i na jakie przeszkody trafi. Moje mieszkanie potrafił „ogarnąć” za jednym razem. Zakładając, że ustawiamy harmonogram na sprzątanie codziennie, to możemy być pewni, że nasze mieszkanie będzie czyste i odpadnie nam jedna czynność jakim jest odkurzanie mieszkania.

Cena iRobot Roomba 676

Cena za to urządzenie oscyluje w granicach 1200-1300 zł w zależności od sklepu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

komentarze 4

  1. „nie po to kupuje się takie urządzenie by obsługiwać je ręcznie i jeszcze się schylać do niego ;)” też jestem tego zdania. Czy bateria odkurzacza jest wymienna?

    • Tak, jest wymienna a Roomba jest bardzo prosta w obsłudze. Sama wraca się naładować po skończonym sprzątaniu, wciskasz jeden przycisk i więcej niczym się nie martwisz. Wiadomo że trzeba opróżnić pojemnik na kurz czy oczyścić szczotki ale to zajmuje kilka minut więc luzik.

  2. Bardzo słaba ta roomba. W moim przypadku nie dokładna. Mieszkanie 40m nie jest w stanie odkurzyć za pierwszym razem. Odbija się od ściany do ściany. Mam ja już 2 miesiąc i jie wyglada to dobrze. Zastanawiam się nad odsprzedanie jej.

  3. Widziałem tego robota w akcji u znajomych. Szkoda mi było kupować nowy egzemplarz. Kupiłam używanego robota. Początkowo było fajnie, ale przygotowywanie mieszkania pod tego robota to dramat. Szybciej jest odkurzyć samemu mieszkanie. Jest to robot idealny do pustych pokoi. Większe mieszkania są dla niego dużym wyzwaniem. Dobrze że kupione w dobrej cenie jako uzywany sprzęt. Załamałbym się jak bym musiała wydac tyle pieniędzy na nowówkę!

Skomentuj