Recenzje Routery

Recenzja routera Mercusys MR30G

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rynek tanich routerów, takich do domowego zastosowania jest całkiem spory. W tej recenzji poznacie kolejny taki router. Mowa o Mercusys MR30G. Czym mnie zaskoczył pozytywnie a czym negatywnie? Czy w tej cenie – ok. 120 zł – dostaniemy dobry stosunek do jakości?

Tradycyjnie – recenzję zaczynam od najważniejszych parametrów technicznych urządzenia.

Najważniejsze dane techniczne

Wymiary (S × G × W) 159.7 × 125.9 × 37.1 mm
Standardy Wi-Fi 5
IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz
Prędkości sieci WiFi AC1200
867 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz)
zgodność ze standardami WiFi 11ac/a/b/g/n
Porty 1 Gigabitowy port WAN + 2 Gigabitowe porty LAN
Anteny 4 zintegrowane anteny dookólne o zysku 5 dBi
Tryby pracy Tryb routera
Tryb punktu dostępowego

Dodatkowo:

  • Większa wydajność sieci – Technologia MU-MIMO pozwala routerowi MR30G na komunikację z wieloma urządzeniami jednocześnie, zwiększając całkowitą przepustowość sieci.
  • Łatwe zarządzanie domową siecią – Wiele funkcji programowych, takich jak Kontrola rodzicielska, QoS i Sieć dla gości, zapewniają bezpieczeństwo i efektywność sieci.
  • Wsparcie IPTV – Obsługa IGMP Proxy/Snooping, Bridge i Tagowanie VLAN w celu optymalizacji streamingu IPTV.

Pierwsze wrażenia

Mercusys MR30G - pudełko
Mercusys MR30G – pudełko

Gdy rozpakowałem router i przygotowywałem go do zdjęć na mojej ściance, to moja żywo się nim zainteresowała. Po pierwsze, bardzo małe wymiary i jeszcze mniejsza waga. Gdy rozłożyłem, to córka zainteresowała się nim jeszcze bardziej i po chwili stwierdziła, że wygląda jak jeleń. Muszę przyznać, że coś w tym jest, bo sama obudowa jest w kształcie pięciokąta. Jeśli dorzucimy do tego 4 anteny i to wyżłobienie po środku routera, to… no wiecie sami.

Z tyłu MR30G znajdziemy 3 porty LAN, przycisk do resetowania routera oraz gniazdo zasilania. Pod spodem mamy otwory do mocowania na ścianie oraz plastikowe podstawki (szkoda, że nie gumowy), które są integralną częścią całej obudowy.

Mercusys MR30G - tył i porty WLAN
Mercusys MR30G – tył i porty WLAN

Sama konfiguracja była banalnie prosta. Podpięcie kabla RJ45 do odpowiedniego gniazda i postępowanie zgodnie z instrukcjami w panelu routera. Wszystko tak naprawdę sprowadziło się do wyboru strefy czasowej i naciskania przycisku z napisem „Dalej”.

Brak języka polskiego w panelu do zarządzania routerem

Wybór języka w Mercusys MR30G
Wybór języka w Mercusys MR30G

Szkoda. Producent w tym urządzenia nie dał możliwości zmiany języka na język polski. Jeszcze się upewniłem tylko, że to nie jest kwestia braku najnowszej aktualizacji. Okazało się, że mam najnowszą. W moim przypadku aktualizacja oprogramowania miała numerek: 1.5.0 Build 210301. Osoby chcące kupić tani router mogą się trochę zaskoczyć brakiem ojczystego języka. Z drugiej strony wszystko jest intuicyjne a pierwsze uruchomienia odpala automatyczną konfigurację, która przebiega bez problemów.

Mercusys MR30G - reboot systemy po aktualizacji oprogramowania
Mercusys MR30G – reboot systemy po aktualizacji oprogramowania

Pomiary

Tradycyjnie już przeprowadziłem kilka standardowych pomiarów jakie wykonuję podczas recenzji tego typu sprzętu. W pierwszej kolejności są pomiary SpeedTestu, który pokazuje realną prędkość łącza jakie można wykręcić na urządzeniu oraz moc sygnału WiFi.

Speedtest

Pomiary były robione na speedtest.pl. Do Mercusysa w tym czasie był podłączony telewizor, na którym odpalony był film z Netflixa.

