Poradniki

Jakie słuchawki do pływania? Poznaj sprawdzone modele

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy można pływać w słuchawkach? Oczywiście, że tak. Niektórzy producenci mają dedykowaną linię wodoszczelnych słuchawek dla pływaków. Niestety, ale na rynku nie ma zbyt wielu takich rozwiązań. W tym wpisie przyjrzę się słuchawkom do pływania. Z racji tego, że lubię i dużo pływam, to myślę, że moje uwagi będą pomocne w wyborze słuchawek do pływania.

Jakie słuchawki do pływania i na basen?

Producenci słuchawek do pływania nie rozpieszczają nas w tym segmencie. Nie nie ma ich dużo, a to oznacza, że wybór jest mocno ograniczony. Pisząc to jestem jak najbardziej poważnych. W przypadku słuchawek do pływania tak naprawdę wybieramy pomiędzy dwoma modelami:

 1. Słuchawki z przewodzeniem kostnym do wody Shokz OpenSwim!
 2. Słuchawki douszne SONY NW-WS413 B

Dobra wiadomość jest taka, że każda para to inna. Wszystkie słuchawki są wodoszczelne i są to jak najbardziej sportowe słuchawki i do tego bezprzewodowe. Te pierwsze wykorzystują technologię przewodnictwa kostnego.

W poprzedniej wersji tego zestawienia znajdowały się jeszcze słuchawki JBL Endurance Diva, ale od dłuższego czasu nie są dostępne w wielu sklepach.

1. Słuchawki z przewodnictwem kostnym Shokz OpenSwim

Ten model powinien postać wymaganiom najbardziej wymagającym pływakom i pływaczkom. W mojej opinii to najlepsze słuchawki do pływania jeśli zestawimy parametry techniczne z konkurencyjnymi.

Słuchawki na basen Shokz OpenSwim
Słuchawki na basen Shokz OpenSwim

To nie są słuchawki dokanałowe! Muzyka w nich jest przenoszona przez kości. Shokz OpenSwim charakteryzują się:

 • Klasą szczelności IP68, dzięki czemu mogą być zanurzone w wodzie do 2 metrów przez dwie godziny. To jest całkiem długo zważywszy, że trening pływacki trwał maksymalnie godzinę (średnio to 30 lub 45 minut).
 • Posiadają wbudowany odtwarzacz mp3 z pamięcią 4 GB.
 • Bateria pozwoli słuchać mp3 przez osiem godzin. W trybie czuwania wytrzymają do 10 dni.
 • Są kompatybilne z goglami pływackimi, czepkiem czy zatyczkami do uszu.

Jedyny minus to brak wsparcia technologii Bluetooth.

Za te słuchawki do pływania przyjdzie nam zapłacić niemal 800 zł!

Słuchawki do wody Shokz OpenSwim Zobacz na Ceneo

2. Słuchawki do pływania SONY NW-WS413 B

Słuchawki na basen Sony NW-WS413 B
Słuchawki na basen Sony NW-WS413 B

Słuchawki z odtwarzaczem mp3 Walkman® NW-WS410 charakteryzuje się:

 • Słuchawki douszne.
 • Klasą szczelności IP65/IP68. Oznacza to, że jest odporny na wodę i pył. Słuchawki będą działać gdy będą zanurzone w głębokości dwóch metrów, przez maksymalnie 30 min (trzeba pilnować czasu by ich nie zalać).
 • W zestawie znajdziemy specjalne wkładki do uszu.
 • Wyposażone są w pamięć o pojemności 4 GB.
 • Na pełniej baterii będziemy mogli słuchać muzyki do 12 godzin. Trzy minuty ładowania pozwolą odtwarzać muzykę przez godzinę.

Warto dodać, że są wyposażone w mikrofony które umożliwią słuchać otoczenie. Sony NW-WS410 można kupić już za około 490 zł.

Słuchawki na basen Sony NW-WS413 B
Zobacz na Ceneo

Na co zwracać uwagę szukając słuchawek do pływania?

W przypadku tego szczególnego rodzaju słuchawek sportowych zebrałem najważniejsze ceny jakimi powinny się charakteryzować.

1. Wodoodporność zgodna ze standardem conajmniej IPX7

Takie słuchawki muszą mieć możliwie wysoką wodoszczelność i wytrzymać w wodzie jedną jednostkę treningową (wejście na basen). A co za tym idzie muszą pozwolić na zanurzenie na głębokość 2 metrów. Czytałem opinie na temat różnych modeli i wielu użytkowników skarżyło się, że niektóre modele miały tendencję do zalewania.

2. Czas pracy baterii

W większości przypadków krótki czas pracy na baterii nie będzie problemem. Takie słuchawki można wykorzystać też do innych sportów jak bieganie. Jeżeli uprawiasz wiele sportów czy lubisz mieć słuchawki zawsze przy sobie, to warto brać uwagę na długi czas działania.

3. Odpowiednie dopasowanie

Muszą dobrze pasować. Pamiętajmy, że mamy na głowie czepek oraz gogle. Będziemy pływać przez około 30 minut. Nie może być tutaj mowy o jakimś ucisku głowy czy innym dyskomforcie. Musimy mieć też pewność, że w trakcie pływania będą dobrze przylegały do uszu.

Słuchawki do pływania i na basen – co już wiemy?

Według niezależnych rankingów największą popularnością wśród słuchawek do wody cieszą się te, z wbudowanym odtwarzaczem muzyki. Ich zdecydowaną przewagą jest fakt, że nie wymagają posiadania wodoodpornego telefonu – jak w przypadku słuchawek przewodowych, a także nie ograniczają pływaka do pokonywania odległości zaledwie 10m – jak w przypadku słuchawek Bluetooth. Ponadto dzięki zastosowaniu wariantów dousznych i nausznych są dostępne dla każdego.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej słuchawek do wody od renomowanych producentów takich jak Sony czy Shokz. Minusem dedykowanych słuchawek do pływania jest ich cena. Za te ciekawsze modele trzeba będzie zapłacić nawet 500 zł!

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

Skomentuj