Poradniki

Jaki program do wideokonferencji? Programy do rozmów wideo – ranking

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czasy w jakich teraz się znajdujemy (pandemia koronawirusa) sprawiły, że praca przez internet stała się czymś nowym. Z pomocą przyszły nam programy do wideokonferencji. Jaki program do rozmówi wideo wybrać?

Bez względu na to czy pracujesz w małym biurze, korporacji czy w szkole, to z programami umożliwiającymi rozmowy wideo będzie trzeba się bardziej zaprzyjaźnić. Który program wybrać i dlaczego? W tym wpisie postaram się przedstawić kilka ciekawych opcji.

1. Wideokonferencje na Zoom

Zoom, to aplikacja dedykowana tylko i wyłącznie rozmowom wideo. To, co przeważyło szalę zwycięstwa w stronę Zoom to prostota i możliwość prowadzenia rozmów za darmo przez 40 minut. Po upływie tego czasu połączenie było kończone.

Tutaj popularność Zooma stała się jego przekleństwem. Ostatnie miesiące obnażyły słabe punkty aplikacji. Sytuacja zrobiła się na tyle poważne, że amerykańskie szkoły miały oficjalny zakaz korzystania z Zooma do prowadzenia zajęć online. Cała ta sytuacja zmusiła firmę do stanowczych działań poprawiających działanie oraz bezpieczeństwo uczestników. Na szczęście krytyczne błędy zostały poprawione i aplikacja ma się dobrze.

Zoom pozwala również na udostępnianie ekranu.

2. Rozmowy wideo na Microsoft Teams

Microsoft dobrze wykorzystał koronawirusa. Na początku tej pandemi gigant z Richmond postawił udostępnić Microsoft Team za darmo. Szczególnie skorzystały na tym szkoły, gdyż to platforma bardzo zaawansowana.

Zobacz też: Jak ustawić odpowiednie uprawnienia uczestnikom rozmowy wideo w Microsoft Teams?

Rozmowy wideo w Miscrosoft Team można prowadzić zarówno przez przeglądarkę, telefon komórkowy oraz dedykowaną aplikację Teams na różne systemy operacyjne. Z ciekawszych opcji jakie umożliwia Microsoft Teams podczas rozmów wideo można wymienić:

  • Opcja rozmytego tła. Szczególnie przydatne gdy za plecami mamy bałagan.
  • Tło rozmowy. Jeżeli chcemy możemy ustawić tło dla naszej osoby. Możemy wybierać w kilku przygotowanych tłach lub wgrać swoje.

Pierwsze wrażenie aplikacja nie robi za najlepszego. Wszystko z powodu nieintuicyjnego interfejsu graficznego. Trzeba się go nauczyć.

3. Skype – kiedyś synonim rozmów online i wideo

Kiedyś to było. Skype był synonimem rozmów głosowych i wideo. Dla mniejszych i większym firm był to domyślny komunikator do prowadzenia rozmów online jak i rozmów wideo. Zła wiadomość jest taka, że Skype for Bussines będzie zamykany na rzecz Teams.

Ze Skype’a przestałem korzystać jakieś 6 lat temu.

4. Slack

Slack w ostatnim czasie stał się bardzo popularnych narzędziem do komunikacji wewnątrz firm. Wyparł mocno Skype. Jeśli chodzi o możliwość prowadzenia wideokonferencji, to jest taka możliwość. W każdej rozmowie wideo można udostępniać ekran.

Ograniczenia darmowej wersji Slacka:

  • Tylko ostatnie 10 tys. wiadomości może być przeglądane i przeszukiwanie.
  • Maksymalnie 5GB plików może być przechowywanych w chmurze.
  • Możliwość zainstalowania do 10 zewnętrznych aplikacji wspomagających pracę w zespole.

Pandemia koronawirusa pozwoliła wprowadzić integrację z innymi programami do wideokonferencji na Zoom, Bluejeans czy Teams.

5. Messenger, WhatsApp, Discord

Jest jeszcze jedna kategoria programów do rozmów wideo. Nazywam je społecznościowymi. Cała ta sytuacja z koronawirusem pokazała, że młode osoby szybko wykorzystują to co daje rynek. Bardzo szybko na popularności zyskały takie aplikacje jak Messenger, WhatsApp czy Discord. Każda z wymienionych aplikacji spełni swoją główną rolę – rozmowy z lub bez wideo. Kolejna ważna rzecz – są darmowe.

Który program do rozmów wideo wybrać?

Tutaj nie będzie jednej odpowiedzi. Wszystko będzie zależało od tego w jaki sposób będziemy korzystać z tych rozmów. Jeśli będziemy chcieli utrzymywać tylko kontakt ze znajomymi czy kolegami z pracy, gdzie te rozmowy będą szybkie i konkretne, to idealne będą darmowe narzędzia takiej jak Skype, darmowy Slack, Zoom czy który z tych społecznościowych.

Jeżeli to ma być na użytek firmowy czy szkolny, to możliwe, że bardziej odpowiedni będzie MS Teams.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj