Poradniki Routery

Jak zresetować router do ustawień fabrycznych?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób może się zastanawiać jak zresetować router. W praktyce czynność ta jest banalnie prosta. Kiedy i po co resetuje się router? Na te wszystkie pytania odpowiem z tym wpisie.

Po co i kiedy resetuje się router do ustawień fabrycznych?

Pierwszym powodem do resetowania urządzenia będzie sprzedaż routera. Przed sprzedażą zawsze należy przywrócić ustawienia fabryczne by uniknąć podzielenia się ze swoimi danymi z kupującym. Co prawda kupujący zawsze może zrobić to sam, ale zawsze lepiej zrobić to samemu. Dla świętego spokoju.

W moim przypadku, gdy oddaję router po testach zawsze przywracam ustawienia fabryczne.

Czasami bywa tak, że urządzenia przestaje działać. Może tak się zdarzyć, bo to elektronika i program. W takim przypadku dobrym wyjściem jest ponowne uruchomienie urządzenia (odłączenie zasilania) a w najgorszym – przywrócenie ustawień fabrycznych.

Czytaj więcej:

Jak zresetować router do ustawień fabrycznych?

Sposobów na reset routera jest kilka.

Pierwszym sposobem jest zalogowanie do panelu administracyjnego takiego routera i przywrócenie ustawień fabrycznych z odpowiedniego menu. Zazwyczaj ta opcja znajduje się w ustawieniach systemowych.

Drugim sposobem jest znalezienie specjalnej „dziurki” na naszym routerze. Niemal każde urządzenie posiada takowe. Przycisk resetu prawie zawsze znajdziemy na tylnej części routera bez względu czy to najnowsze urządzenie czy jedno ze starszych.

Gdy odnajdziemy już ten przycisk, to musimy go wcisnąć. Niezbędny tutaj może okazać się spinacz biurowy lub inny cienki drucik. Ten fizyczny przycisk należy trzymać wcisnięty przez około 5-10 sekund. Po tym upływie czasie urządzenie się zresetuje i wyłączy. Poniższe zdjęcie routera TP-Link AX90 przedstawia umiejscowienie takiego przycisku resetu.

TP-Link AX90 – tył routera (dostępne porty). Przycisk resetu znajduje się po lewej stronie od portów WLAN.

Nawet na zdjęciu tytułowym, na którym znajduje się  router gamingowy TP-Link AX11000, sprawne oko zauważy przycisk resetu.

Gdy uruchomimy nasz router po resecie z ustawieniami fabrycznymi będziemy mogli zalogować się do niego za pomocą domyślnego hasła (w starszych modelach to zazwyczaj admin/admin). W najnowszym sprzęcie producenci ustawiają unikatowe hasła, które znajdują się na samym urządzeniu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj