Poradniki

Zabawki, roboty i klocki edukacyjne do nauki programowania dla dzieci

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na naukę programowania dla dzieci nigdy nie jest za późno. Nigdy nie wiadomo kiedy nasza pociecha złapie przysłowiowego bakcyla na programowanie. Najmłodszych warto wprowadzać w temat poprzez zabawę. A zabawek do nauki programowania jest bardzo dużo. Co więc wybrać?

Sam mam dwójkę dzieci, a z racji tego że programuję, to staram się zachęcać moje córki do różnego rodzaju aktywności z tym związane. Dzisiaj robię przegląd ciekawych zabawek (zwanych często robotami edukacyjnymi czy też robotami do nauki programowania) które umożliwiają zapoznanie się z programowaniem dla najmłodszych dzieci. W tym zestawieniu zajdą się zabawki w przedziale wiekowym mniej więcej 4-8 lat.

Muszę przyznać, że trochę czasu spędziłem nad tymi propozycjami. Rynek ma do zaoferowania na prawdę dużo takich zabawek, ale by wybrać dobrze, to nie jest już tak łatwo.

Dzięki tym małym robotom i klockom do nauki programowania dzieci lizną na czym polega programowania. Wszystkie te zabawki uczą logicznego oraz przyczynowo-skutkowego myślenia. Większość z tych zestawów posiada puzzle lub inne mechanizmy pozwalające zaprogramować (sekwencyjnie) ruch robota. I wszystko poprzez zabawę. Stąd jest już bardzo blisko do programowania w scratchu czy innym języku programowania dla dzieci.

Tyle tytułem wstępu. Każdy model wzbogaciłem krótkim wideo by zobaczyć robot (zabawkę) w akcji.

Zabawki, roboty i klocki do nauki programowania dla dzieci
  1. Koko Programowalny Robot Krokodyl (3+)
  2. Bee Bot (4+)
  3. Qobo Robobloq
  4. MakeBlock – mTiny genius kit (4+)
  5. Robot Myszka (5+)
  6. Robot Botley (5+)
  7. Klocki Lego WeDo 2.0 (7+)
  8. Klocki Lego 45025 Duplo Education Coding Express (3+)
  9. Drewniane klocki Robobloq Coding Express (3+)
  10. UBTech Robot Jimu Box (7+)
  11. UBTech Robot Jimu Warriorbot (8+)
  12. UBTech Jimu Robot Astrobot (8+)

1. Clementoni Koko Programowalny Robot Krokodyl (3+)

Pierwsza propozycja. Tą konkretną zabawkę zamówiłem moim dziewczynom. Lada będzie u mnie w domu, a to oznacza, że będzie recenzja. Programowanie tej zabawki polega na układaniu klocków (15) funkcyjnych na grzbiecie krokodyla. W ten sposób powstaje sekwencja ruchów. To daje nam dużo kombinacja, bo można Koko programować by np. przeszedł z jednego punktu do drugiego omijając jakąś przeszkodę.

Sprawdź aktualne ceny
Robota Koko

2. Bee Bot (4+)

Dzięki robotowi-pszczółce dziecko nabędzie zdolności logicznego myślenia, orientacji przestrzennej oraz planowania. Robocik porusza się na gładkiej macie w czterech kierunkach. Posiada możliwość zaprogramowania sekwencji aż 40 kroków. Pszczołę programujemy naciskając przyciski kierunkowe znajdujące się na grzbiecie.

Sprawdź aktualne ceny
Bee Bota

3. Qobo Robobloq Robot Edukacyjny (4+)

Kolejna zabawka, która nie potrzebuje telefonu lub tabletu do użytkowania. Za pomocą dołączonych do zestawu puzzli (30 sztuk) dziecko uczy się programować oraz planować. Ślimak-robot porusza się puzzlach w sposób jaki je ułożymy. Pozwala to przemieścić go z jednego punktu do drugiego. Qobo jest też bardzo dobrą zabawą dla wielu dzieci, gdyż można wymusić na nich współpracę której efektem będzie dojście robota do mety.

Sprawdź aktualne ceny
Qobo Robobloqa

4. MakeBlock – mTiny genius kit (4+)

Jeden z ciekawszych robotów w zestawieniu. Zestaw posiada kontroler Tap Pen (długopis-kontroler), który uczy dzieci programować poprzez dotyk. Cały zestaw pomaga zrozumieć matematykę i muzykę. Jak programujemy robocika? Dziecko ma do dyspozycji puzzle, który układamy tworząc sekwencję ruchów. To co wyróżnia ten zestaw, możliwość ustawiania różnych mimik. Posiada też maski, które można założyć.

Sprawdź aktualne ceny
MakeBlock Robota

5. Robot Myszka Do Programowania Learning Resources (5+)

Zasada programowania jest podobna do Bee Bota. W cenie też jest różnica i to spora. W zestawie są pomocnicze karty, które umożliwiają tworzenie sekwencji ruchów. Zabawkę można rozszerzyć o specjalny zestaw edukacyjny – matę. Posiada on m.in. labirynt czy tunel.

