Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne

TikTok – mega szpiegowska aplikacja. Indie zbanowały, a grupa Anonymous zaleca ją usuwać

Pinterest LinkedIn Tumblr

Twórcy aplikacja TikTok, która cieszy się niesamowitą popularnością, ma jeszcze większy problem. Od kilku dni wszyscy namawiają użytkowników tej aplikacji do jej usunięcia. Dlaczego? Przez szpiegowania użytkowników na niespotykaną dotąd skalę.

TikTok dostaje bana w Indiach

W ubiegły poniedziałek,  Ministerstwo Technologii Informacyjnych podjęło decyzję o zakazie używania aplikacji TikTok. Decyzja została podjęta ze względów bezpieczeństwa kraju oraz obywateli. Oficjalny powód, to liczne skargi na temat kradzieży danych oraz naruszania prywatności.

W tym przypadku, jest to też zapewne część politycznej gry. 15 czerwca na granicy indyjsko-chińskiej doszło do starć militarnych w których zginęło 20 indyjskich żołnierzy.

Warto jeszcze dodać, że chińskie telefony stanowią aż 65% całego rynku w Indiach. Z aplikacji TikTok w tym kraju może korzystać nawet 120 milionów użytkowników.

Indie, oprócz zbanowania TikToka zabroniło korzystać w sumie z 59 chińskich aplikacji i gier. Są to m.in. Weibo oraz Clash of Kings.

Grupa haktywistów – Anonymous – zaleca usuwać TikToka ze swoich telefonów

Na Twitterze pojawił się taki komunikat:

Komunikat jest następujący:

Usuń TikToka teraz; jeśli znasz kogoś, kto go używa, wytłumacz mu, że jest to w zasadzie złośliwe oprogramowanie obsługiwane przez chiński rząd, który prowadzi masową operację szpiegowską. Anonymous

Grupa jednocześnie linkuje wpis na reddicie, w którym zostało sprawdzone co tak na prawdę robi aplikacja TikTok, a właściwie szpieguje. Lista jest całkiem długa. TikTok zbiera wszystko co się da o swoich użytkownikach. Są to między innymi:

  • informacje o Twoim urządzeniu (pamięć telefonu, informacje o podzespołach sprzętowych, ile miejsca masz na dysku itd.),
  • informacje o sieci – adresy IP, MAC, nazwy sieci WiFi,
  • informacje o tym czy Twój telefon jest zrootowany/jailbrakowany,
  • informacja o Twoim położeniu jest sprawdzana co 30 sekund.

Te i inne (a nawet nowe) informacje mogą być konfigurowalne zdalnie. Oznacza to, że twórcy mogą wysłać polecenie do TikToka o gromadzeniu nowych informacji na Twój temat.

Pewnie ktoś sobie zaraz pomyśli, że przecież wszyscy nas szpiegują. Po co ta inba (zamieszanie)? O ile zbieranie podstawowych informacji można jakoś przełknąć, tak należy oddzieli grubą kreską totalną inwigilację.

TikTok jest pewnego rodzaju trojanem. Użytkownik reddita, bangorlol, znalazł funkcjonalność która umożliwia zdalne pobieranie plików zip, rozpakowywanie ich i uruchomienie.

Jeżeli nie chcesz rozstawać się z TikTokiem, to bezpieczniej jest korzystać z niego w przeglądarce internetowej.

Firma Zimperium też przyjrzała się TikTokowi. W swoim raporcie (link do raportu w pdf) przyznała ocenę 100/100 punktów w kontekście naruszenia prywatności. Zimperium, zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń mobilnych. Swoją siedzibę ma w Stanach Zjednoczonych i znana jest z opracowywania rozwiązań mobilnych do ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Źródła: reddit, rp.pl, twitter

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj