Dotychczas pozostawiani w tyle miłośnicy sportów wodnych nie muszą dłużej załamywać rąk, bo producenci sprzętu audio od dłuższego czasu mają w swojej ofercie wodoodporne słuchawki. Zastosowane technologie sprawiają, że mogą być z powodzeniem użytkowane nawet przez zapalonych pływaków. Sprawdźmy więc, które najlepiej wybrać, aby móc komfortowo pływać, a przy tym cieszyć się doskonałym brzmieniem muzyki.
Lubię pływać. Staram się to robić w miarę systematycznie. Od dłuższego czasu myślałem nad jakimiś słuchawkami, które pozwolą mi się wyłączyć podczas pływania. Wiecie, takie odcięcie się od otoczenia. Na basenie są różni ludzie, są też szkółki pływania dla dzieci i czasami bywa całkiem głośno. Takie słuchawki na basen to byłaby fajna sprawa, nie dość, że głuszy hałas, to jeszcze można puścić jakąś muzykę (lub podcast), która pozwoli się skupić czy utrzymać odpowiednie tętno.
Czy można pływać w słuchawkach?
Jasne, że można. Słuchawki do pływania są skonstruowane w taki sposób, że są odporne na wodę. Zazwyczaj jest to dokanałowy rodzaj słuchawek. Ale tak, dzisiaj można słuchać muzyki pod wodą.
Poniżej przedstawiam wyniki mojego researchu na temat tych słuchawek, bo nie ukrywam, że to dla mnie nowość. Po liście słuchawek do pływania znajdziesz dokładniejszy opis takich słuchawek.
Jakie słuchawki do pływania i na basen?
- Słuchawki do pływania JBL Endurance Dive
- Słuchawki do wody Shokz OpenSwim z przewodzeniem kostnym!
- Słuchawki do pływania SONY NW-WS413 B
1. Słuchawki do pływania JBL Endurance Dive

Firmy JBL nie trzeba przedstawiać. Tutaj mamy słuchawki dedykowane pływaniu – Endurance Dive. Te słuchawki na basen charakteryzują się klasą szczelności IPX7, pamięcią o pojemności 1 GB. Wyposażone są w panel dotykowy, dzięki któremu można zarządzać muzyką oraz odbierać połączenia telefoniczne. Wbudowany akumulator pozwoli cieszyć się muzyką z mp3 do 8 godzin. Słuchawki Endurance Dive kosztują 430 zł.
Obecnie trudno je dostać, a szkoda.
2. Słuchawki do wody Shokz OpenSwim z przewodzeniem kostnym!

Te słuchawki są bardzo wyjątkowe. Wykorzystują one technologię przewodnictwa kostnego! Zobaczcie na powyższym zdjęciu, że tych słuchawek nie wkłada się do uszu! OpenSwim charakteryzują się klasą szczelności IP68, dzięki czemu mogą być zanurzone w wodzie do 2 metrów przez dwie godziny. Słuchawki posiadają pojemność 4 GB. Bateria pozwoli słuchać muzyki z „empetrójek” przez 8 godzin. Za te słuchawki do pływania przyjdzie nam zapłacić niemal 800 zł!
3. Słuchawki do pływania SONY NW-WS413 B

Odtwarzacz Walkman® NW-WS410 charakteryzuje się klasą szczelności IP65/IP68. Oznacza to, że jest odporny na wodę i pył. Słuchawki będą działać gdy będą zanurzone 2 m pod wodą, w tym także morską, przez maksymalnie 30 min. W zestawie znajdziemy specjalne wkładki do uszu do pływania. Wyposażone są w pamięć o pojemności 4 GB. Na pełniej baterii będziemy mogli słuchać muzyki do 12 godzin. 3 minuty ładowania pozwolą słuchać muzyki przez godzinę! Warto dodać, że są wyposażone w mikrofony które umożliwią słuchać otoczenie. Sony NW-WS410 można kupić już za około 490 zł.
Zobacz na Ceneo
Słuchawki do pływania – rodzaje
Dynamiczny rozwój rynku słuchawek sięgnął w końcu również do dna basenów. Dzięki temu miłośnicy pływania również mogą umilić sobie czas słuchając swoich ulubionych kawałków czy podcastów. Gdy na rynku pojawiły się w końcu słuchawki wodoodporne to niemal natychmiast powstały ich różne rodzaje. Poniżej przedstawiamy poszczególne z nich:
- Słuchawki do wody przewodowe – niewątpliwy klasyk. Z urządzeniem łączy się za pomocą kabla, który w niektórych modelach może mieć nawet 1,5 m długości. W zestawie posiada wodoszczelne etui, które pozwala przechowywać telefon. Bardzo rzadko spotykane.
- Słuchawki na basen bezprzewodowe – ostatnio coraz chętniej wybierane przez miłośników muzyki słuchawki trafią teraz również do miłośników nurkowania. Wyposażone w moduł Bluetooth umożliwiają słuchanie muzyki z urządzenia oddalonego nawet o 10 metrów. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie dla tych osób, które nie posiadają wodoodpornego telefonu i nie do końca ufają etui.
- Słuchawki do pływania z wbudowanym odtwarzaczem MP3 – Najpopularniejszy rodzaj słuchawek do pływania. Dzięki zastosowaniu niewielkiego odtwarzacza MP3 wbudowanego w słuchawkę pozwalają cieszyć się muzyką bez obaw o nadmierne obciążenie baterii telefonu. Część z dostępnych na rynku słuchawek z odtwarzaczem MP3 jest dodatkowo wyposażona w funkcję Bluetooth, co sprawia, że są jeszcze bardziej funkcjonalne. Decydując się na zakup tych słuchawek warto zwrócić uwagę na pojemność pamięci, szczególnie w przypadku modeli podstawowych.
Ponadto wśród wodoodpornych słuchawek możemy znaleźć modele douszne i nauszne.
- słuchawki douszne – przez wielu uznawane za najwygodniejsze rozwiązanie. Decydując się na ich zakup warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przyleganie. Nawet niewielka ilość wody w kanale słuchowym może pogorszyć jakość odbioru muzyki, a także powoduje dyskomfort. Szukając produktu do wody warto znaleźć model z dołączonymi silikonowymi gumkami, które zagwarantują jeszcze większą szczelność.
- słuchawki nauszne – z uwagi na niższy komfort użytkowania coraz rzadziej sięgamy po ten typ słuchawki. Również nie do końca sprawdzą się one w wodzie. Z uwagi na niższy poziom szczelności mogą powodować przedostawanie się wody do kanału słuchowego, co utrudni słuchanie muzyki.
Na co zwracać uwagę szukając słuchawek na basen?
Decydując się na zakup słuchawek do wody należy pamiętać, że istotna jest nie tylko wodoszczelność, ale również szereg innych czynników, które nie będą ograniczały nas w trakcie ćwiczeń. Jakie parametry powinny zatem spełniać słuchawki, aby zapewniały maksymalny komfort i wygodę pływania, o tym poniżej:
1. Wodoodporność zgodna ze standardem IPX7
Choć działania marketingowe nie mogą wprowadzać klientów w błąd, to rzeczywistość bywa brutalna. Aby mieć pewność, że sprzęt, który kupujemy spełni nasze wymagania należy sprawdzić, czy producent deklaruje spełnienie międzynarodowego standardu, który umożliwia swobodne zanurzanie się co najmniej na głębokość 2-10m.
2. Czas pracy baterii
Istotny szczególnie w przypadku słuchawek bezprzewodowych. Pamiętajmy, że im czas pracy jest dłuższy, tym dłużej będzie można cieszyć się muzyką bez konieczności ponownego ładowania sprzętu.
3. Łatwe sterowanie
Szczególnie ważna funkcja w przypadku produktów dedykowanych do wody. Mokre ręce nie powinny stanowić przeszkody w użytkowaniu słuchawek.
4. Odpowiednie dopasowanie
W zależności czy decydujemy się na zakup słuchawek dousznych czy nausznych, wygoda użytkowania powinna być dla nas jednym z ważniejszych czynników. W przypadku tych pierwszych, słuchawka powinna doskonale dopasowywać się do kanału usznego, z kolei w wariancie nausznym warto zwrócić uwagę na ergonomię pałąka, który nie będzie kolidował z okularami czy maską.
5. Parametry
Tutaj również nie ma wielkiego zaskoczenia. Niezależnie od tego czy planujemy zakup słuchawek zwykłych, czy tych do wody, warto zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne (w tym redukcję szumów).
Słuchawki do pływania i na basen – podsumowanie
Według niezależnych rankingów największą popularnością wśród słuchawek do wody cieszą się te, z wbudowanym odtwarzaczem muzyki. Ich zdecydowaną przewagą jest fakt, że nie wymagają posiadania wodoodpornego telefonu – jak w przypadku słuchawek przewodowych, a także nie ograniczają pływaka do pokonywania odległości zaledwie 10m – jak w przypadku słuchawek Bluetooth. Ponadto dzięki zastosowaniu wariantów dousznych i nausznych są dostępne dla każdego.
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej słuchawek do wody od renomowanych producentów takich jak Sony czy JBL (Endurance Dive). Minusem dedykowanych słuchawek do pływania jest ich cena. Za te ciekawsze modele trzeba będzie zapłacić nawet 500 zł!