Sprawdź aktualne ceny
Myszki Do Programowania

6. Robot Botley (5+)

Robocik Botley uczy podstaw kodowania i to bez konieczności używania telefonu czy tabletu (posiada zdalny programator). Sprawdzi się w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Fajną rzeczą tutaj jest to, że oprócz znanych sposobów wydawania poleceń można sterować nim poprzez rysowanie linii! Ma dużo opcji do programowania i elementów w zestawie dzięki, którym można tworzyć trasy dla Botleya.

Sprawdź aktualne ceny
Robota Botleya

7. Klocki Lego WeDo 2.0 (7+)

Zestawy tych klocków recenzowałem już na łamach mojego bloga. Posiadam ten zestaw i bardzo przypadł do gustu moim dziewczynom. Oprócz budowania zestawów, poznajemy problemy do jakich zostały stworzone. Do zaprogramowania będziemy potrzebowali tabletu lub komputera. Samo programowanie polega na układaniu funkcyjnych bloczków w odpowiedniej kolejności.

Sprawdź aktualne ceny
Lego WeDo

8. Klocki Lego 45025 Duplo Education Coding Express

Coding Express to kreatywne i wszechstronne rozwiązanie, które ma wprowadzić młodsze dzieci w koncepcje kodowania. Cały zestaw ma za zadanie pobudzić ciekawość, kreatywność i chęć do wspólnego uczenia się oraz odkrywania świata. Zestaw edukacyjny LEGO DUPLO Coding Express, oparty na popularnym temacie pociągu, pozwala małym odkrywcom intuicyjnie eksplorować koncepcje takie jak: sekwencje pętle, instrukcje warunkowe, rozwijając jednocześnie umiejętności rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie, współpracę oraz kompetencje społeczne i emocjonalne.

Zobacz aktualne ceny Lego DUPLO Coding Express

9. Drewniane klocki Robobloq Coding Express – edukacyjny pociąg do nauki kodowania

Robobloq Coding Express - edukacyjny pociąg do nauki kodowania
Robobloq Coding Express – edukacyjny pociąg do nauki kodowania

Tym razem to drewniana zabawka do nauki kodowania dla dzieci w postaci pociągu. Podobnie jak w przypadku Lego DUPLO tutaj też dzieci uczą się programować trasę pociągu. Kodowanie odbywa się poprzez kolorowe naklejki funkcyjne. Nie jest potrzebny smartfon czy tablet. Pociąg porusza się po trasie i odczytuje naklejki wykonując ich polecenie. W zestawie znajdują się wysokiej jakości, trwałe drewniane tory z drewna bukowego do samodzielnego układania. Dużą zaletą tego zestawu jest możliwość łączenia ich z innymi dostępnymi zestawami torów np. z IKEA.

10. UBTech Robot Jimu Box

Zaprojektowany do nauki programowania w szkołach podstawowych. Z tego zestawu można zbudować 6 prostych modeli, które każdy zbuduje i zaprogramuje np. w czasie trwania jednej lekcji. Integralną częścią zestawu jest aplikacja mobilna ułatwiająca złożenie (wsparcie 3D) robota jak i jego zaprogramowanie. Pudełko JIMU Box zawiera: 6 modeli do złożenia 116 klocków do budowy robota 2 silniki servo 1 mikrokomputer z akumulatorem i ładowarką.

Zobacz aktualne ceny zestawu Jimu Box

11. UBTech Robot Jimu Warriorbot

WarriorBot WarriorBot to inteligentny robot bojowy z systemem nauki budowania i programowania, zapewniający użytkownikom dogłębne zrozumienie nauk ścisłych, matematyki, fizyki, programowania i nie tylko dzięki urzekającym trybom rozgrywki i inteligentnym funkcjom.Z zestawu można zbudować 12 różnych robotów, w tym 4 główne programowalne konstrukcje: Climber, Shielder, Spinner, Wrestler. Ponad 700 elementów konstrukcyjnych pozwala na stworzenie wielu nowych, kreatywnych projektów.Dzięki podziałowi na trzy poziomy trudności dzieci przechodzą z budowania prostych robotów do coraz bardziej skomplikowanych z możliwością programowania.

Zobacz ceny robota Jimu Warriorbot

12. UBTech Jimu Robot Astrobot

Astrobot to pierwszy robot Jimu, który potrafi wyrażać emocje – poprzez swoje „oczy” oraz głośnik Bluetooth. Można wchodzić z nim w interakcję oraz uczyć nowych sztuczek. Aplikacja na Android i iOS umożliwia wykonywanie specjalnych misji. Robot da się zaprogramować w Scratchu oraz jest dostępu do serwisu społecznościowego, gdzie można podejrzeć projekty innych właścicielu robotów Jimu.

Zobacz ceny robota Jimu Astrobot


I jak podoba się takie zestawienie? Ciekawe zebrałem propozycje zabawek do nauki programowania (zwanych też robotami edukacyjnymi)? Coś szczególnego przykuło uwagę? A może coś warto jeszcze dodać? Tradycyjnie zapraszam do komentowania i dzielenie się tam swoimi opiniami.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj