Ciekawostki technologiczne Gadżety Programowanie

Amazon personalizuje odpowiedzi Alexy

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wracasz do domu styrany. Żona zajęta, dzieciaki drą się w niebogłosy, a pies piszczy z niecierpliwością, żeby w końcu wyjść z nim na spacer. Kiedy wszystkiego masz już dość, nieświadomie mówisz na głos „niech mnie ktoś przytuli”. I nagle, zupełnie nieoczekiwanie słyszysz głos, który w jednej chwili dodaje otuchy „Jesteś cool. A teraz weź nie pękaj, tylko do roboty”.

Amazon wprowadził funkcję, która ma potencjał być „najciekawszą funkcją Alexy” od początku jej powstania. Od teraz Alexa będzie w stanie zrobić lub opowiedzieć znacznie więcej niż jest w stanie. O co chodzi? O prosty sposób uczenia Alexy nowych umiejętności. Jak zapewnia wiceprezes firmy, Steve Rabuchin, nie trzeba znać się na programowaniu, żeby uczyć Alexę nowych rzeczy. Zestaw Alexa Skill Blueprints jest zaopatrzony w szczegółową instrukcję obsługi, która pokazuje, jak odpowiednio zabrać się za programowanie asystenta głosowego. Jak już przebrniemy przez teorię, będzie można ją zastosować w praktyce posługując się załączonymi wzorcami, które można modyfikować w dowolny sposób.

Co konkretnie można zaprogramować?

W zasadzie wszystko:

  • opowiadanie dowcipów,
  • sypanie ripostami jak z rękawa,
  • instruowanie szwagra przy naprawie telewizora,
  • przepisy na mielone czy na ciasto do pizzy,
  • czas karmienia futrzastego czworonoga i instrukcja dbania o niego,
  • niecodzienne ciekawostki naukowe,
  • gry i zabawy familijne,
  • wszystko inne, co przyjdzie do głowy.

Wszystko jest nowe, więc w najbliższym czasie można oczekiwać aktualizacji samej funkcjonalności oraz niezmierzonej ilości umiejętności, które będzie można wgrać do pamięci urządzenia. Z powyższej funkcji mogą korzystać wyłącznie użytkownicy Alexy, których konta osobiste Amazon są powiązane bezpośrednio z urządzeniem. Posiadacze Amazon Echo będą mogli tworzyć umiejętności na podstawie wzorców dostępnych na stronie: blueprints.amazon.com.

Jak na razie Alexa będzie mogła się uczyć po angielsku. Na oficjalnej stronie Alexa Skills Blueprints jest zawarta informacja o konieczności zmiany języka na angielski. Na polski jeszcze będziemy musieli poczekać. Do tego czasu na pewno pojawi się w internecie kilka filmików ze śmiesznymi tekstami użytkowników i jeszcze lepszymi reakcjami Alexy.

A Wy jakie umiejętności Alexy byście zaprogramowali?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj