Poradniki

Dlaczego iPhone nie ładuje się przez powerbank? Sprawdź powody

Pinterest LinkedIn Tumblr

Świat akcesoriów dla urządzeń Apple, to droga przez mękę. Ta firma to mistrz dojenia swoich klientów jak i firm chcących zarabiać tych produktach. Klasykiem gatunku jest problem ładowania iPhone’a przez power banki. Powodów tego stanu rzeczy może być kilka.

Całkiem nie dawno miałem całkiem podobny problem, bo moje auto nie widziało żadnego urządzenia Apple by włączyć Apple Car. Problemem okazał się niecertyfikowany przez firmę port USB-A. Także znam ten ból gdy kupujecie coś do swojego iPhone’a i to nie działa.

Przejdźmy teraz do konkretów i w punktach podpowiem w czym może być problem.

Dlaczego iPhone nie ładuje się przez powerbank? Trzy potencjalne powody

Pomijam tutaj takie oczywiste fakty jak uszkodzony kabel przy jednym lub drugim końcu czy rozładowany powerbank.

  1. Słaby powerbank. Czasami jest tak, że urządzenie nie ma odpowiedniej mocy w tym sensie, że iPhone pobiera zbyt dużo energii niż ją faktycznie dostanie z powerbanka. Szczególnym przypadkiem może być ładowanie kilku urządzeń jednocześnie wtedy, w zależności od specyfikacji, żadne z nich nie będzie efektywnie się ładowało.
  2. Niekompatybilny kabel (to nie jest żart). Niby pierdoła, ale to może być faktyczny problem. Czasami nieoryginalny kabel może nie pozwalać na ładowanie. Miałem problem z portem USB-A w samochodzie, więc brak odpowiedniego „oprogramowania” w kablu też może tutaj płatać figle. iPhone (a właściwie oprogramowanie iOS) potrafi wykryć „swój” kabel. Ten właściwy kabel musi być ze znaczkiem „certified by Apple”.
  3. Sprawdź gniazdo ładujące czy jest czyste. Często w tym gnieździe znajdziemy paprochy czy kurz. Zbierać się tam może od noszenia iPhone’a w kieszeni.

Aby mieć pewność, że któraś z tych rzeczy jest dobrą diagnozą, to wystarczy podpiąć iPhone pod inne powerbanki, zmienić kabel na inny czy wyczyścić gniazdo.

Czytaj także: Jaki powerbank do iPhone kupić?

Oczywiście może być jeszcze jeden problem. Uszkodzony powerbank. Jeden z moich ostatnich powerbanków spuchł. Pamiętajcie, że to tylko większa bateria, która może się popsuć. Zobaczcie na poniższe zdjęcie.

Spuchnięty powerbank
Spuchnięty powerbank

Gdybyście chcieli wiedzieć, to powerbank ze zdjęcia był o pojemności 20 000 mAh. Chyba dobrze widać garba.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj