Każda technologia posiada swoje wady i zalety, niesie ona za sobą oczywiście wiele korzyści, a zazwyczaj jej wykorzystanie może usprawnić konkretną lub nawet kilka dziedzin naszego życia. Mimo to, kiedy nowa technologia wchodzi na rynek, zawsze pojawią się ludzie, którzy rozsieją plotki na temat jej szkodliwości. Nie inaczej jest w tym wypadku. Sieć 5G, to widoczny skok technologiczny, który może ulepszyć różne elementy funkcjonowania człowieka. Ma jednak także zagrożenia, a także pojawiają się plotki, będące raczej mitami, na temat jej szkodliwości.
Czym jest i jaka jest historia sieci 5G?
Początki sieci mobilnych i telefonicznych sięgają lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Wtedy to powstała pierwsza generacja sieć 1G, która była niesamowicie zawodna i cechowała się wyjątkowo niskim poziomem zabezpieczeń.
W latach 90 powstała druga generacja 2G. Ta technologia zapewniała nieco większe bezpieczeństwo i większą jakość rozmów, bo oczywiście w tamtych czasach nie można było jeszcze myśleć o samym internecie.
Inaczej było już w sieci 3G. To rozwiązanie przewidywało już dostęp do internetu, jednak nie było to porywające rozwiązanie. Na samym początku oferowała szybkość zaledwie 7,2 Mb/s, a po paru usprawnieniach 42 Mb/s. Jednak nie był to taki skok technologiczny, jak na początku uważano. Przede wszystkim koszt infrastruktury był zbyt wysoki, a sama sieć nie dawała sobie rady z rosnącą liczbą jej użytkowników.
Dlatego też w 2009 roku powstała sieć 4G, która nadal wykorzystywana jest w naszym kraju, czekając na zastąpienie ją przez sieć 5G. Tutaj mamy już do czynienia z prędkością na poziomie 225 Mb/s. Skok jest dość spory. Dlatego też przez tyle lat nie było potrzeby zmiany technologii. Dzisiaj jest już trochę inaczej.
Dużo lepsza pod każdym względem od poprzednich generacji – 5 generacja standardu sieci komórkowych – powoli zastępuje technologie 4G/LTE. Powstała dlatego, że poprzedniczka nie była w stanie poradzić sobie z dzisiejszym wymogiem dostępu do sieci komórkowej, a także dla idei, stworzenia inteligentnych całych miast.
Zalety i właściwości wykorzystywania w codziennym życiu sieci 5G
Jak można się domyślić sieć 5G oferuje dużo lepsze specyfikacje niż poprzednia generacja 4G/LTE. W pierwszej kolejności jest to ogromna szybkość, bo aż 20 Gb/s, jeśli chodzi o pobieranie i 10 Gb/s wysyłania. Oczywiście są to dane laboratoryjne a rzeczywiste wyniki mogą być mniejsze. Jednak nadal jest to niesamowity skok jeśli chodzi o szybkość.
Sieć 5G cechuje się też niskim opóźnieniem. Maksymalnie wynosi ono 4 ms, ale możliwe jest też uzyskanie zaledwie 1 ms. Sama generacja gwarantuje także dużą niezawodność. Jest w stanie obsłużyć nawet milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy i utrzyma połączenie nawet kiedy będziemy poruszać się z prędkością 500 km/h.
Te zalety sieci powodują, że ta nowa technologia jest w stanie naprawdę zmienić wiele aspektów naszego życia. Nawet jeżeli to tylko specyfikacje testowe, a rzeczywistość zweryfikuje, że będą one dużo niższe, to mamy nadal ogromny skok w porównaniu do poprzedniej generacji.
Wady i zagrożenia wynikające z używania sieci 5G
Jak można się spodziewać, poza ogromnymi zaletami, sieć 5G generuje też dodatkowe zagrożenia, które są jej wadami. Główną wadą jest fakt, że taka zmiana sieci nie nastąpi z dnia na dzień. To oznacza, że przez jakiś czas wszelkie urządzenia, będą musiały umieć obsługiwać zarówno sieć 5G, jak i jeszcze poprzedniczkę. Samo przejście oczywiście wymaga też często kosztownej zmiany miejskiej infrastruktury.
Prawdziwym zagrożeniem jednak może być to, że sieć 5G de facto ułatwi hakerom możliwość ataków. W końcu będą oni dysponować nie tylko większą przepustowością sieci, ale także większą liczbą podłączonych urządzeń, a co za tym idzie także celów. Nadal wiele urządzeń podłączonych do internetu ma niedostateczne zabezpieczenia, a skoro będzie ich więcej to hakerzy, będą mogli, korzystając z dużej przepustowości sieci, wywoływać potężne ataki DDoS na sieć.
Czytaj także: Tysiące niezabezpieczonych kamer z podglądem na Insecam.org!
To powoduje, że wcześniejsze zabezpieczenia, będą po prostu nie wystarczające. To w zasadzie największe zagrożenia sieci, które mogą być kluczowym problemem po przejściu już całkowicie na nowa generacje.
Wykorzystanie sieci 5G w praktyce
- Podstawą zastosowania sieci 5G, będzie smart home, bezproblemowa, szybka i niezawodna łączność z wieloma urządzeniami naraz.
- Nastąpi także duży rozwój samej rozrywki.
- Specyfikacje 5G spowodują, że wszelkie transmisje internetowe, będziemy mogli oglądać bez przeszkód w wysokiej rozdzielczości.
- Nie będzie też problemów sieciowych związanych używaniem wirtualnej rzeczywistości, a w końcu sama szybkość transmisji i jej niezawodność sprawi, że będzie możliwość całkowitego wyeliminowania okablowania sieciowego.
- W przyszłości widzi się też sytuacje, kiedy same budynki pozbawione będą routerów czy punktów dostępu, a same dane będziemy czerpać z chmury.
- To także inteligentne miasta, co odczujemy w transporcie i motoryzacji. Pojazdy będą mogły porozumiewać się między sobą i elementami infrastruktury informując się nawzajem o zagrożeniach na drodze, wypadkach czy też samym korkach drogowych.
- Sieć 5G wykorzystywana będzie także w medycynie.
- Dojdzie do dalszego rozwoju sztucznej inteligencji, która już teraz używana jest do stawiania diagnozy, wybierania odpowiedniej metody czy sposobu leczenia. Jako ciekawostkę dodam, że SI pomaga przewidywać prawdopodobieństwo występowania powikłań pooperacyjnych, dając w ten sposób możliwość podjęcia odpowiednich kroków w tym kierunku.
Mity o sieci 5G i jej rzekomym złym wpływanie na nasze zdrowie
Sieć 5G nie jest obojętna zarówno fanom teorii spiskowych (pogardliwie zwanych – foliarzami) jak i zwykłych przewrażliwionych ludzi, ufającym wszelkim plotkom jakie ich otaczają. Nie raz możemy usłyszeć o tym, że sieć 5G powstała po to, by nas kontrolować. Ale nie oszukujmy się – od bardzo dawna, wielkie firmy – tzw. big tech – już nas szpiegują i wpływają na podejmowane przez nas decyzje.
Dużo więcej zwolenników ma teoria o szkodliwym działaniu sieci 5G na nasze zdrowie czy nawet życie. Chodzi oczywiście o wykorzystywanie fal elektromagnetycznych. Wielu ludzi uważa, że będą one miały bardzo niekorzystny na nas wpływ. Z tego powodu w niektórych krajach Unii Europejskiej wstrzymano nawet badania nad siecią 5G. W Polsce także występują takie obawy. Powołują się tu głównie na to, że nasza wiedza o działaniu i wpływie tych fal jest nikła, bo używaliśmy ich w szczątkowych ilościach. Obecnie jednak wiele badań potwierdza, że sama sieć 5G nie niesie żadnych biologicznych zagrożeń dla człowieka. Szacuje się, że nawet kuchenka mikrofalowa cechuje się dużo większym promieniowaniem niż taki masz z antenami sieci 5G.