# Ping Download Upload
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 2,4 GHz
1. 6 ms 66,78 Mb/s 19,78 Mb/s
2. 5 ms 84,91 Mb/s 19,66 Mb/s
3. 5 ms 84,23 Mb/s 20,10 Mb/s
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz
1. 4 ms 202,94 Mb/s 19,54 Mb/s
2. 5 ms 205,60 Mb/s 20,51 Mb/s
3. 5 ms 205,40 Mb/s 20,38 Mb/s

Tutaj, jak i w pozostałych testach niespodzianek nie ma. Ale, jeśli porównamy te wyniki z innym testowanym przeze mnie routerem Mercusysa – MR70X, to wyniki będą nieco gorsze w przypadku pasma 2,4 GHz. Głównie chodzi o download. Różnica na poziomie 20-30% przepustowości łącza. Nawet wzmacniacz WiFi Mercusys ME30 wypadł minimalnie lepiej. W przypadku pasma 5 GHz, nie ma różnicy pomiędzy dwoma (a nawet trzeba) urządzeniami tego producenta. Jest pełna przepustowość łącza (ile fabryka dała).

Moc sygnału

Router Mercusys MR30G
Router Mercusys MR30G

Pomiar sygnału jest nieodzowną częścią moich testów routerów. Dzięki temu można sprawdzić jak duża jest moc sygnału urządzenia, szczególnie gdy trzeba pokonać kilka przeszkód.

  • Pasmo 2,4 GHz
    • Przy samym routerze w odległości ok. 2 metrów: -42 dBm
    • Jedno pomieszczenie w odległości ok. 5 metrów: -56 dBm
    • Za jedną ścianą: -52 dBm
  • Pasmo 5 GHz
    • Przy samym routerze w odległości ok. 2 metrów: -46 dBm
    • Jedno pomieszczenie w odległości ok. 5 metrów: -60 dBm
    • Za jedną ścianą: -55 dBm

Zarządzanie Mercusys MR30G

Ze względu na to, że Mercusys jest typowym, domowym routerem to i ilość opcji zarządzania sprzętem jest odpowiednio mniejsza. Nie oznacza to oczywiście, że sprzęt jest gorszy. Po prostu w zastosowaniu domowym nie będziemy wykorzystywać tak zaawansowanych opcji.

Mercusys MR30G - widok główny (po zalogowaniu)
Mercusys MR30G – widok główny (po zalogowaniu)

Z punktu widzenia administratora takiej domowej sieci mamy m.in. następujące możliwości:

  • Kontrola rodzicielska. Możemy stworzyć sobie grupy urządzeń i zablokować dla nich konkretne zasoby.
  • QoS. Czyli nic innego jak nadanie priorytetów połączenia internetowego wybranym urządzeniom.
  • Sieć dla gości. Czyli tworzymy kolejną sieć (bez lub z innym hasłem). Oczywiście dostępne są dwa pasma.
  • Blokowanie lub wpuszczanie urządzeń. Czyli lista urządzeń jakie będą miały (lub nie) dostępu do naszej sieci.
  • Sterowanie diodami. Standard. Tryb nocny jest u mnie zawsze włączony.
  • Harmonogram sieci. Czyli w jakich godzinach i dniach nasza sieć ma być dostępna.

Jak sprawował się router Mercusys MR30G?

Router miałem u siebie na testach przez trzy tygodnie. W tym czasie miałem w domu naukę zdalną. Więc Mercusys był trochę bardziej obciążony niż normalnie (zobacz screen z poprzedniej sekcji – jest 5 podłączonych urządzeń). Oznaczało to, że router musiał zmagać się z telekonferencjami online (kamerki włączone, udostępnianie ekranu itp). Do tego jeszcze chodził tablet gdzie spotkania online krzyżowały się z YouTubem i Netflixem. Z poprzednim routerem Mercusysa miałem problem, bo trochę nie dawał rady. Ten model dał radę i nie było problemów z lagami czy słabą jakością połączeń. Więc test nauki i pracy zdalnej przeszedł pomyślnie.

Mercusys MR30G Porównaj ceny

Podsumowanie

Jak na domowe warunki Mercusys MR30G sprawdził się tak jak powinien. Nie sprawiał żadnych problemów podczas użytkownia. Nie występowały problemy na łączach. Wszystko działało tak jak należy. Jeżeli dodamy do tego bardzo kompaktowe wymiary i wagę, to mamy bardzo fajny sprzęt.

Są dwie rzeczy do jakich mogę się przyczepić. Po pierwsze, to brak możliwości skonfigurowania VPN na poziomie routera. Niby niepotrzebna rzecz, ale może się przydać. Po drugie, brak polskiej wersji językowej panelu administracyjnego.

Router Mercusys MR30G można dostać w cenie około 115 zł. Cena jest adekwatna do jego możliwości. Sprzęt zostaje dodany do mojego rankingu tanich routerów do domu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj