Bezpieczeństwo

Nauczyciele w USA nie mogą korzystać z Zooma by prowadzić lekcje on-line

Pinterest LinkedIn Tumblr

W obecnej sytuacji zapewne wiele osób dzisiaj korzysta z aplikacji do wideokonferencji jaką jest Zoom. Pech chciał, że w ostatnim czasie została opublikowana informacja o dużej luce w bezpieczeństwie tej aplikacji. Na decyzję większych instytucji nie trzeba było długo czekać.

Sytuacja stała się na tyle poważna, że samo FBI wydało ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu. Wszystko przez informacje o luce w bezpieczeństwie aplikacji Zoom, która umożliwiała przejmowanie spotkań on-line.

Czytaj również: 7 najgłośniejszych cyberataków ostatnich lat

Na czym polega problem z Zoomem?

Jednym z poważnych problemów jest sposób w jaki tworzone są spotkania. Każde spotkanie dostawało unikalny numer, który jednocześnie był linkiem do zaproszenia. Ten numer można było łatwo wygenerować. Żartownisie i inne trolle szybko wykorzystały ten fakt i dołączali do losowych spotkań skutecznie uniemożliwiając ich prowadzenie. Powstało nawet określenie na to zachowanie – zoombombing.

Ten problem został już mniej więcej rozwiązany przez wprowadzenie specjalnych haseł umożliwiających dołączenie do spotkania.

Są jeszcze inne problemy, słabe szyfrowanie danych, wysyłanie informacji gdzieś do Chin.

Zobacz także: Tysiące niezabezpieczonych kamer z podglądem na Insecam.org!

Amerykańskie szkoły dostają rekomendację by nie korzystać z Zooma

Amerykańskie szkoły, z powodu epidemii koronawirusa, też przeszły na zdalne nauczanie. Z racji dużej popularności aplikacji wśród nauczycieli i uczniów, nowojorski Departament Edukacji (zarządza największą ilością placówek w USA) wydał zalecenie by nie korzystać z Zooma i zarekomendował Microsoft Teams.

Departamenty z innych stanów takich jak Nevada również zakazały nauczycielom korzystania z Zooma.

Nie tylko szkoły przestają używać Zooma. Google oraz SpaceX mówią „nie”.

Sytuacja wokół tej aplikacji zrobiła się poważna. Google i SpaceX również zakazały swoim pracownikom korzystania z Zooma do prowadzenia wideokonferencji. W przypadku obu tych firm oficjalnie poszło o niskie standardy bezpieczeństwa tej aplikacji.

Niemieccy politycy też przestali korzystać z Zooma.


Zoom stał się popularną aplikacją do wideo-konferencji głównie przez swoją prostotę w korzystaniu i po części jest darmowy. Darmowe konto umożliwia prowadzenie spotkania on-line przez 40 minut.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj