Ciekawostki technologiczne

Pierwsza ławka smogowa stanęła w Jastrzębiu-Zdroju

Pinterest LinkedIn Tumblr

Lubię opisywać takie projekty. Na dodatek to polski projekt. Chodzi o dwóch panów z Jasrzębia-Zdroju, którzy wymyślili, zaprojektowali i wykonali projekt ławki smogowej.

Ławka ma wbudowane czujniki, które mierzą ilość cząstek pyłów PM10. W zależności jaki poziom tych pyłów zostanie odczytany, to będzie podświetlona odpowiednim kolorem.

I tak, gdy norma pyłów jest dopuszczalna (50 µg/m3), ławka świeci się na zielono. Gdy poziom dopuszczalny zostanie przekroczony (200 µg/m3) świeci się na żółto. Jeżeli wyniki będą bardzo złe (powyżej 300 µg/m3),to łatwa będzie świecić na czerwono.

Cały projekt trwał aż 1,5 roku. Tyle czasu zajęło wymyślenie projektu, zaplanowanie i wykonanie ławki. Dobra wiadomość jest też taka, że ławka pełni funkcję użytkową. Dodatkowo jest wyposażona w USB oraz WIFI.

Pierwsza taka ławka smogowa stoi już w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój, z którego pochodzą wynalazcy – Michał Szyszkowski i Michał Kaczorek.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarzy 5

 1. 1.5 roku ? Biorac pod uwage: a) esp8266 b) czunik pms c) wykonanie lawki lub zakup gotowej d) krotki soft w c e) ledy lub swiatelka -> bedzie trwalo max 3 tygodnie a zapewne koszt tez mniejszy. Nie rozumiem tego ….

 2. Brawa dla Panów!
  Trzeba wziasc pod uwagę fakt ze to prototyp i wszystko zrobili sami- od opracowania projektu, później konstruowanie poszczególnych części, po elektronikę itd….
  Myśle ze na zamówienia nie będzie trzeba czekac 1,5 roku 😉
  Trzymam kciuki i życzę powidzenia

 3. Brawa dla Panów!
  Na pochwale zasługuje fakt, ze to prototyp i wszystko zrobili sami- od opracowania projektu, później konstruowanie poszczególnych części, po elektronikę itd….
  Myśle ze na zamówienia nie będzie trzeba czekac 1,5 roku 😉
  Trzymam kciuki i życzę powidzenia

Skomentuj