Ciekawostki technologiczne

IBM: Pracując na sprzęcie od Apple jesteś bardziej wydajnym pracownikiem niż na Windowsie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Podczas tegorocznej konferencji użytkowników Jamf Nation (JNUC) firma IBM pochwaliła się wynikami swoich badań, które pokazują, że pracownicy korzystający z komputerów Mac są bardziej wydajni w porównaniu do ich kolegów pracujących na komputerach PC.

Szok i niedowierzanie? Może trochę, ale czytajcie dalej, to zrozumiecie dlaczego wyszło, jak wyszło.

Początki Macbooka Apple w IBM. Czyli jak do tego doszło?

IBM w 2015 ogłosił program o nazwie Mac@IBM. Czyli firma postanowiła zainwestować w sprzęt Apple. Początkowo firma wdrażała 1900 komputerów Mac tygodniowo, a wszystkie były obsługiwane przez zaledwie 24 pracowników działu pomocy technicznej.

Sprzęt Apple się po prostu rzadziej psuje

Kolejne dane z tego raportu są jeszcze bardziej zaskakujące. Okazało się, że jedna osoba z pomocy technicznej może wspierać 5400 pracowników ze sprzętem Apple. W przypadku PC i Windowsach już tylko 242 pracowników. Co więcej, IBM stwierdził również, że tylko 5% użytkowników komputerów Mac zwróciło się o pomoc do działu pomocy technicznej, w porównaniu z 40% użytkowników komputerów PC.

W 2016 roku IMB miało już ponad 90 000 komputerów Mac. Już w tamtym okresie firma kalkulowała, że może zaoszczędzić od 273 do 543 dolarów na komputerach Mac w porównaniu z komputerami PC (w skali czterech lat).

Dwa lata później, w 2018 roku, firma ogłosiła, że ma już ponad 277 000 urządzeń Apple. Do ich wsparcia technicznego potrzeba tylko 78 pracowników.

Obecnie IBM posiada już ponad 290 tys. urządzeń z nadgryzionym jabłkiem.

Statystyki i wnioski – czyli dlaczego pracując na Macu będziesz bardziej produktywny i wydajny?

  • O 22% byli wydajniejsi pracownicy używający sprzętu Apple’a od tych pracujących na systemie Windows.
  • Ciekawe okazało się też to, że handlowcy pracujący na Macach sprzedawali więcej (o 16%) i w dodatku produkty o wysokiej wartości.
  • Pracownicy mieli też większą satysfakcję z pracy z MacOS. Osoby pracujące ma Macach rzadziej zwalniały się z firmy. Prawdopodobieństwo odejścia z IBM jest o 17% mniejsze.
  • Wydajna praca na Macach dawała możliwość dostania większej podwyżki w porównaniu do osób korzystających z systemu Widnows.
  • Użytkownicy komputerów Mac są bardziej zadowoleni z dostępności oprogramowania. Tylko 5% użytkowników systemu Mac wymaga dodatkowego oprogramowania, w porównaniu z 11% użytkowników systemu Windows.
  • Użytkownicy oraz urządzenia z systemem MacOS wymagają znacznie mniejszego wsparcia. Potrzeba zaledwie 7 inżynierów do obsługi 200 000 urządzeń z systemem MacOS w porównaniu z 20 inżynierami wymaganymi do obsługi 200 000 urządzeń z systemem Windows. Oznacza to wzrost o 186% w zakresie wsparcia technicznego dla urządzeń z systemem Windows.
  • Migracja do nowszej wersji systemu operacyjnego jest również łatwiejsza dla osób korzystających z komputera Mac, ponieważ prawie 98% użytkowników systemu MacOS twierdzi, że proces był łatwy. Z kolei 86% użytkowników Windowsa twierdzi, że migracja z systemu Windows 7 do systemu Windows 10 była prosta.
  • Użytkownicy systemu Windows są również pięciokrotnie bardziej skłonni do korzystania z pomocy technicznej niż użytkownicy systemu MacOS.

Zastanawiam się jeszcze jakie dokładnie Maci kupił IBM swoim pracownikom. Pamiętajcie, że niektóre komputery mają problemy z klawiaturami motylkowymi a jeszcze starsze były podatne na problemy z GPU.

Wszystkie powyższy informacje to tak naprawdę też moje osobiste powody dla których przesiadłem się z Windowsa na Maca. Oczywiście mocno dyskusyjna jest cena tego sprzętu, ale bezawaryjność to jego jedna z głównych zalet.

Czy te dane przekonują kogoś do zmiany sprzętu na ten z nadgryzionym jabłkiem?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

  1. Co do nagłówka – Apple radziej się psuję: nie powiedziałbym, w moim przypadku :
    1. Uszkodzona karta graf, naprawa przewyzsza naprawę macbooka pro
    2. W macbook air – nagle padła matryca, koszt też nie mały.

    Obecnie korzystam z laptopa DELL (poleasingowego) który jeszcze mnie nie zawiódł. Istotne jest również, że dużo taniej naprawić jest „zwykłego laptopa”.

    Kończąc swój wpis, chciałbym dodać że moja wydajność znacznie wzrosła przesiadając się z iOS na Windows.
    Większy dostęp do programów. Jak dla mnie APPLE jest przereklamowane.

  2. Przykład giganta IT jakim jest IBM szczególnie w USA , jego polityka sprzętowa i zachowanie pracowników, którzy pracują na kompach Apple nie może być miernikiem wydajności pracownika. Krystian miałeś pecha bo to po prostu się może zdarzyć! 🙂 chyba że jesteś Jonaszem. Zauważ jak sprzęt Appla obniża zapotrzebowanie na inżynierów – Winda potrzebuje… Dlatego niech będzie windows w firmach więcej ludzi znajdzie dobrze płatną pracę.

Skomentuj